Diyet

Hipoglisemi Diyeti Nasıl Yapılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Fit kalmak ya da fazla kilolardan kurtulmak için çeşitli diyetler yapılabilir. Ancak yapacağınız diyete karar verirken kendi kilonuz, yaşam şekliniz ve var olan rahatsızlıklarınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Şeker hastalığınız varsa herhangi bir diyeti uygularken rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu açıdan kilo vermek ya da sağlıklı beslenmek için hipoglisemi diyeti yapmanız gerekir. Yanlış beslenme sebebi ile oluşan hipoglisemi rahatsızlığını doğru diyet ile en aza indirebilirsiniz.

Peki Hipoglisemi Nedir?

Kandaki şeker seviyesinin düşmesi anlamına gelen bir rahatsızlıktır. Kandaki glikoz seviyesi normal değerinin altına düştüğünde halsizlik, baş dönmesi, dalgınlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Hipoglisemi hastaları onlar için özel olarak belirlenmiş bir beslenme düzenini uygulamalıdır. Doğru beslenme düzeni ile birlikte bu rahatsızlığın belirtileri büyük ölçüde kaybolur.

Hipoglisemi diyetinde en önemli kısım 2-3 saat aralıklara yemek yemek ve kesinlikle aç kalmamaktır. Ara öğünler bu diyette olmazsa olmazdır. Ara öğün tüketerek kan şekerinizin hızlı bir şekilde düşmesini engellemeniz gerekir. Elbette bu ara ve ana öğünlerde sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Örneğin şerbetli tatlılar kesinlikle tüketilmemelidir. Bunun yerine hafif, sütlü tatlılar tercih edilebilir. Hipoglisemi diyeti aynı zamanda karbonhidrat ve proteini aynı anda tüketmek üzerine kuruludur. Meyve yerken bile protein içerikli gıdaları aynı anda tüketmeniz gerekir. Örneğin elma kan şekerinizin hızlıca düşmesine sebep olur. Ancak süt ile birlikte elma tüketirseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir