Saç bakımı

Saç Nasıl Yumuşatılır? Saçları 2 Günde Yumuşatma Rehberi

tarafından tarihinde yayınlandı.

Yumuşak saçlara sahip olmak pek çok kadının hayali. Ancak bazı durumlar saçlarınızın sertleşmesine ve dolayısıyla da cansız görünmesine sebep olabilir. Saçlarınızın sert olmasının sebeplerinden biri saç tipinizin kuru ve sert olmasının yanı sıra saç boyaları, sık yıkama ya da deniz ve güneşin etkileri olabilir.

Saçları 2 Günde Yumuşacık Yapma Rehberi

Eğer saçlarınızı yumuşacık yapmak için zamanınız varsa uygulayabileceğiniz harika bir yöntem. Mesela 2 gün sonra özel bir yere gideceksiniz ve güzel, yumuşacık saçlarınız olsun istiyorsunuz. İşte kurtarıcı tarifimiz 🙂 Ben denedim ve ipeksi bir yumuşaklık elde ettim.

İhtiyacınız olanlar;

  • Taze Aloe vera jel
  • Zeytinyağı
  • Yumuşatıcı şampuan
  • Saç Kremi (Ben Dove kullanıyorum ama fark edeceğini sanmıyorum)
  • Saç serumu (yumuşatıcı özelliği olanları tercih etmenizde fayda var. Her markanın serumları bence hemen hemen aynı, bu yüzden yumuşatıcı özelliği olması yeterli)

İlk gün öğleden sonra aloe vera jelini kuru saçınıza uygulayın ve 2 saat boyunca bekletin. Eğer kafa derinizde kaşıntı olursa bu adımı geçebilirsiniz.

zeytinyağı

Gece yatmadan önce ise zeytinyağını saçlarınıza sürüyorsunuz ve saçlarınızı sarıp o şekilde uyuyorsunuz. Sabah uyandığınızda saçlarınızı zeytinyağından arındırmanız gerekiyor. Bunu yaparken ılık su ile yumuşatıcı şampuan kullanacaksınız. Şampuandan sonra ise saç kremi uygulayacaksınız. Daha sonra saçlarınızın doğal yoldan kurumasını bekleyip tarayacaksınız. Bunları yaptıktan yaklaşık 40 dakika sonra saçlarınızın biraz kıvırcıklaştığını göreceksiniz. Tekrar saçlarınızı tarayarak düzleşmelerini sağlamanız gerekiyor.

saçları yumuşatma rehberi

Sonucu görünce şaşıracaksınız. Saçlarınıza dokunduğunuzda ne kadar yumuşak olduğuna inanamayacaksınız. İpeksi yumuşaklık dedikleri şey tam olarak da bu 🙂

Sert Saçlar Nasıl Yumuşatılır?

Saçlarınızın daha yumuşak olması için dikkat etmeniz gereken genel şeyler:

Elbette saçlarınızın sertleşme problemini engellemek ve yumuşak olmasını sağlamak için dikkat etmeniz gereken şeyler var. Birazda bunlardan bahsedelim.

1) Şampuan Seçimi

Saçlarınızı yumuşatmak için öncelikle şampuan seçiminizi gözden geçirmenizde fayda var. Eğer şampuan seçiminiz saç tipinize uygun değilse saçlarınızı kurutabilir ve sertleşmesine sebep olabilir. Kuru saç tipine sahipseniz saçlarınızın sert olmaması için mutlaka içeriğinde nemlendirici bulunan şampuanları tercih etmelisiniz. Her gün saçları şampuanlamak  da yapılan yanlışlardan biridir. Saçlarınızı yumuşatmak için öncelikle gün aşırı yıkama alışkanlığını edinmelisiniz. Eğer her gün duş alma zorunluluğunuz varsa şampuanınızı suyla karıştırarak uygulamanızda fayda var. Duşta kullandığınız ya da duş sonrasında kullandığınız saç kreminizin de mutlaka nemlendirici özelliğinin bulunması gerekiyor. Saç ürünlerinizi kuru saçlar için olan ürünlerden seçerseniz saçlarınızın daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Duştan sonra saç kremi uygularken önce diplere sonra uçlara uygulamalı ve mümkünse geniş dişlere sahip bir tarakla taramalısınız.

2) Saçları Yumuşatmak İçin Maske Uygulamaları

saç bakım maskesi

Haftada bir mutlaka nemlendirici içerikli bir saç maskesi uygulamalısınız. Zeytinyağı ya da badem yağı gibi yağlarla oluşturulmuş bir saç maskesini saçlarınıza uygulamalı ve masaj yapmalısınız. Masaj yaparak uyguladığınız yağı yarım saat beklettikten sonra şampuan ile yıkayabilirsiniz. Böylece saçlarınız ihtiyacı olan nemi bu yağlardan alır ve çok daha yumuşak hale gelir. Saç bakım maske tarifleri için saç bakımı kategorisine göz atabilirsiniz

3) Saçlarınızı Isıdan Koruyun

Saçların sertleşmesine ve kurumasına sebep olan bir diğer etken ise sürekli olarak ısı gerektiren işlemler uygulamaktır. Her gün ya da gün aşırı fön makinesi, maşa ya da düzleştirici kullanıyorsanız saçlarınız zamanla kurur ve sertleşir. Bu saçlara ısı vererek şekillendiren ürünleri daha az kullanmaya özen gösterirseniz saçlarınızın eski yumuşaklığına kavuştuğunu fark edebilirsiniz. Eğer duştan sonra vaktiniz varsa bir havlu yardımıyla saçınızdaki fazla suyu aldıktan sonra doğal yollarla kurumasına izin vermelisiniz. Şekillendirici kullanmak zorundaysanız da ısıya karşı koruyan saç ürünlerini tercih edebilirsiniz.


4 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir