Anne & Bebek

Hamilelikte Saç Dökülmesine Bitkisel ve Doğal Çözüm Önerileri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Hamilelik süresince birçok kadın bu sorunla karşılaşır. İlk başlarda çok korktukları ve dökülen saçlarının bir daha geri gelmeyeceğini düşünürler fakat bu durum geçici bir süreçtir.

Hamilelikte saç dökülmesinin sebebi hamilelik hormonunun vücutta yaptığı etkilerden kaynaklanır. Normalde saçın uzama döneminde %80 oranında saç miktarı bulunurken bu oran hamilelikte %60-70’lere düşmektedir. Bu da dökülen saç miktarında gözle görülür bir artışa neden olur. Bu dönemde saçlarda incelme, zayıflık ve seyrelme görülmeye başlar. Hamilelik sona erdiği zaman hormonlar tekrar eski çalışma sistemine döner ve saç dökülmeleri giderek azalarak düzene girer.

Hamilelikte Saç Dökülmesi

Hamilelik sırasında vücutta vitamin ve demir eksiklikleri de saç dökülmesine sebep olur. Bu nedenle demir oranı yüksek ve vitamin yönünden zengin besinlerle beslenmeli, bitkisel yağlarla saç diplerine haftada bir masaj yaparak saçlarınıza destek sağlayabilirsiniz. Protein ağırlıklı et,süt, yoğurt, balık, tavuk ve lifli besinler gibi protein içeriği yoğun olan besinler almak da çok önemlidir.

Hamilelik dönemi özellikle anne için yoğun bir psikolojik etki yarattığından, anne adaylarının bu süreci huzurlu ve mutlu geçirmesi hem kendilerinin hem de bebeklerinin dış görünümü için oldukça önemlidir. Saç dökülmesinin anormal olduğunu düşünen anne adaylarının bir dermatoloji uzmanına danışmalarında fayda vardır.

Hamilelik insan vücudunda önemli değişikliklerin olduğu bir süreç olmasının yanı sıra, bu dönemde hormon salgısı fazlasıyla artarak, östrojen ve progesteron hormonları normal seviyenin üstünde çalışmaya başlar. Bu durumun gerçekleşmesiyle birlikte sadece saçlarda değil ciltte ve tırnaklarda da değişiklikler gözlenir. Bu tür değişiklikler genelde olumlu anlamda görüntüye yansırken, hormonların artmasıyla birlikte saçlarda gürleşme, parlama ve daha hızlı uzama gibi eğilimler de görülür. Bu farklılık çevre tarafından hamileliğin anneyi güzelleştirdiği yönündeki yorumları getirir.

Hamilelikte Saç Dökülmesine Doğal Çözümler

Bu dönemde bitkisel yağları kullanmak en iyisidir. Badem yağı, susam yağı, zeytinyağı ve ceviz yağı gibi hem besleyici hem de bebeğin sağlığı açısından faydalı olacak yağlar tercih edilmelidir. Bu yağlar ile saç diplerine 15 günde bir banyo öncesi masaj yaparak 15-20 dakika beklettikten sonra yıkamak saçların canlılık kazanmasını sağlar. Ayrıca bu dönemde saçları kısa tutmak, saçların kırılmasını önler ve daha dolgun görünmesini de sağlar.

Saç boyası, fön, düzleştirici, maşa gibi saçları yıpratan işlemlerden hamilelik döneminde ve hamile değilken bile mümkün olduğunca uzak durmak saç dökülmesinden korunmada faydalıdır.

 


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir