Soru-Cevap

Kadınlarda Saç Ekimi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saçlar kadın ve erkeklerin en önemli güzellik unsurudur. Bir erkeğin kel ve karizmatik olabilmesi söz konusuyken, bu durumlar kadınlar için geçerli değildir. Bu nedenle saçları konusunda hassas olan kadınlar, erkek tipi saç dökülmeleri ya da genetik kökenli dökülmeler konusunda birçok uygulama ile saç kaybını azaltmaya çalışırlar.

Kadınlarda Saç Ekimi

Saç ekimi, en etkili saç kayıplarını önleme yöntemlerindendir. Ancak bu aşamaya gelene kadar birçok kimyasal yöntem denenerek saç dökülmesinin önlenmesi sağlanmaktadır. Bu yöntemler arasında bazıları işe yarar gibi görünse de kalıcı çözümler için en iyi sonuçlar, saç ekimi ile alınmaktadır. Kadınlarda saç ekimi birçok kişinin tercih ettiği fue yöntemi ile daha iyi sonuç verir. Bu sonuçların kalıcı olması ise, ekim sonrası sabırlı olmayı ve gerekli uygulamaları yapmaya bağlıdır.

kadınlarda saç ekimi

Saç ekimi kararı vermeden önce yapılması gereken uygulamalardan ilki, iyi bir saç analizi yaptırmaktır. Bunun için danışmanız gereken branş ise, dermatolog olacaktır. Saç dökülmenizin geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunun tespit edilmesi için kan testi dahil birçok test yaptırmanız gerekmektedir. Bu tahlillerin sonucuna göre saç dökülmenizin hormonal bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılacaktır.

Kadınlarda Saç Ekimi Sonuçları (Öncesi Sonrası)

Saç ekimi yaptırmadan önce daha önce yapılmış ekimlerin öncesi sonrası fotoğraflarını incelemek oldukça önemlidir. Kendi sorununuza yakın bir hastanın, öncesi sonrası fotoğraflarına bakarak en azından operasyon sonrası nasıl bir sonuç alabileceğinizi anlayabilirsiniz. İşte saç ekimi yaptıran kadınların öncesi sonrası fotoğrafları.

yanma kadın saç ekimi

kadın saç dökülmesi saç ekimi

kadınlarda saç ekimi sonuçları

kadınlarda saç ekimi öncesi sonrası

saç ekimi kadın

kadın saç ekimi

kadınlarda saç ekimi operasyonu

kadınlarda yan saç ekimi

kadın saç ekimi öncesi sonrası

kadın saç ekimi fotoğrafı

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri şunlar olabilir ;

– Tiroid hastalıkları,

– Hamilelik, doğum, emzirme dönemleri,

– Kemoterapi,

– Mevsimsel dökülmeler,

– Deri hastalıkları,

– Stres

– Genetik nedenler.

Bu sebeplerden hangisi saç dökülmenize etkense, gerekli olan ilaç tedavisi ile sorunun çözülmesi hedeflenir. Ancak sorun çözülmediği zaman, saç ekimi ya da mezoterapi gibi uygulamalara yönlendirilirsiniz.

Ülkemizde çok başarılı bir şekilde saç ekimi yapılmaktadır ve erken dönemde sonuçlar çok iyidir. Bu nedenle ilaç tedavisinden sonuç alamayan kadınlar gönül rahatlığı ile saç ekimini tercih edebilir. Saç ekimi öncesi kimyasal uygulamalardansa doğal çözümlerle dökülmelerin önüne geçildiği durumlar da olabilir, ancak bunlar istisnadır. Genetik ve kalıcı bir dökülme ile kelleşme varsa, en iyi ve etkili çözüm saç ekimi olacaktır.

Bunlar dışında ateş ile yanma sonucu kalıcı hasar alan bölgelerde de saç kaybı olmakta ve kellik oluşmaktadır. Yanma sonucu kellik yaşayan kadınlar için tek çözüm saç ekimidir. Özellikle yanıklarda çok güzel sonuçlar alınmaktadır. Bu tarz bir sorununuz varsa ve durumdan rahatsızsanız mutlaka ekim düşünmelisiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebebi Nasıl Anlaşılır?

Eğer saç dökülmesi genetik faktörlere bağlıysa dökülme ya saçlarda seyrekleşme olarak ya da alın bölgesinden geriye çekilme olarak kendini gösterecektir. Diğer tipte dökülmeler hormonal dökülmeler olup ilaç tedavisine cevap verebilecek dökülmelerdir.

Erkeklere Yapılan Saç Ekimi İle Kadınlara Yapılan Saç Ekimi Farklı Mıdır?

Hayır, erkeklere yapılan ekim ile kadınlara yapılan ekim arasında hiçbir fark yoktur.

Kadınlar Saç Ektirebilir Mi?

kadın saç ekim

Evet, kadınlara saç ekimi yapılmaktadır. Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da saç ekimi güzel sonuçlar verebilmektedir. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kadınların büyük bir bölümü erkeklere nazaran daha farklı sebeplerle yaptırmayı düşünüyor. Örneğin genetik dökülme dışında yanma gibi çeşitli kazalar sonucu oluşan kayıplardan dolayı saç ekimi yaptıran kadınların sayısı oldukça fazla.

Kadınlarda Saç Ekimi Zararlı Mıdır?

Erkeklere yapılan ekimle, kadınlara yapılan ekim arasında hiçbir fark yoktur. Yani erkeklerde olduğu gibi kadınlara saç ekiminin de hiçbir zararı yoktur. Çünkü kişinin kendi dokusundan alınan saç kökleri, başka bir alana nakledilir. Yani donör olan yine saç ekimi yaptıran kişidir. Saç ekiminden sonuç elde etme süreci biraz uzundur.

Bu konuda hastaları bilgilendiren hekimler, süreci stres olmadan yaşamaları için birçok kişiye destek vermektedir. Kadınlarda saç ekimi, saçların kısa kestirilmesi durumunun çok yaşanmasına neden olmaz. Çünkü zaten var olan saçlar, donör olarak alınan saçların alanını kapatacağından, kötü bir görünüme neden olmamaktadır. Sağlık açısından hiç bir zararı olmayan saç ekimi, profesyonel ve deneyimli hekimler tarafından yapıldığında, her türlü detay düşünülür.

Saçların dökülmesi birçok hastayı tedirgin etse de bu beklenen bir durumdur ve saçların yeniden uzaması, ekimin başarılı olduğunun göstergesi, yeni çıkan saçlarla ilgilidir.

Kadınlarda Saç Ekimi Sonucu Başarılı Olduğu Ne Zaman Anlaşılır?

Sonuç alma süresi uzun olduğu için en az 8 aylık bir süre sonrası tedavinizin başarılı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Saç ekimi tedavisinde başarı oranı yüzde 98 oranındadır ve bu gerçekten de iyi bir sonuçtur.

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi yaptırmaya karar verdiyseniz, uygulama öncesi hekiminizin de belirteceği şekilde kan sulandırıcı ilaçlardan ve alkolden uzak durmanız gerekecektir. Saç ekimi uygulaması, gerçek anlamda iğneyle kuyu kazmadır ve çok zaman alan bir uygulamadır.

Saç ekimi konusunda uzman olan hekim ve ekibi gözetiminde yapılan uygulamalarla, saç ekiminizin hangi alandan başlayıp nereye yönlendirileceği belirlenir. Belirlenen alan uygulama için hazırlanır ve nakil yapılacak olan alandan, özel iğneler yardımıyla saç köklerinin alınma işlemine geçilir. Saç kökleri tek tek alınır ve nakil yapılacak olan alana yerleştirilir. Bu alana ekim yapıldıktan sonra ise, sonuç için ortalama 6 ay beklemek gerekecektir.

Tek tek alınan saç kökleri fue yöntemidir ve en iyi sonuçlar bu yöntemle elde edilir. Diğer yöntem ise fut adı verilen yöntemdir. Burada tek tek alınmaz ama toplu halde alınarak yerleştirilir. Ancak bu yöntem tercih edilmemektedir. Çünkü donör bölgeden alınan saç kökleri bir daha yeni saçların çıkmasına imkan vermeyecektir. Bu yüzden tek tek saç ekimi yapılan fue yöntemi en çok tercih edilen yöntemdir.

Saç ekimi sonrası ortalama 2 hafta içinde ekilen saçların dökülmesi beklenir. Dökülme tarihinden itibaren de ortalama 3. aydan sonra yeniden çıkmaya başlar. Bu süreçte doktor birçok özel ürün vererek bu ürünleri uygulamanızı ister. Saç dipleri için gereken masajlar da yapılarak, saçların çıkması sonrası, saçsız bölgede yeni saçlar oluşur.

Birçok kişi, saçlarını kısa kestirerek hepsinin aynı boyda olmasını ve gür görünmesini sağlamaktadır. Saçlar ne kadar erken ekilirse, alınacak sonuç o kadar iyi olacaktır ve gür saçlar, dökülme oranı artmadan önce ekim yapılması en iyi sonucu verecektir.

Kadınlarda Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekiminden sonra hastalar yılda bir kez hekimlerini ziyaret ederek, muayene olmalıdır. Gerekirse saç ekimi tekrarlanarak dökülen bölgeler ya da yeni dökülen alanlara uygulamak için için erken önlem alınmaktadır.

Saç ekimi sonrası saç bakımı doktorun önerdiği bir sizi losyonun kullanılması ile başlar. Doktorun ve saçların durumuna göre bu ürünler 5 – 6 ay kullanılır ve daha sonra normal şampuanlar kullanılabilir. Ancak kimyasal içeriği az olan sağlıklı şampuanların tercih edilmesi önemlidir. Aksi halde saçlar sağlıklı uzamaz.

Rutin olarak saç diplerine yapılan masaj sayesinde birçok kişi, yeni dökülmelerin de önüne geçmektedir. Ayrıca bitkisel losyon ve şampuanlar da bu süreçte oldukça işe yaramaktadır. Doktorunuz size hangi ürünü kullanmanız gerektiği ve hangi ürünlerden kaçınmanız gerektiği konusunda destek verecek ve ürün tavsiye edecektir. Bu nedenle mutlaka o süreci uzman desteğinden faydalanarak geçirmeniz önemlidir.

Kadınlarda Saç Ekimi Fiyatları

İşlemler tek tek toplanıp ekilen saçlara yapıldığı için 3 liradan başlamakta, merkeze ya da hekime göre fiyat farklılıkları olabilmektedir. Kadınlarda çeşitli sebeplerle(yanma vb) oluşan kellik durumları birbirinden farklılık gösterdiği(Bölge büyüklüğü) için kesin bir fiyat belirlemek zordur. Ama piyasadaki ortalama saç ekim fiyatları saç kökü başına 3 TL civarındadır. Ekim planlanan bölge farklılık gösterdiğinden ve ne kadarlık bir kıl kökü ekimine ihtiyacınız olduğunu bilemediğimizden sabit bir fiyat vermek oldukça güç.

Amatör ve deneyimsiz ekipler daha düşük fiyatlara saç ekimi yapmaktadır. Ancak uygulama kararı vermeden önce, doktorun önceki işlerini görmeniz ve mümkünse, fotoğraflarla değil direk kişilerle görüşmeniz daha iyi sonuç verecektir.

Türkiye’de Kadın Saç Ekimi

Ülkemizde saç ekimi diğer ülkelere göre oldukça başarılıdır. Her yıl sağlık turizmi kapsamında milyonlarca insan saç ekimi yaptırmak için Türkiye’yi tercih etmektedir. Ayrıca saç ekiminde dünyadaki en ucuz fiyatlar Türkiye’dedir.


4 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir