Saç bakımı

Saç bakımında tarağın önemi – Kemik tarak nasıl yapılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Merhaba güzellikler biz kızların aklına pek gelmeyen, aslında saç için bir o kadar da önemli olan bir konuya değinmek istiyorum. Saç için sağlıklı olan tarak ve toka seçimi nasıl yapılmalı? tarak-toka ne alaka dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Güzellikler sizlere tahta ve kemik tarağın kullanımındaki faydalardan bahsetmek istiyorum. Ben önceden plastik tarak kullanırdım ki saçlarım her defasında çok fazla elektiriklenirdi.
Kemik tarak ile sağlıklı saçlar

Tahta tarak kullanırsanız böyle bir derdiniz kalmıyor çünkü tahta tarak elektriklenmeyi önlüyor, elektirilenmeyi önlediği gibi saçınızı da kırmıyor. Aynı zamanda saç yağlarının kökten uca eşit miktarda dağılmasını sağlıyor. Türkiye’de böyle ürünler satan yer bulmak mümkün, ki pahali ürünler değil. İmkanınız varsa almanızı şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca çok uzun ömürlü ürünler,her boyu da mevcut. İsterseniz büyük boy isterseniz küçük boy kullanabilirsiniz. Bende her iki boyu var; küçük boyunu çantamda kullanıyorum,büyük boyunu ise evimde. Özellikle büyük boyundan çok memnunum, tarağı özellikle kafa derime değdirerek uyguluyorum çünkü böyle yaparak kafa derimi uyarmış, hem de masaj yapmış oluyorum. Verdiği his keyif verici ve çok rahatlatıcı 🙂 Tarağın dişleri bambu olduğu için saç derisine asla zarar vermiyor,küçük olan tarak da çok iyi ama bana dişleri biraz kalın geldi. Ama benim için bu kadar da yeterli ki benim saçlarım kalın telli,gür ve uzun olmasına rağmen. Belki siz daha memnun kalırsınız güzelliklerim. Bir diğer şiddetle tavsiye edeceğim tarak şüphesiz diğer favorim olan kemik tarak ki bunu daha çok kullanmaktayım,belki çoğunuz ilk defa duydu bunu. Kemik tarak nedir? Ne gibi faydaları vardır? Eskiden bu taraklar gelinlik kızların çeyizlerine konurmuş.

Kemik tarak nasıl yapılır

Kemik Tarak

Şöyle bir düşünün; eski zaman kadınlarının saçlarını bir düşünün, bellerine kadar sırma gibi parlak,güzel saçlara sahiplerdi. O zamanlar herşey doğaldı, tarakta da olduğu gibi. Bu kemik taraklar koç,manda ve öküz gibi hayvanların boynuzlarından yapılır. Boynuzlar bir müddet bekletilip  kuruduktan sonra en ince ayrıntısına kadar temizlenir,ateş ocaklarına atılır, sonra geriye kalan diğer işlemler yapılır. Kalıplara dökülme,zımparalama vs gibi..

Ve tarak artık hazır. Kemik tarağın saçta kepeklenmeye ve elektiriklenmeye karşı olduğu tıbbi olarak da kanıtlanmış bir şeydir. Saçlarda yanma,dipte kaşıntı gibi etkileri asla yoktur. Saçta statik elektrik yüklemesini engellediği için aynı zamanda stresin de önüne geçer. Hayvan boynuzundan yapıldığı için keratin bakımından saça faydası çoktur. Çok sorulan sorulardan biri dayanıklılığı..Bundan asla şüpheniz olmasın,

oldukça dayanıklıdır. Yere düşme vs gibi bir durum olduğunda ya da saçınızı tararken kırılmaz plastik taraklarınızı çöpe attığınızı görür gibiyim guzelliklerim 🙂 atın atın geç bile kaldınız, yazının başında atmalıydınız. Toka seçimi de aynen tarak kadar önemli. plastik,sert dokulu tokalardan uzak durun. Daha yumuşak,havlu dokulu doğal tokalar tercih edin.

Sert dişli klipsli tokalar yerine yuvarlak dişli tokalar tercihiniz olsun. Lastik tokalar,plastik kötü tokalar elveda 🙂 he bu arada bu kemik tarakları ve doğal tokaları internetteki organik ürünler satan sitelerden de temin edebilirsiniz. Gayet uygun fiyatlarda,ben öyle temin ettim güzelliklerim. Hoşçakalın..Güzelikle kalın  🙂


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir