Saç bakımı

Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saçlar İçin Yaz Bakımı

tarafından tarihinde yayınlandı.

Güzelliği tamamlayan en önemli kısım hiç şüphesiz saçlardır. Saçlar güzel ve bakımlı olduğunda güzelliğin önemli bir kısmı tamamlanmış olur. İşte tam da bu yüzden saç bakımına dikkat etmek önem taşır. Saçlar her mevsimde bakıma ihtiyaç duyuyor olsa da bu ihtiyaç yaz aylarında çok daha üst seviyededir. Çünkü deniz, havuz, güneş ve nemli hava saçların çok daha fazla yıpranmasına sebep olur.

Saçlar İçin Yaz Bakımı

Özellikle güneşin zararlı ışınları saçlara büyük ölçüde zarar verir. Saçtaki nemin azalmasına sebep olarak çok daha cansız ve mat bir görünüme sebep olur. İşte bu yüzden saçlarınıza yaza özel bir bakım uygulamalısınız. İşte saçlarınız için yapmanız gereken yaz bakımı önerileri..

1) Saçlarınıza İyi Gelecek Yağlar ile Bakım Yapın

saç bakım yağları

Yaz aylarında saçlarınıza bakım yaparken en yakın dostunuz argan yağı olmalıdır. Çünkü argan yağı saçın yapısını yeniler. İçeriğinde antioksidan barındırması sebebiyle de güneşten korunması açısından oldukça faydalıdır. Saçlarınızı kaybettiği parlaklığına ve canlılığına kavuşturmak, kaybettiği nemi tekrar kazandırmak ve güçlendirmek için argan yağı kullanmalısınız. Güneşin zararlı ışınlarından korumak için çuha çiçeği yağı da oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan E vitamini ve de omega 6 yağ asitleri saçlarınızın sağlıklı görünmesini sağlar.

Argan yağını satın alırken %100 doğal olmasına çok dikkat edin. Argan yağı pahallı bir yağ olduğundan dolayı satıcılar daha fazla kar sağlamak amacıyla argan yağını genelde seyrelterek satıyorlar. Ne kadar saf bulursanız o kadar fazla faydasını görürsünüz. Argan yağı dışında yaz aylarında saça bakımı yapmak için kullanabileceğiniz diğer yağlar ise tatlı badem yağı ve jojoba yağıdır. Bunlarıda aynı şekilde kullanabilir ve saç bakımınızı yapabilirsiniz.

2) Saça Zarar Veren İşlemlere Son

Eğer saçlarınıza çok fazla ısı yoluyla şekillendirme yapıyorsanız yaz aylarında bu uygulamalara ara vermenizde fayda var. Çünkü zaten güneşin etkisiyle zayıflayan saçlarınız ısı uygulamalarıyla çok daha güçsüzleşir ve cansızlaşır. Saçlarınızı kurutmak yerine doğal kurumaya bırakmalısınız. Saçlarınızı nemliyken örüp doğal yollarla kurumasını sağladığınızda doğal dalgalara kavuşabilirsiniz.

3) Güneşten Korunmak İçin Saç Kremi Kullanın

Yazın sıcak günlerinde doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Özellike 11 ve 3 arası güneş altında bulunmamalısınız. Eğer dışarıda olmak zorundaysanız şapka yoluyla saçlarınızı koruyabilirsiniz. Güneşten korumak için içeriğinde güneş koruma faktörü bulunan saç kremlerini de tercih edebilirsiniz. Güneşe çıkmadan önce sürdüğünüzde saçlarınızın cansızlaşmasını önlemiş olursunuz. Saçlarınız yazın çok daha fazla neme ihtiyaç duyduğu için yaz aylarında şampuanınızı daha nemlendirici içeriği olan bir şampuanla değiştirebilirsiniz. Saç kremi ya da köpük kullanarak da daha nemli ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.


3 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir