Saç bakımı

Saç kırıkları için çözüm olacak saç kürleri ve bakım önerileri

tarafından tarihinde yayınlandı.

SAÇ KIRIKLARI İÇİN PRATİK ÇÖZÜMLER

Her şey bir süre sonra eskimeye, yıpranmaya başlar. Hiçbir şey ilk gün ki tazeliği ve doğallığı ile kalmaz. Zaman geçtikçe değişim de gerçekleşir. Cildiniz nasıl ki çocukken sahip olduğunuz gibi değilse saçlarınız da zaman içerisinde kırılmaya ve yıpranmaya başlar. Bu doğal bir süreçtir ve bu durumun kesin bir çözümü yoktur. Ancak düzgün ve sürekli uygulanan bir bakımla saç kırılmalarınızı azaltabilirsiniz. Öncelikle saç kırılmalarının nedenlerinden bazılarını söylemekte fayda var.

– Fazla işleme maruz kalmak: Saçlarınıza şekil vermek için kullandığınız ısıyla çalışan tüm aletler saçlarınıza zarar verir. Aşırı kullanımlarda bu zarar çok çabuk gözlemlenebilir; yanmış saçlar. Aynı şekilde çok sık saçlarını boyamak da saçlarını yakıp, kırılmasına sebep olur.

– Stres: Neredeyse tüm hastalıkların sebebi olan stres, saçlarınızın da kırılmasının ve yıpranmasının sebeplerindendir. Ayriyeten stresli olduğunuz zamanlar saçlarınıza daha sert davrandığınızda ve strese bağlı olarak saçlarınızda yanlış değişiklikler yaptığınızda saçlarınız bakımsız kalır ve yıpranır.

kırık saç bakımı

– Yağ eksikliği: Saçlarınızın kuru olması daha çabuk kırılmasına sebep olur. Bu kırılmayı saç uçlarınızı tararken ortaya çıkan seslerden anlayabilirisiniz ya da bir süre sonra saçlarınız süpürge ucu görünümü almaya başlar. Normalde saçlarınız ihtiyaç duyduğu yağı kendisi üretir. Ancak bu yetersiz kaldığında kuruluk ortaya çıkar. Saçlarınızı her gün şampuan ile yıkamak bu yağın saç uçlarınıza ulaşmasını engelliyor olabilir.

Saç kırılmaları ve yıpranmaları için daha birçok sebep gösterebiliriz. Yetersiz beslenme de bunlardan biridir. Sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir saç için dengeli beslenmek önemlidir.

Kırılan ve Yıpranan Saçlar İçin saç bakım kürleri

Saçlarınızda ki kırılmaları ve yıpranmaları geri alamasanız da, bu kırılmaları ve yıpranmaları birkaç pratik uygulama ile iyileştirebilirsiniz. İşte bazı öneriler:

kırık saçlar için bakım

– Sıcak yağ önerisi: Bazı yağlar saçlara iyi gelerek onları besler. Bu yağlardan bazıları; zeytinyağı, mısır yağı, Hindistan cevizi yağı ve badem yağıdır. Bu yağları kolayca bulabilirsiniz. Tedaviyi uygulamak için ise kullanacağınız yağı seçtikten sonra dört yemek kaşığı alarak ısıtmanız yeterlidir. Isınmış olan yağı, kafanıza masaj yaparak uygulamalısınız. Her saç telinizin yağ ile temas ettiğinden emin olmak için bir kafa havlusu ile sarmanız gerekir. Bir saat böyle bekleyip saçlarınızın yağı emmesini sağlayın. Daha sonra saçlarınızı ılık su ve şampuan ile durulayın.

– Sirke önerisi: Sirkenin birçok yararı bulunmaktadır, bunlardan biri de saçı parlatıp, kırılmayı önlemek. Tercih olarak elma sirkesi önerilir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir kabın içerisine 9-10 su bardağı su ve 1 çay bardağı elma sirkesini koyarak karıştırın. Daha sonra saçlarınıza masaj yaparak bu karışım ile ıslatın. Sirkenin kokusu hemen kaybolduğu için koku konusunda bir şüpheniz olmasın. Bu öneri sayesinde saçlarınızın kırılması önlenirken, hoş bir parlaklığa sahip olabilirsiniz.

-Yumurta kürü:  Yumurta içerdiği protein ve lesitin ile saçlarınızı besleyerek kırılmalarını önler. Aynı zamanda saçlarınızı parlatarak pürüzsüzleştirir. Bu kürü uygulamak için üç yumurtayı, bir yemek kaşığı balı ve iki yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp, saçınızı nemlendirdikten sonra saçınıza ve saç derinize uygulayın. Karışımı 20-30 dakika saçınızda beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Daha kolay uygulamalar ile de saç bakımınızı yapabilir ve kırılmalarınızı önleyebilirsiniz.
kırık saçlar için kesim

* Kırılan saçlarınızın kırıklarını düzgün aralıklarla keserek/kestirerek de kırılmaların önüne geçebilirsiniz.

* Saçlarınızı aşırı ısı ile ısıtan aletlerden bir süreliğine uzak durun. Düzenli olarak saçlarınızı ısıtmanız daha çabuk kırılmasına ve yıpranmasına neden olur. En doğal yöntemlerden olan saçınızı güneşte kurutmayı ya da kendi haline bırakıp kurumasını tercih edin.

* Organik şampuanlara ve saç boyalarına yönelin. Bebek şampuanı da kullanmaya başlayabilirsiniz. Kimyasal madde içeren şampuanlar ve boyalar saçınıza zarar verir.

* İlk başta da belirttiğimiz gibi saçlarınızı her gün yıkamayın. Eğer her gün yıkarsanız, saçlarınızın ürettiği yağın saç uçlarınıza ulaşmasını engellemiş olursunuz. Saçlarınız yağsız kalarak güçsüzleşir ve kırılır.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir