Saç bakımı

Kuru saçlar için bakım önerileri ve kuru saç özellikleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Merhaba hanımlar, bu konuya balıklama dalmamdaki ilk sebep sayfa paylaşımımı yapan bir dostumun ‘hanımlar çok soruyor neden kuru saçlar için bilgi yok?’ sorusunu bana yöneltmesidir. Mümkün mertebe her konuya yer vermeye çalışsam da tıkandığım zamanlar oluyor malum (: Şimdi gelelim kuru saçların özelliklerine.

Kuru saçların özellikleri

Saçların kurumasına sebep olan birçok dış etken vardır. Önemli olan bu etkenlerin dezavantajlarını olabildiğince yok etmektir.Kuru saçlar kırılmaya,kopmaya, dökülmeye ve yıpranmaya meyilli saçlardır. Kuru saçların uçları çatallaşır, kopar ve dış etkenlerin olumsuz etkilerine daha da açık hale gelir.

Saç derimizde yağ bezeleri vardır ve bu yağ bezeleri gerektiği kadar yağ üretimi yapmazsa saç beslenemez. Bu da kurumanın en büyük sebebidir. Evet kuru saçların en büyük eksiği yağ bezelerinin ürettiği bu besleyici yağlardır. Kuru saçlar bu yağ eksikliği yüzünden bakımsız görünür ve doğal bir düzende sağlıklı görünüme kavuşamaz. Bunun için yapılması gerekenleri aşağıda anlatacağım.

kuru saç tipi bakım

Şimdi gelelim kuru saçlara olumsuz etki yapan bu dış etkenlere; saç düzleştiricileri ve bilimum saç şekillendiricileri en büyük düşmanımız maalesef. Evet hepimiz kullanıyoruz, ben de kahkül modelim için artık her gün kullanmaya başladım. Ne yazık ki saç düzleştiricileri saçlarımızı istediğimiz hale getirse de, zamandan tasarruf sağlasa da verdiği o yüksek ısının zararları çok fazladır. Saç düzleştiricilerinden yayılan bu yüksek ısı, saçların canlılığını kaybetmesine ve yanmasına sebep olur. Yine de saç şekillendiricilerden vazgeçemiyorsanız şekillendirme öncesi kullanılan ısı etkisine karşı koruyucu yağlardan faydalanabilirsiniz.

kuru saç tipi

Saç kuruluğuna diğer bir sebep de güneş ışınlarıdır. Saçlar güneşe uzun süre maruz kaldığında cansızlaşır ve dökülmeye başlar. Güneşin faydaları olduğu gibi aşırıya kaçıldığında büyük zararları olabilir. Konu güneş olduğuna göre saç kurumasına sebep olan diğer bir sebebi sizinle paylaşayım; hava koşulları. Evet rüzgarlı ve kirli havalar toz ve isin saçlarınıza yapışmasına sebep olur. Havadaki bu toz saçınıza zarar verir, kötü koku yaratır. Bu etkileri azaltmak için yazın şapka kışın da bere kullanabilirsiniz. Kuru saçlar için korkulması gereken bir diğer etken de deniz suyudur. Deniz suyunun içeriğindeki yüksek orandaki tuz saçların kurumasına, lastikleşmesine ve tabii ki saç kayıplarına sebep olur. Ayrıca klor da saça aynı etkiyi vererek kırılarak kopmasına ve yıpranmalara sebep olur. Dış etkenlerin çokluğu sizi fazla korkutmasın çünkü hepsinin birer ufak alternatifi var. Şimdi onları görelim.

Kuru saçlar için bakım

Kuru saçlarımızı dış etkenlerden korumak için öncelikle bizi neyin kurtaracağını bulmalıyız.
Saç şekillendiricilerle fazla içli dışlıysanız bu aletleri kullanmadan önce saçınıza uygulamanız gereken tek şey, bu amaca yönelik üretilmiş yan ürünlerdir. Saç maskeleri ve serumları size bu noktada yardımcı olacaktır. Saç kuruluğunuza, her zaman dış mekanda olmanız ve hava koşullarının yarattığı kötü etkiler sebep oluyorsa şapka kullanımını sıklaştırabilirsiniz. Deniz suyundan korunmak mı istiyorsunuz? Hele ki tuzlu sudan cıkmış o ıslak saçların güneşte kurutulması oldukça tehlikeli bir iştir, yüksek oranda saç kayıplarına sebep olur.

Kuru saç bakım önerileri

Özetleyecek olursak kuru saçlar için yapmanız gereken doğru hareketler; kuru saçlar için şampuan ve saç kremi kullanmak, mümkün olduğunca dış etkenlerden korunmak ve kaçmak, saçları sık sık yıkamamak, saç şekillendiricilerin etkilerini azaltan yağ ve serumları kullanmak..
Evet sık yıkanan saç, yağ üretimini büyük ölçüde durdurur ve saçın bakımsız kalmasına, ışıltısını kaybetmesine sebep olur. Saç temizliğinizi mümkün olduğunca ertelemeniz sizin yararınıža olacaktır

Kuru saçlar bakımının zor olması sebebiyle size zor anlar yaşatabilir. Ama yüz tipinize ve saç renginize göre seçeceğiniz bir saç modeli ile tüm bu olumsuz düşüncelerden kurtulabilirsiniz. Sevgilerle..


5 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir