Makyaj Teknikleri

Kuru Ciltler İçin Makyaj ve Makyaj Öncesi Yapılması Gerekenler

tarafından tarihinde yayınlandı.

Makyaj yapmak birçok kadın için tutku olsa da doğru makyaj yapmak çok daha önemli. Bir makyajın kusursuz olması için cilt tipinize ve yüz hatlarınıza uygun olması gerekir. Cilt tipinize uygun makyaj malzemeleri seçmediğinizde kusursuz makyaja ulaşmanız da imkansızlaşır. İşte kuru cilde sahip olanlar için makyaj tavsiyeleri..

Kuru Cildi Makyaja Hazırlamak

Öncelikle makyaj yapmadan önce cildi makyaja hazırlamak önemli bir aşamadır. Malzemelerin cildinizde düzgün durabilmesi için cildinizin buna hazır olması gerekir. Özellikle de kuru ciltliler makyaj öncesi mutlaka bakım yapmalıdır. Önce cildinizi temizleme losyonu ya da sabun yardımıyla temizlemelisiniz. Yağ ve kirden arındırdığınız cildinizin nem dengesini sağlayacak ve gözenekleri sıkılaştıracak bir tonik ile cildinizi rahatlatın. Özellikle kuru ciltler için en önemli aşama olan nemlendirme aşamasını kesinlikle es geçmeyin. Nemlendiricinizi sürerken parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparsanız kan dolaşımınız artacak ve cildiniz makyaja hazırlanacaktır. Cilt makyajına geçmeden önce baz kullanmalısınız. Çünkü bazlar makyajınızın kalıcı olmasını sağlar. Cildinizin matlığını gidermek için mutlaka kuru ciltlere özel olan bazları tercih etmelisiniz. Bu tür bazlar cildinizi nemli tutarak daha canlı görünmesini sağlar.

Kuru Ciltler İçin Makyaj

kuru cilt makyajı
Gelelim en önemli kısım olan fondötene. Kuru cilt tipinizde harika bir makyaja ulaşmak için doğru fondöteni seçmeniz oldukça önemlidir. Yapısı ince olan, nemlendirici özelliği bulunan ve güneş koruyucu özelliğe sahip bir fondöten tercih edebilirsiniz. Kuru bir cilde sahip olduğunuz için yağ bazlı ve de likit bir forma sahip fondötenleri tercih etmeniz cildinizi daha canlı ve sağlıklı gösterecektir. Aynı şekilde göz altlarınızı ya da lekelerinizi gizleyecek olan kapatıcınızın da likit formda olmasına özen gösterin.

Kuru ciltlerin en büyük sorunu, mat ve cansız görünümdür. Bu açıdan pembe tonlu allıklarla canlı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Özellikle krem allık tercih ederseniz yüzünüzde doğal bir canlılık oluşturursunuz. Ruj seçiminizi de likit formdaki rujlardan yapmanızda fayda var. Göz kapaklarınızı renklendirmek amacıyla krem farları tercih edebilirsiniz.

Makyaj anında kesinlikle parmaklarınızı kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü kuru cildinize parmaklarınızı kullandığınızda ihtiyaç duyduğu nemi yok edersiniz. Makyaj süngerleri ya da fırçaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir