Soru-Cevap

Kulak Mr Nasıl Çekilir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Ülkemizde yeni görüntüleme teknolojileri arasında yer alınarak en çok tercih edilen bir tanı tekniği olan emar, kimi hastaların kulaklarına çekilerek görüntüleme işlemini gerçekleştirmektedir. Vücudun her bölgesini kesitsel olarak görüntülemede oldukça başarılı olan emar yöntemi zararsız olduğunu belirtebiliriz. Kulak mr nasıl çekilir adımlarını şu şekilde açıklamak mümkündür.

Öncelikle hasta elektromanyetik içeren bir silindir içerisinde yer alarak vücuttaki hidrojen atomların enerjiye dönüşerek, salgılanmasında pay sahibi olan radyo dalgaların gönderilmesi işlevini uygularken görüntüleme anına geçiş yapılır. Hareket halinde olan binlerce atoma at bir takım bilgiler bilgisayara gönderilmektedir.

Çekilen alanın resmi elde edikten sonra değerlendirme aşamalarına geçerek hastalık hakkında bilgiler oluşturulmaya çalışılır. Emar çekimi sırasında hastanın hareketsiz durması gerekmektedir. Kimi kişilerde tedavi şekli olarak uyutulma olarakta uygulanmaktadır. Bazı bölgelerde daha net görüntülere elde etmek için kimi zaman hastanın durumuna göre kontrast madde adı verilen bir sıvının damar yolundan verilme işlemi gerçekleşerek değişiklik gösterebilir.

Emar Ne Kadar Sürede Çekilir?

Emar çekim süresi yaklaşık olarak on ile altmış dakika süre aralıklar ile gerçekleşmektedir. Sürenin değişkenlik göstermesi hastalık hakkında ki bilgilerin tespit edilmesiyle ilgili bir konu olduğunu söylemeliyiz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir