Soru-Cevap

Saç Ekimi İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

tarafından tarihinde yayınlandı.

Çeşitli nedenlerden dolayı saçları dökülen kişilerin tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi şüphesiz saç ekimidir. Bu yöntemin tercih edilmesindeki en büyük etken, kişilerin kendileri için kalıcı çözüm sunuyor olmasıdır. Saç dökülmesinden şikayetçi olan ve bu nedenle eskisi gibi gür saçlara sahip olmak isteyen herkes saç ekimi yöntemini kullanarak yeni saçlara sahip olmaktadır. Bu konuda toplum içinde doğru bilinen birçok yanlış bilgi bulunuyor.

Saç Ekimi

saç ekimi

Öncelikli olarak saç ektirmek isteyen bireyler geçirecekleri operasyonun basit bir işlem olduğunu düşünür ancak saç ekimi oldukça zor bir işlemdir ve önemsenmesi gerekir. Saç ekimi operasyonunu ve bu konudaki işlemi yapacak olan uzmanların önerilerini dinlemeyen çok sayıda kişi işlem sonrasında istediği verimi alamaz ve çoğu kez bu durumun sorumlusunun işlemi yapan uzmanın başarısızlığı olarak yorumlar. Saç ektirme konusunda elbette işlemin yapılacağı sağlık merkezinin ve işlemi yapacak olan uzmanların önemi çok büyüktür ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da uzmanların hastalara söyledikleri bilgilerin dikkate alınması ve önerilere uyulmasıdır.

Operasyon esnasında çekilen bir fotoğraf

Aksi halde hem saç ekimi için gereksiz yere oldukça yüksek ücretler ödenmiş olur, hem de kişiler işlem sonrası istedikleri gibi saçlara sahip olamazlar. Saç ekimi yaptıracak olan kişilerin saç ektirmeye karar verdikten sonra bu konuda hizmet veren sağlık kuruluşlarını ayrıntılı bir şekilde araştırmaları ve güvenilir hizmetler veren sağlık kuruluşlarını tercih etmeleri de oldukça önemlidir.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Fotoğrafları

Aşağıda saç ekimi yaptıran insanların öncesi sonrası fotoğrafları derlenmiştir. Unutmayınız ki saç ekimi herkesin yaptırabileceği bir operasyon değildir. Maalesef saç dökülmesi yaşayan erkeklerin bir çoğu ayrıca kalitesiz saç köklerine de sahip. Yani enseden alınacak saçlar hem kalitesiz hem de sayısal olarak çok az. Durum böyle olunca saç ekimi yaptırdıktan sonra istediği sonuca kavuşamayan birçok insan var. Öncelikle buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Şahsi görüşlerime gelecek olursak, saçları tepeden açılan erkeklerin saç kalitesi diğerlerine göre daha düşük oluyor. Saçları önden açılan tepe ve diğer bölgelerde dökülme sorunu yaşamayan erkekler ise daha kaliteli saçlara sahip oluyor. Tabi bu sadece benim görüşüm işin bilimsel boyutu nedir bilemiyorum. Ancak incelediğinizde sizin de görebileceğiniz üzere genelde saçları önden açılan erkeklerde saç ekimi çok daha doğal ve iyi sonuçlar veriyor.

Lafı fazla uzatmadan saç ekimi sonrası fotoğrafları paylaşıyorum. Sonrasında saç ekimi öncesi ve sonrası yapılması/dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğim.

saç ekimi öncesi sonrası

kel için saç ekimi

saç ekimi sonrası

önden dökülen saçlar için ekim

3000 greft saç ekimi sonucu

saç ekimi sonucu

saç ekimi sonuçları

dökülen saçlar için ekim

saç ekim sonrası

saç ekimi fotoğraf

hair transplant before after

Saç Ekimi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi saç ekimi önemli bir işlem olduğu için saç ektirecek olan kişilerin hem saç ekimi öncesinde, hem de saç ekimi sonrasında birçok konuya dikkat etmeleri gerekir. Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken konuların neler olduğundan bahsetmeden önce, işlem öncesi nelere dikkat edilmesi gerektiği ile bilgi vermek gerekiyor. Çünkü saç ekiminin başarılı olabilmesi için hem işlem öncesi, hem de işlem sonrası uyulması gereken tavsiyelere uymak gerekmektedir.

Saç ekimi yaptıracak olan kişilerin işlemden yaklaşık birkaç gün önce alkol içeren içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Çünkü alkol kullanımı saç ekimi işleminden verim alınmasını zorlaştırır ve alkol tüketimini bırakmayan kişilere yapılan işlemler olumsuz bir şekilde sonuçlanır. Saç ekimi işleminden önce dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de ilaç kullanımı ile ilgilidir. İşlemden önce mutlaka uzmana kullanılan ilaçların neler olduğu belirtilmeli ve ayrıntılı bir şekilde bilgi verilmelidir.

Özellikle kan sulandırıcı özelliği olan ilaçları kullanan ve saç ektirmeyi düşünen kişiler işlemden bir hafta on gün gibi bir süre önce kullandıkları ilaçları bırakmalıdırlar. Bu arada işlem direkt olarak saç diplerine ve saçlara uygulanacağı için çeşitli amaçlarla saçlarda kullanılan losyon tarzı ürünlerinde işlemden birkaç gün öncesine kadar kesilmesi ve kullanılmaması gerekir. Aynı şekilde saç kremleri de saç ekimi işleminden önce kullanılmaması gereken ürünler olduğu için saç kremlerinden de uzak durmak gerekiyor.

Operasyonun yapılacağı gün hastalara daha önceden bildirildiği için kişilerin saç ekimi operasyonunun yapılacağı gün saçlarının temiz olması da operasyonun başarını arttıran unsurlardandır. Vakti ve olanağı olan kişiler sadece saçlarını değil, vücutlarının tamamını yıkayarak da, yani güzel bir duş alarak da operasyonun yapılacağı sağlık merkezine gidebilir.

Saç ekimi öncesi önem verilmesi gereken başka bir konu ise kafein ve sigara kullanımları ile ilgilidir. Saç ektirmeyi düşünen kişiler operasyon sırasında olumsuz bir durumla karşılaşmakta için yine işlemden birkaç gün öncesinde sigara ve kafein içeren içeceklerden uzak durmalıdırlar.

Aksi halde yapılacak olan saç ekimi çeşitli gelişmelere bağlı olarak olumsuzlukla sonuçlanabilir. İşlem öncesinde kişilerin yemek yemelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Bu yüzden sabah ya da öğlen, işlem hangi saatte yapılacaksa hastaların karınlarını doyurmalarında bir sakınca yoktur. Başarılı bir saç ekim işlemi için hiçbir maddeyi atlamadan yukarıdaki konuların tamamına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi operasyonu oldukça önemli bir işlem olduğu için saç ekiminden önce dikkat edilmesi gereken birçok konu olduğu gibi saç ekim işleminden sonra da dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunuyor. Sağlık kuruluşları tarafından yapılan saç ekim işlemlerinde hastaların uzmanların verdikleri önerilere harfiyen uyması işlemin başarı oranını doğrudan artırır. Bu yüzden saç ekim işlemi nasıl olsa bitti diyerek özensiz davranmamak gerekmektedir.

sac ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Saç ekildikten sonra saç bakımı çok önemlidir. Kişiler saçlarına yapılan işlemlerden dolayı belirli bir süre kaşıntı tarzında şikayetler ile karşılaşabilirler ancak bu uzmanlar tarafından beklenen bir durumdur ve endişe edilecek bir durum değildir. Yine de saçların yıkanması sırasında özellikle ilk üç gün çok dikkat edilmelidir. Saçların belirli kısımları hassas olduğu için dikkatli ve özenli bir şekilde saçları yıkamak gerekir. Saçları yıkarken ilk zamanlarda kesinlikle sıradan şampuanlar kullanılmamalıdır. Doktor ya da uzman tarafından önerilen ve çeşitli özelliklere sahip olan losyon ve şampuanları kullanmak en doğrusudur.

Bunun dışında bir ürün kullanarak işlemden sonra saçları yıkamak saç ekiminden istenilen performansın alınmasını engelleyebilir. Saç yıkamadan önce doktor tarafından verilen losyonun kullanması saçların yumuşatılmasını sağladığı için saçları yıkamadan önce losyonun dikkatli bir şekilde saçlara uygulanması gerekir. Saça ve saç derisine uygulanan losyonun ortalama olarak bir saat boyunca saçlarda kalması daha iyidir. Sonrasında ise aynı şekilde önerilen şampuan ile saçların yıkanması sağlanabilir.

Ancak her iki ürünü saçlara uygularken de kesinlikle saçların ve saç diplerinin tırnakları kazıyarak yıkanmaması gerekir. İşlemden sonraki iki haftalık süreç çok önemli olduğu için hastaların saç ekimi işlemi sonrasında en az iki hafta saçlarını bu şekilde temizlemeleri gerekir. Saç yıkama periyodu ise kişiden kişiye değiştiği için doktor tarafından öneriye göre günde bir ya da iki kez olabilir.

saç ekim operasyonu sonrası

Saç ekiminden sonra belirli bir süre saçların güneş ışığından korunması da çok önemlidir. Her sağlık merkezi hastalarını işlem sonrası bu konuda uyarır. İşlemden başarılı sonuçlar elde etmek için en az bir ay sonrasına kadar güneş ışınlarından uzak durmakta fayda bulunmaktadır. Eğer dışarı çıkmak gerekiyorsa da şapka kullanarak saçlarınızı güneş ışınlarından koruyabilirsiniz. Saç ekimi sonrasında birçok kişinin sorun olduğunu düşündüğü durumlardan bir tanesi de saçların dökülmeye başlamış olmasıdır. Ancak deneyimli kişiler tarafından yapılan ve başarılı bir şekilde sonuçlanan saç ekimi işlemlerinden yaklaşık iki üç hafta sonra yaşanan döküntüler normaldir. Hatta bu döküntüler işlemin gayet başarılı sonuçlandığını gösterir.

saç ekimi önden dökülen

Bu yüzden saç ektiren kişilerin böyle bir durumda panik yapmamaları ve işlemin olumsuz sonuçlandığını düşünmeleri yanlıştır. Dökülen saçlar yapılan işlemin başarısına ve kişiden kişiye değişme gösterdiği için ortalama üç ile dört arasında bir süre zarfında yeniden eskisi gibi gür bir şekilde çıkmaya başlayacaktır. Ancak bu sürenin tamamlanmasına kadar, yani kişilerin saçlarının gür bir şekilde çıkmasına kadar hastaların başlarını zorlayacak her türlü hareketten uzak durmalarında fayda bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen ve saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken konuların tamamına dikkat edildiği zaman yapılan işlem başarılı sonuçlar verecek ve hastalar belirli bir süre sonrasında eski saçlarına kavuşacaktır.


6 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir