Cilt Bakımı

Parlak ve Sağlıklı Ciltler İçin Öneriler

tarafından tarihinde yayınlandı.

Cildinizin güzel görünmesi için en çok ihtiyacı olan şey parlaklık. Parlak bir cilt hem sağlıklı hem de canlı görünür. Makyaj hileleri ile bu görünüme sahip olmak mümkün olsa da cildin doğal parlaklığına ulaşmak için cilt bakımı şart. İşte  parlak bir cilde kavuşmanız için tavsiyeler.

Cilt bakımına başladığınız gün, öncelikle cildinizi derinlemesine temizlemelisiniz. Yumuşak formda bir temizleyici yardımıyla cildinizi temizleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra yüzünüzde biriken yağ ve kir yok olacaktır. Temizleme aşamasından sonra ise peeling işlemine geçebilirsiniz. Yüzünüze parlaklığını geri kazandırmak için yüz maskelerini kullanabilirsiniz. Temizleme işleminden sonra nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Sağlıklı bir cilde kavuşmak için gece bakımına da özen göstermelisiniz. Yatmadan hemen önce yüzünüzü temizleyip onu besleyecek bir krem uygulamalısınız. Cildin yenilenmesini sağlayan serumlar da kullanabilirsiniz.

Her ne kadar temizleme, arındırma gibi işlemler önemli olsa da cildin parlaklığına kavuşması için içten bir bakıma da ihtiyaç vardır. Bunun için vitamin ve mineraller büyük önem taşır. Beslenmenize dikkat ederek cildinizi besleyecek besinler tüketmelisiniz. Sebze ve meyve tüketimini artırmanızda fayda var. Aynı şekilde cildiniz için kullanacağınız maskelerin meyve özlü olmasına dikkat edin. Ya da meyvelerle kendi doğal maskenizi de oluşturabilirsiniz. Su tüketimi de cildin parlaklığı açısından önemlidir. Günde en az 2 litre su tüketerek cildinizin çok daha esnek ve pürüzsüz bir hale kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizlemeye özen gösterin. Çünkü gün boyu makyajlı olan cildiniz yorulur ve nefes alamaz. Gece dinlenmesine ve nefes almasına izin vermelisiniz. Temizleyerek yenileyici kreminizi sürerek uykuya dalmanız bu açıdan büyük önem taşır.

Parlak bir cilde sahip olmak için mutlaka cildinizi ölü hücrelerden arındırmalısınız. Yüz süngerleri yardımıyla yüzünüzü fırçalayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamayı haftada bir kere yaparak cildinizin hem nefes almasını hem de kirlerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemden hemen sonra nemlendirici bir losyon kullanabilirsiniz.

Güneşli havalarda mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız. Çünkü güneş cildinizi olumsuz yönde etkileyerek parlaklığını engelleyebilir. Güneş koruyucu losyon, krem ya da bb krem tercih edebilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir