Makyaj Teknikleri

Sağlıklı ve çekici dudaklar için 3 adım

tarafından tarihinde yayınlandı.

Dudaklarınıza dilediğiniz görünümü vermek için seçimleriniz oldukça önemlidir. Örneğin; parlatıcı, dudakları her zaman daha dolgun gösterir. Bazı kadınlar yaş aldıkça parlatıcı kullanmaktan çekinirler ama bu tamamen gereksiz bir düşüncedir. Sadece her parlatıcının birbirinden farklı içerikte olduğunu unutmamak lazım. Dudak kalemi seçerken de doğal dudak rengimizin en yakınında karar kılmak uygun olacaktır çünkü bu sayede dudak hatlarımız belirginleştiği gibi üstüne de her renk ruju sürebiliriz. Krem formüllü rujlar her zaman en güvenli seçenektir. Her durumda işlevsel oldukları gibi içeriklerinde de yeterli miktarda nemlendirici bulundururlar. Mat rujlar daha yoğun ve uzun ömürlü  olmalarına rağmen, eğer dudaklarınız kuruysa olduklarından daha kuru gösterecek ve hissettireceklerdir.

Dudak kalemi de bu makyajın önemli bir bölümüdür. Hem dudak hatlarımızı belirginleştirir hem de rujun taşmasını önlediği gibi daha uzun süre dudaklarda kalmasını sağlar. Dudaklarımızın tüm yüzeyine ya da dudak çizgimizin biraz üstünden uygulayabileceğimiz kalemlerin ucunu, her kullanım öncesi açmak daha verimli olacaktır. Dudak kalemi seçerken de doğal dudak rengimizin en yakınında karar kılmak uygun olacaktır çünkü bu sayede dudak hatlarımız belirginleştiği gibi üstüne de her renk ruju sürebiliriz. Hiçbir zaman rujunuzdan daha koyu tonda kalem kullanmayın.

dudak bakımı

Sağlıklı dudaklar güzel bir makyajın ilk adımıdır. Bunun için en az haftada bir kez dudak peelingi uygulamanızı tavsiye ederim. Bolca dudak nemlendiricisi sürdükten sonra birkaç dakika dudaklarınızın kremi emmesini bekleyin. Ardından yumuşak bir diş fırçasıyla ( ya da pütürlü yüzeye sahip bir havluyla) dudaklarını fırçalayın. Böylece dudaklardaki ölü deriler temizlenecek ve dudaklarınız sağlıklı ve yumuşak bir görünüm elde edecektir.

adım adım dudak makyajı nasıl yapılır

  1. Dudaklara herhangi bir makyaj yapmadan önce her zaman nemlendirici sürmenizi tavsiye ederim çünkü pürüzsüz ve nemli dudaklarda her ruj daha güzel ve uzun süreli duracaktır. Sadece makyaja geçmeden önce fazla nemlendiricileri hafifçe sıyırarak temizlemeyi unutmayın.
  2. İkinci adım dudak kalemiyle dudaklara istediğimiz şekli vermek. İnce dudaklarınız varsa, dudak çizginizin hemen üstünden uygulayacağınız kalem dudaklarınızı daha kalın gösterecektir. Kontürünü attıktan sonra da tüm dudağın içini kalemle boyarsanır üstüne süreceğiniz ruj daha kalıcı ve yoğun renkte olacaktır. Kalemi dağıtmak için içe doğru hareketlerle fırça kullanmayı unutmayın.
  3. Son olarak seçtiğimiz ruju uygulamak kalıyor. İster fırça, ister parmaklarınızı kullanın ya da direkt olarak ürünü uygulayın. Ama fırça kullanmak küçük detayları atlamamanız ve ruju düzgün şekilde dağıtmanız için her zaman en doğru tercihtir.

Dudak makyajı nasıl yapılır

Eğer rujunuzu tazeleyecek durumunuz yoksa ve/veya en kalıcı şekilde kullanmak istiyorsanız, dudaklarınızı nemlendirdikten sonra ve kalem ya da ruj uygulamadan önce fondötenle kapatın. Dudak kalemini de tüm dudaklara uygulamayı unutmayın. Ruju bir kat sürdükten sonra bir peçete yardımıyla fazlalığı alın ve ikinci bir kat daha sürün.

Daha dolgun dudaklara sahip olmak istiyorsanız, önce yine bir fondöten veya concealer yardımıyla dudakları kapatın. Doğal tonlarda bir dudak kalemiyle dudak çizginizi biraz taşıracak şekilde çizin ve tüm dudağın içini kalemle doldurun. Ardından parmağınıza bir miktar kapatıcı alıp dudaklarınızın tam ortasına dokundurun. Ortaya doğru açılan tonla dudaklarınız daha dolgun duracaktır. Rujunuzu aynı şekilde bir ya da iki kat uyguladıktan sonra yine dudaklarınızın ortasına hafif bir parlatıcı sürün. Parlatıcı, ışığı yansıtarak yine dudaklarınızı daha dolgun gösterecektir.

dudak makyajı

İpucu: Dudak kalemini iki parmağınızın arasında ısıtarak yumuşatırsanız daha rahat uygulanır.


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir