Sağlık

Menstrual Kap Nedir? Menstrual Kap Nasıl Kullanılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Son birkaç yıldır kadın dünyasında popüler hale gelen ve birçok kişinin merak ettiği menstrual kap, regl döneminde kullanılan silikon bir kaptır. Regl döneminde ped ya da tampon kullanmak istemiyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Peki menstrual kap ne işe yarar?

Silikondan yapıldığı için oldukça esnek olan bu kap, regl dönemlerinde vajina içine yerleştirilir. Yarım gün kullanıldıktan sonra içerisine birikmiş olan sıvı dökülür ve yıkandıktan sonra tekrar yerleştirilir. Bu şekilde regl dönemi boyunca rahat eder ve ped kullanımında oluşan sızıntı gibi durumların da önüne geçmiş olursunuz. Regl döneminiz bittiğinde bu kabı kaynar su ile sterilize etmeli ve bir sonraki regl dönemine kadar kendi özel kabı içerisinde muhafaza etmelisiniz.

Ped ve tamponlar her ay alınması gereken malzemelerdir. Ancak menstrual kabı bir kere almanız yeterlidir. 5 yıl boyunca aynı kabı kullanabilirsiniz. Bu açıdan ped ve tamponlara göre çok daha ekonomik ve uzun ömürlü olduğunu söylemek mümkündür. Bu uzun süre dayanıklı kapların yanı sıra tek kullanımlık menstrual kaplar da bulunur.

Pedlerin sızdırma, tamponların ise toksik şok riski birçok kadını menstrual kap kullanmaya yöneltmiştir. Ped ve tamponların geri dönüşümünün olmaması ve ekonomik açıdan bu kapların çok daha faydalı olduğunu söylemekte fayda var. Bunların yanı sıra regl kadınında bulunan bakteriler ped ve tampon kullanımında pamuklu ortam, nem, ısı gibi nedenlerle yayılma imkanı bulur. Bu da sağlığımız için bir tehdit ortamı oluşturur. Pedlerin gün içinde varlığının hissedilmesi ve kıyafetlerde de belli olması da dezavantajdır. Aynı şekilde tampon da alerji, toksik şok gibi birçok riske sahiptir. Ancak menstrual kap, regl kanını topladığı için herhangi bir sızdırma, alerji ya da yayılma yapmaz.

Menstrual Kap Nasıl Kullanılır?

Bu silikon kaplar, önce ikiye katlanır ve daha sonra iki yanında sıkıştırılarak bükülür ve vajinaya yerleştirilir. Katlanıp yerleştirildiğinde kendiliğinden katlanan yerlerinden açılır ve vajina duvarlarına yapışır. Her ne kadar birçok kişi rahatsızlık hissedeceğini düşünse de doğru yerleştirildiğinde varlığı hissedilmiyor ve sızdırma yapmıyor.

Çıkarırken de aynı şekilde tutup çekmek yeterli.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir