Saç bakımı

Yıpranmış Saçlar İçin Evde Maske Tarifleri ve Öneriler

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saç boyası, düzleştirici, maşa, köpük ya da sprey gibi birçok farklı uygulama saçların zamanla yıpranmasına sebep olur. Yıpranan saçlar çok daha donuk, cansız ve mat görünür. Elbette saçlara yapılan bu uygulamaların yanı sıra güneş ışınları, yetersiz beslenme, hava kirliliği gibi birçok sebepten dolayı da saçlar yıpranabilir. Yıpranan saçlarınızı eski sağlığına kavuşturmak için evde birçok pratik yöntem deneyebilirsiniz.Bu yazımızda size bunlardan bahsedeceğim.

Yıpranmış Saçlar İçin Öneriler

yıpranmış saçlar

Hem bütçenizi sarsmayacak hem de pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz pek çok saç bakım maskesini kendiniz yapabilirsiniz.. İşte yıpranmış saçlar için evde uygulayabileceğiniz etkili ve kolay yöntemler;

Yıpranmış Saçlar İçin Maskeler

Şimdi yıpranmış ve kırılmış saçlara uygulayabileceğiniz ve iyi sonuçlar alacağınız mayonez ve yumurta maskesi olmak üzere 2 adet maske tarifi vereceğim. Maskeleri haftada 2 veya 3 kez düzenli uygulayarak istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

1) Mayonez Maskesi

mayonez maskesi

Her evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Bunlar arasında en etkili olanlardan birisi de mayonez maskesidir. Mayonezin içeriğinde sirke ve yumurta bulunduğu için saç için oldukça faydalıdır. Bu maske saçlarınızın kırılmış uçlarını onarır ve saç derinizdeki kuruluğu yok eder.

Mayonez Maskesi Nasıl Yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler; zeytinyağı, yumurta ve mayonezdir. Zeytinyağı yerine saçlara faydalı olan jojoba,badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi çeşitli yağlardan birini de kullanabilirsiniz. Evde en kolay bulabileceğiniz yağ zeytinyağı olduğu için ana malzemelerimizden biri olarak yazdım. Tercih size kalmış 🙂

Mayonez ve yumurtayı dolaptan çıkaracağınız için biraz soğuk olacaktır. Etkili olması için oda sıcaklığına gelmelerini beklemelisiniz. Daha sonra 3-4 kaşık mayonezi (Saç boyunuza göre değişiklik gösterecektir, saçlarınız uzunsa daha fazlada kullanabilirsiniz) yumurtla ile karıştırın ve yavaş yavaş zeytinyağı ekleyerek karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza uyguladıktan sonra 1 ya da 2 saat bekletin ve durulayın.

2) Yumurta Maskesi

yıpranmış saçlar için yumurta maskesi

Yine kırılmış saç uçları için yapabileceğiniz en kolay maskelerden birisi de  yumurta maskesidir. Bir yumurtayı çırptıktan sonra içine bir tatlı kaşığı bal koyun ve karıştırın. Daha sonra oluşan karışımı saçlarınızın tamamına uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile temizleyebilirsiniz. İsterseniz şampuanda kullanabilirsiniz, bir sakıncası yoktur.

Bir diğer yumurta maskesi ise yumurta akını köpürene dek çırptıktan sonra saçlarınıza sürerek uygulanır. Yumurta, saçlar için oldukça faydalı bir besindir.

3) Hindistan Cevizi Yağı

saç bakımı için hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı da saçlarınızın bakımı ve ihtiyacı için oldukça önemli bir malzemedir. O kadar faydalıdır ki ekstra olarak maske hazırlamanıza gerek yok.  Saçlarınıza nem kazandırmak ve daha parlak olmasını sağlamak için saç derinize hindistan cevizi yağı sürebilir ve 10 ya da 15 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

4) Zeytinyağı

kırılmış saçlar için zeytinyağı

Hindistan cevizi yağı gibi zeytinyağı da hem cilt için hem de saçlar için çok faydalıdır. Saçlarınız çok fazla kırılıyorsa iki günde bir saçlarınızın yalnızca uçlarına zeytinyağı sürebilirsiniz. Böylece kısa sürede saçlarınızın uçlarının sağlığına kavuştuğunu göreceksiniz.

5) Vitamin ve Kapsüller

saçlar için vitamin kapsülleri

Elbette bu doğal maskelerin yanı sıra kozmetik ürünlerle de yıpranmış saçlarınızı onarabilirsiniz. Eczanelerde bulabileceğiniz E vitamini ya da A vitamini gibi kapsüller bu açıdan oldukça faydalıdır.

Saçlarınıza maskeyi uygularken saç derinize masaj yaparak kan dolaşımını arttırmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Eğer saçlarınız bu uygulamalarla onarılmayacak kadar yıprandıysa saçlarınızı bir miktar kestirmeli ve yoğun bakım uygulamalısınız. Diğer bakım önerileri ve maske tarifleri için saç bakımı kategorimize göz atabilirsiniz.


8 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir