Makyaj Teknikleri

Saç şeklinize uygun makyaj nasıl yapılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Şüphesiz ki vücudunuzda ki her şey bir ahenk içerisinde hareket etmektedir. Gözlerinize çektiğiniz siyah bir çizgi bile bu ahengin içerisine dâhil olmaktadır. Takdir edersiniz ki siyah kalem çekmek her göz şekline uygun değildir. Nasıl ki her saç modeli tüm yüz şekillerine uymuyorsa. Aynı şekilde makyaj da bu konunun içerisine dâhil edilebilir. Saç ile makyajın ne alakası var demeyin, öncelikle saçınız yüzünüzü yansıtır daha sonra makyaj saçınızı yüzünüz ile bütünler. Örnek vermek gerekirse, gündelik makyajınızı gündelik kullandığınız saçınıza uygulayabilirsiniz ancak gelin saçı yaptırdığınızda aynı makyajı uygulayamazsınız çünkü sönük kalacaktır ve yüzünüz belirgin olmayacaktır. Söylemek istediğim, saçınız ile yüzünüz arasında bir denge, bir bütünlük oluşmayacaktır. Bu denge ve bütünlüğü saçınızı kestirdikten sonra size en uygun olan makyajı yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

kısa sarı saç modeli uygun makyaj

SAÇ ŞEKLİNİZ VE MAKYAJ: BÜTÜNLÜK

Tüm makyajları tek bir saç modelinde uygulamak hem cildinize zarar verir hem de aşırılığa kaçar. Önemli olan saçınıza uygun olan makyajı seçtikten sonra makyajınızı yüzünüze kararınca uygulamaktır. Dışarıdan alınan, organik olmayan, makyaj malzemelerinin tümü cilde zarar vermektedir. Bu zararı minimuma indirmek sizin elinizde.  Abartılı bir makyajdan kaçınmalısınız. İmkânınız var ise organik makyaj ürünlerine yönelmelisiniz ya da kendiniz evinizde doğal ürünler kullanarak makyaj malzemesi yapabilirsiniz. İleriki yazılarda bu konuya da değineceğiz.

Saçlarınızda kahkül kullanıyorsanız öncelikle gözlerinizi vurgulamanız gerekir. Gözlerinizi vurgulamak için göz kalemi kullanabilirsiniz. Göz kalemini kullandıktan sonra kirpiklerinizi de vurgulamak isterseniz – tercihen vurgulanmalıdır- rimel kullanarak göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Kirpiklerinizin boyutu yeterince uzun değil ise rimel kullanmanız tavsiye edilir. Tabi ki uzun kirpikli kadınlar da kirpiklerini gözleri ile bütünlemek için rimel kullanabilirler. Gözleriniz ne kadar önemli ise dudaklarınızın da belirgin olması o kadar önemlidir. Bu saç tarzına sahip kadınların, dudaklarına mat renkler (kırmızı ve bordo gibi) kullanmaları tavsiye edilir. Gözleriniz ve dudaklarınız, yüzünüzü saçlarınız ile bir ahenk içerisine sokmaktadır.

dalgalı saç şekline uygun makyaj

–   Kabarık ve dalgalı saçlara sahip kadınlar da gözlerini ön plana çıkarmaktan kaçınmamalıdır. Sade bir göz kalemi çekmek bu saç tarzı için yeterli değildir. Genellikle, kedigözü şeklinde eyeliner çekmek bu kadınlara çok yakışmaktadır. Gözlerinizi tam olarak vurgulamak için “smokey eye” denilen gölgeli göz makyajı yapabilirsiniz. Daha sonra kirpiklerinizi belirginleştirmek için rimel uygulayabilirsiniz. Dudaklarınız için ise nude tonlarında ruj kullanmak yeterli olacaktır. Böylelikle abartıya kaçmadan saçınıza en uygun olan makyajı yapmış olacaksınız.
gölgeli göz makyajı
Gölgeli göz makyajı yapabilmek için:
* Öncelikle göz kalemi ile gözlerinizi belirginleştirmeniz gerekir.
* Daha sonra kullanmak istediğiniz göz farı rengini seçmeniz gerekir ve bir iki tonunu da yanınızda bulundurmanız gerekir.
* Göz kalemi ile farınızı harmanlayarak kullanmanız gerekir. Eşit olarak dağıtmanız tercih edilir, göz kalemi çok yoğun olmamalıdır.
* Kaşlarınızın altına aydınlatıcı uygulaması yapmanız gerekir.
* Göz kapağınızın başladığı alan ile kaşınızın altındaki alana V şeklinde olmak şartı ile seçtiğiniz far renginin koyu tonunu sürmeniz gerekir.
* Son olarak, tüm renklerin eşit dağılması için parmağınızın yardımı ile
renkleri yumuşatmanız gerekir.

saç modeline uygun makyaj
– Saçlarınız kat kat ise, yani katlı bir saçınız var ise, çok az fondöten kullanarak ten renginizi saçınıza uygun olarak ayarlayabilirsiniz. Bu saç stilinde yanaklarınızı ön plana çıkarmanız gerekir. Dilerseniz krem allık sürebilirsiniz dilerseniz normal allık kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu; allığı yüz şeklinize göre sürmenizdir. Dudaklarınıza hafif tonlarda bir ruj sürmeniz yeterlidir. Son olarak gözlerinize de değişik bir hava katmak için farklı renklerde farlar kullanabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir