Saç Modelleri

Saç tiplerinin bakımları ve saç tipleri özellikleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saç modelleri günümüzde sadece kadınların değil, erkeklerin de önem verdikleri bir olgu haline gelmiştir. Artık sadece estetik görünme kaygısı ile değil tüm insanların sağlık açısından üzerine düştüğü bir konu olmuştur. İşte bu yüzden bugün sizlere saç tipleri ve özellikleri ile ilgili kısa ama önemli bilgiler vereceğim. Verdiğim ipuçları ile kepek sorunundan kurtulabilir , yağlı ve kuru saçlar için nasıl bakım yapmanız gerektiği gibi önemli bilgilere ulaşabileceksiniz.

Saç tipleri

İki çeşit ana saç tipi vardır: Kalın ve ince telli olmak üzere. Birincisi en yaygın olan ince telli saç tipi; bakımı zor olan ve her an zarar görebilecek bir yapıya sahiptir. Bu yüzden ince telli saç tipine sahip olanlar dermatolojik veya kozmetik bazlı ürünleri daha çok tercih ederler. Tabi zor olmasının yanında kolay ve iyi yönleri de yok değildir. Mesela çabuk kurur ve genellikle yumuşak bir yapıya sahiptir. Kullananın parmakları arasından kayıp gitmesi özel bir hava katar. İkinci saç tipi olan kalın telli saç tipi; bakımı çok basit görünse de kendine özgü zorlukları vardır. Kurutma problemi, elektriklenme problemi, dökülme problemi bunların başında gelir. Fakat bunların her birinin çözüm niteliğinde ufak püf noktaları vardır. Ancak zorluklarına karşın kalın telli saç sağlam yapıda bir saç tipidir. Bu açıdan daha kullanışlıdır ve rahat şekil alır..Saç tiplerinin derinine inecek olursak ve bu iki ana çeşidi sınıflandıracak olursak karşımıza 3 saç tipi daha çıkmaktadır: Kepekli saç tipi, yağlı saç tipi ve kuru saç tipi..

Kepek sorunu
kepekli saç

kadınların yaşam standardını ciddi anlamda düşüren, depresyona kadar giden büyük etkiler yaratan bir sorundur. Sebebi ise kalıcı bir çözümünün olmamasıdır. Ancak beslenme şeklinizle ve saçınıza uyguladığınız farklı yöntemlerle bu sorundan kurtulma şansınız var. Öncelikle kepek önleyici bir şampuan kullanmaya başlamalısınız. Bu da güvenilir bir marka olmalı. Diğer bir yol da cildiye doktorunuzla görüşüp beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmekten geçer. Uzman kontrolünde bu sorundan (en azından sizi rahatlatacak kadar) kurtulmanız mümkün.

Yağlı saç tipleri

yağlı saç

Yağlı saç tipleri için uygulanacak en basit ve ucuz yöntem de yine bir yan ürün kullanmaktır. Piyasada yağ giderici, yağlı saçlara özel gibi iddialarla satışa sunulan her ürüne güvenmemelisiniz. Bu ürünler yağ sorununuzu tam olarak çözmeyebileceği gibi yeni sorunların da meydana çıkmasına sebep olacaktır. Yağlı saç tipinizi normal saç tipine çevirmeye çalışırken kuru saç tipine geçiş yapma gibi bir riskiniz de olabilir. Bunu önlemek için eczanelerden alacağınız onaylı ürünleri kullanın. Saçlarınızı sık sık yıkamak ve sürekli temiz kalmasını sağlamak da büyük oranda fayda sağlayacaktır.

Kuru saç tipleri
kuru saç bakımı

Kuru saç tipine gelecek olursak en zorlu saç tipi de diyebiliriz. Bakımı ve çözümü çok daha zahmetli olan bu saç tipi için ekstra zaman harcamanız gerekir. Kuru saç tipine sahipseniz size birkaç samimi tavsiyem olacak. Bunlardan birincisi ; evinizde bulunan herhangi bir hakiki zeytinyağı ile haftada 2 defa saç diplerinize ve bilhassa saçınızın tamamına kolayca kür uygulamanız. Bunun için gerekli tek malzeme zeytinyağı ve iki adet eldiven. Zeytinyağını sadece masaj yaparak saçlarınıza yedirmeniz yeterli olacaktır. İşin asıl zor kısmı, kürü uyguladıktan sonra başlıyor, saçınızdaki yağı bir gece boyunca bekleteceksiniz ve ertesi sabah kuru saçlara özel bir şampuan ile saçınız yağdan arınana kadar yıkayacaksınız. Bana inanın kuru saç tipleri için çok faydalı olan bir ipucudur.Bu yöntem dışına çıkacak olursak kozmetik marketlerde ve eczanelerde satılan kuru saçlara özel serum ve yağlar da işinizi görecektir.. Eğer cevaplanmasını istediğiniz sorularınız olursa, lütfen konu altından yorum yaparak benimle iletişim geçin.


3 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir