Diyet

Açlık Krizleriyle Nasıl Başa Çıkılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Diyet yaparken karşımıza çıkan en büyük sorunlardan biri hiç kuşkusuz açlık krizleridir. Genellikle psikolojik olarak yemek yeme isteği geldiği için ortaya çıkan bu krizler, beslenmemizi büyük ölçüde etkiler. Eğer siz de duygusal durumlara tepki olarak yemek yemeyi seçtiğiniz için kilo aldığınızı düşünüyorsanız açlık krizleriyle başa çıkmanın yollarını keşfetmeniz gerekiyor demektir.

Uzun bir süre aç kalırsanız glikoz seviyeniz düşer ve beyniniz yemek yemeniz için komut verir. Bu da her gördüğünüz yemeği ya da abur cuburu tüketmenize neden olur. Bu duruma en çok şok diyetler sebep olur. Kilo kaybetme uğruna kendinizi aç bırakıyor ya da şok diyetler uyguluyorsanız beyniniz sık sık açlık uyarısı verir ve normalde yediğinizden çok daha fazla yemek yersiniz. Bunların yanı sıra tok olmanıza rağmen duygusal olarak kendinizi aç hissediyor olabilirsiniz. Eğer yaşadığınız bir olay sonrasında bir şeyler yeme isteğiniz oluşuyorsa kendinize “şu an gerçekten aç mıyım?” sorusunu sormanız yeterli. Kendinizi daha farklı aktivitelerle oyalayarak bu durumun da önüne geçebilirsiniz.

Eğer hissettiğiniz şey duygusal açlık değilse ve sürekli aç hissettiğiniz bir diyet uyguluyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Doğru beslenme düzeninde öğünler arasında uzun saatler bulunmaz ve ara öğünler yer alır. Kan şekerinizin düşmemesi ve ana öğünlerde çok yememeniz için bu ara öğünleri iyi değerlendirmeniz gerekir. Badem, fındık, süt gibi besinleri tüketerek ana öğünler arasında kan şekerinizin düşmesini önleyebilirsiniz.

 


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir