Makyaj Teknikleri

Makyaj yaparken kullanılan malzemeler ve fırçalar

tarafından tarihinde yayınlandı.

Makyaj yaparken neden fırça kullanmalıyız? Hangi makyaj fırçası ne işe yarar? Bugün sizlere makyaj fırçaları hakkında bilgiler vereceğim.

Makyaj fırçaları makyajın en önemli unsurlarından biridir. Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilen makyaj fırçalarının her birinin kullanım amacı farklıdır. En sık kullanılan makyaj fırçalarını ve özelliklerini size kısa bir şekilde özetleyeceğim. Aynı zamanda makyaj fırçalarımızın formunu koruyarak nasıl doğru şekilde temizleyeceğimizi anlatacağım.

makyaj fırçaları resim

Makyaj Fırçaları

Makyaj fırçalarının yapıldığı madde, fırçanın sapı, tutuş şekli ve uygulama şekliniz makyajınızı tamamen etkileyen faktörlerdir. Fırça seçerken fırçaların kalitesi önemlidir. Saplarının ele iyi oturması gerekir. Fırçanın çok yumuşak olmamasına dikkat edilmelidir.

Pudra fırçası : Uzun – orta boy olarak üretilir, sık tüylerin birbiri arasına girerek yapılmıştır.  Pudra fırçaları, pudrayı cildimize eşit şekilde dağıtmamızı sağlayan fırçalardır. Fırça alırken tüylerinin yoğun olmasına ve çok yumuşak olmamasın dikkat etmelisiniz. Tüyleri seyrek olan bir pudra fırçasından istediğiniz sonucu elde etmek çok zordur.

Allık fırçası : Genellikle diğer fırçalara göre daha ufaktır ve en çok kullanılan fırçalar arasındadır. Allık için fırçanızı seçerken çok sert olmamasına ve kıl yoğunluğuna bakmalısınız. Allık aldığınızda içinden çıkan fırçalar genellikle beklenilen etkiyi yaratmazlar ve allık fırçası edinmeniz gerekir. Allık fırçası en önemli makyaj fırçalarının başında gelir.

Konik fırça : Yanak kemiği eğrisine uygun olarak üretilmiş bir fırçadır ve yüzün kemik sistemine şekil vermek için kullanılırlar.

Dudak fırçası : İnce, ufak ve tüyleri dağınık olmayan hafif sert bir fırçadır. Köşeleri çizebilmesi ve dudağa istenilen formun verilebilmesi için biraz düz şekilde üretilir. Dudak makyajında ruj, parlatıcı sürmek için kullanılır.

Göz farı fırçası : Genelde yuvarlak ucu olan ve diğer fırçalara göre minik uçlu bir fırçadır. Etkileyici bir göz makyajı yapmak için çeşitli boyutlarda far fırçalarına sahip olabilirsiniz. Far fırçalarının ayrı fonksiyonları vardır; renkleri birbirine karıştırmak, büyük hatları çizmek ve küçük hatları sürmek, gölgelendirme yapmak gibi amaçlarla kullanılmaktadırlar.

Göz kontüru fırçası : Fırçaları seyrek olan ve göz çevresinin katlanan çevresine koyu renkleri yaratmak için kullanılan fırçadır.

Eye-liner fırçası : Ufak sivri düz biçimdedir ve kirpik noktalarına düz bir çizgi oluşturmak ve belirginleştirmek amacıyla kullanılır. Eye-liner fırçalarının en önemli özelliği, gölgeleri dağıtırken basınç uygulandığında dağılmayan sıkı tüylerinin olmasıdır.

Kapatıcı fırçası : Sert kıllardan oluşur. Düz biçimde ve kare şeklinde olan formları vardır ve kapatıcıyı daha sağlıklı ve pürüzsüz bir şekilde uygulamak için kullanılır.

Kaş fırçası : seyrek olan kaşları dolgunlaştırmak ve şekil vermek için kullanılır.

Makyaj fırçalarının temizliği nasıl olmalıdır?

makyaj fırçaları

Her gün kullandığımız makyaj fırçaları temizlenmediği takdirde bakteri ve mikrop yuvasına dönüşebilir, yağ, ölü deri, eski ürün kalıntılarından dolayı yüzde sivilce ve akneye yol açabilirler. İşte bu yüzden fırçalarımızın düzenli temizliğine önem göstermeliyiz. Makyaj fırçalarınızı temizlemek için özel fırça temizleyiciler veya bebek şampuanı kullanabilirsiniz. Evde bebek şampuanı kullanarak temizlemek için avcunuza bir miktar şampuan dökün ve yumuşak hareketlerle avucunuzun içinde fırçayı gezdirin ve durulayın.  Yalnız bebek şampuanı kullanırken sentetik fırça kıllarının iyice sertleşmemesi için az miktarda saç kremiyle karıştırmanızı öneririm. Fırçalarınızı uçları aşağı bakacak şekilde kurumaya bırakın ve tamamen kurumadan kesinlikle kullanmayın.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir