Soru-Cevap

Saçları Çok Fazla Yıkamak Saça Zararlı Mı?

tarafından tarihinde yayınlandı.
Derya Sormuş

Saçlarımı sık temiz tutan ve yıkayan birisiyim. Fazla yıkamada sorun olabileceğini söylediler. Bunun için ne önerebilirsiniz? Sağ olun.

Cevap

Selam. Saçları çok fazla yıkamak, kurumasına neden olur. Çünkü şampuanlarda bulunan kimyasal maddeler, saçların derisindeki doğal serum dengesini bozarlar. Bu yüzden her gün saçlarınızı yıkıyorsanız bile, her gün şampuan kullanmayın. Sadece su ile yıkamanız yeterlidir.

Özellikle yaz aylarında deniz ve güneşin etkisi ile saçlar daha fazla kurur. Çünkü hem dış etkenler, hem de saçın her gün şampuanlanması kurumasını hızlandırır. Bu yüzden haftada 2-3 kez şampuan kullanıp diğer günler sadece su kullanarak saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Saçlarınız için kuruluktan şikâyet ediyorsanız, saç bakım yağları ile saç uçlarını nemlendirerek, haftada bir gün de bakım serumu uygulayın. Bu şekilde saçlarınız daha canlı görünecek ve parlaklık kazanacaktır. Saçların uçları yeteri kadar nemlenmezse ve kuru kalırsa karışıp dolanacaktır. Bu karışıklığı açamazsanız, kesmek zorunda kalırsınız.

Saçlarınızı ayda bir kere arındırıcı şampuan ile yıkamalısınız. Ayrıca saç köpüğü, jöle, maşa gibi uygulamalar saçları daha fazla kurutarak zarar verir. Saçlarınıza bunları sürüyor ve temiz tutmak istiyorsanız arındırıcı şampuanlar bu tür kalıntılardan daha kolay kurtulmanızı sağlayacaktır.

soru-sor


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir