Saç bakımı

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri ve Boyalı Saç Bakımı

tarafından tarihinde yayınlandı.

Güzelliğin en önemli parçası olan saçlar, farklı modeller ve farklı renkler ile daha da güzelleşmemizi sağlıyor. Birçok kişi değişiklik için ya da beyazları kapatmak için saçlarını boyamayı tercih ediyor. Gelişen teknolojilerle birlikte artık saçları çok fazla yıpratmadan farklı renkler denemek mümkün. Ancak elbette bir kimyasal işlem olan boyama işlemi yine de saça zarar verebiliyor. İşte hem dilediğiniz renkte saça kavuşmak hem de saç sağlığınızı korumak için dikkate alabileceğiniz boyalı saçlar için bakım önerileri..

Boyalı Saç Bakımı

Öncelikle bakım yapmaya saçları boyamadan önce başlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Saçınıza bakım yaptıktan sonra boyarsanız hem boyanın kalıcılığını artırırsınız hem de saçlarınızın zarar görmesinin önüne geçersiniz. Boyama işlemi öncesinde badem yağını saçlarınıza sürerek bir süre beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu şekilde saçlarınız beslenecektir. Saçlarınıza süreceğiniz boyanın amonyak içermemesi ve bitkisel bazlı olmasına da dikkat etmelisiniz.

Boya Sonrası Saç Bakımı

boya sonrası saç bakımı
Gelelim boya sonrası bakım önerilerine.

Çok fazla boya işlemine maruz kalan saçlar gün geçtikçe matlaşabilir. Bunun önüne geçmek için zeytinyağı ve biberiye yağını karıştırıp ısıtarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu karışımı 45 dakika saçlarınızda beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Böylece saçınız eski parlaklığına kavuşacaktır.

Saçlarınızı sarı gibi çok açık tonlara boyadıysanız rengin sabit kalması için mutlaka bakım uygulamalısınız. Banyoda durulama suyunuza bitki çayı poşeti atın ve bu su ile saçlarınızı durulayın. Papatya çayı saç renginizi daha da açacaktır. Eğer saç renginizin daha da açılmasını istemiyorsanız papatya çayı kullanmayın.

Güneşin zararlı ışınları boyalı saçları daha çok etkiler. Bu açıdan güneşe maruz kalacağınız günlerde şapka kullanarak bu zararı minimuma indirebilirsiniz. Boyalı saçlar yıpranmaya daha yatkın olduğu için geniş dişli tarakla saçlarınızı taramalısınız. Fırçalar saç köklerinize zarar verebilir. Günlük protein ihtiyacınızı da karşılayarak saç sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Her gün saç yıkadığınızda saçlarınızdaki boyalar daha hızlı akacaktır. Ve bu da tekrar tekrar boyama işlemi yapmanıza ve saçlarınızın yıpranmasına sebep olur.

Unutmayın ki boyalı saçlar, boyanmamış ve işlem görerek yıpranmamış saçlara göre daha fazla özen ve bakım ister. Eğer düzenli olarak bakım yapacağınıza inanıyorsanız saçlarınızı boyatın.


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir