Cilt Bakımı

Her Cilde Uygun Doğal Tonik Tarifleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Tonik cildinizi temizlemenin en kolay ve en etkili yoludur. Tonik kullanarak makyaj sonrasında veya gün boyu yüzünüzde oluşan yağ ve kir gibi gözeneklerinizi tıkayan ve cildinizin hava almasını engelleyen şeyleri temizleyebilirsiniz. Böylece cildiniz tam olarak temizlenir ve hava alır.Bu yazımızda evde tonik yapımını ve tonik tarifleri ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Tonik Tarifleri ile Evde Tonik Yapımı

Toniğin etkisi sadece temizlemek değil.Özellikle nemlendirici tonikler, hassas ve kuru cilt tipleri için gerçekten çok faydalı. Ancak her şeyde olduğu gibi tonik seçerken de oldukça dikkatli olmalısınız. Uzmanlar içeriğinde alkol bulunan toniklerin cilde son derece zararlı olduğunu söylüyor.Sonuçta diğer her şey gibi dışarıda satılan ürünlerin içeriğinde aslında tam olarak ne olduğunu maalesef bilemiyoruz.Tam da bu yüzden bugün sizlere evde tonik yapımı ile ilgili bilgiler verecek ve her cilt tipine uygun tonik tarifleri anlatacağım.

Yağlı Cilt İçin Tonik Tarifi

Yağlı ciltler için son derece uygun olan tonik tarifimiz hem çok faydalı hem de yapımı çok kolay. Çünkü hemen hemen her evde bulunan malzemeler ile yapabileceğiniz bir tonik.İhtiyacınız olan malzemeler sadece yeşil çay ve elma sirkesi 🙂 Önce yeşil çayı demliyoruz. Demleme işlemi bittiğinde yeşil çayı atıp kalan suyun soğumasını bekliyoruz. (Bunun için buzdolabına atmayı sakın düşünmeyin! Oda sıcaklığına gelmesi yeterlidir.) Demlenen yeşil çayımızı 1 su bardağına 4/3’ünü dolduracak şekilde koyuyoruz ve geri kalan 4/1’lik bölüme elma sirkesi ilave ediyoruz. Yağlı ciltler için evde tonik yapmak bu kadar kolay. Yaptığınız toniği 10 gün boyunca sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Tonik Tarifi

Bir önceki tarifimizden anlayacağınız gibi evde tonik yapmak son derece kolay! Hassas cilt tipine sahipseniz gül suyu sizin için harika bir tonik. Tabi ki size gidin dışarıdan satın alıp kullanın demeyeceğim 🙂 İhtiyacınız olan tek şey gül tomurcuğu. Yarım su bardağı gül tomurcuğunu 2 su bardağı sıcak su içerisine koyup yaklaşık 1-2 saat demlenmeye bırakın. Demlendiğinde içerisinde bulunan gülleri ayırın ve demlenen gül suyunu başka bir kaba ayırın. 1 hafta boyunca tonik işlevi görecektir. Bu sürede buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Tonik Tarifi

Eğer kuru cilt tipine sahipseniz evde tonik yapmak için yukarıda Hassas ciltler için tonik tarifinde anlattığım gül suyu tarifinden de faydalanacağız. Aynı şekilde gül suyunu hazırlıyoruz ve içerisine 5 damla sardunya yağı ekleyeceksiniz. Hepsi bu kadar 🙂 Sardunya yağı cildinize yumuşaklık ve parlaklık verecektir.


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir