Anne & Bebek

Hamilelik Dönemi ve Bebek İçin Uygun Alışveriş Tüyoları

tarafından tarihinde yayınlandı.

Hamile, lohusa ve anne-bebek konseptindeki alışverişler her zaman beklenen meblağların üzerinde olur. Bebek kıyafetleri pahalı olmalarının yanı sıra kısa vadeli kullanıldığı için bütçeyi oldukça zorlayabiliyor.

Kısa dönem kullanılacak bu tür eşyaları uyguna almak için neler yapabiliriz?

Öncelikle hamilelik döneminde yapılacak olan kıyafet alışverişlerinizi mümkün olduğunca uzun süreli kullanabileceğiniz şekilde seçmeye çalışın. Bunun için her mevsimde kullanabileceğiniz, daha çok mevsimlik diye tabir edilen kıyafetler seçebilirsiniz. Ayrıca özellikle hamile giyim mağazalarının dışında, normal kıyafet mağazalarında bulabileceğiniz “salaş” kıyafetler hem lohusalık döneminde hem de normal kilonuza döndüğünüzde kullanabileceğiniz ürünler olacaktır.

Lohusalık döneminde, hamileliğinizde giydiğiniz kıyafetleri yine ev içinde giymeye devam edebilirsiniz. Örneğin taytlar,uzun kazaklar ve tişörtler oldukça iş görecektir. Dışarıda giymek için yine normal ölçülerinize dönene kadar hem varsa ameliyat yaranızın üzerinde baskı yaratmaması hem de rahat etmeniz açısından beli likralı kumaş olan pantolonlar oldukça kullanışlı oluyor. Birkaç parça dışında bu dönem için fazla alışveriş yapmanıza gerek olmayacaktır. Hastane için ve rahat emzirebilmeniz açısından 2 çift pijama/gecelik almanız tabiki gerekecektir.

Geldik en önemlisi olan bebek alışverişine. Uygun fiyatlı bebek alışverişine kıyafetten başlayacak olursak, hamilelik döneminizden itibaren bakınmaya başlamanızı tavsiye ederim. Ben kızımın yazın giyeceği kıyafetleri hamilelik dönemimde ayını hesaplayarak almıştım. Sezon sonu olduğu için normal fiyatın beşte birine çok uygun alışveriş yapmanız mümkün oluyor. Olabildiğince alışverişlerinizi uzun vadeli düşünerek yapın. Mesela bir yerde çıtçıtlı bebek zıbınlarında indirim varsa her ay aralığı için birer tane alıp stoklayabilirsiniz. Nasılsa çok uzun bir süre bütün kıyafetlerinin içinde veya yalnız başına kullanacağınız bir parça olacak. Ayrıca internet sitelerinde yapılan indirimler gerçekten mağazalardan çok daha iyi oluyor. Sitelerin indirimlerinden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarını takip etmeniz veya e-bültenlerine abone olmanız yeterli olacaktır.

Şimdi sıra benim en favori alışveriş alışkanlığımda: İkinci el siteler! Eğer daha önce kullanmadıysanız mutlaka kullanmaya başlayın. Bu şekilde alışveriş yapabileceğiniz birçok site var. Çoğu da güvenli alışveriş politikasına sahipler. Benim telefonumda indirmiş olduğum 2-3 tane uygulama var, devamlı onları takip ediyorum. Kızıma şimdiden mont, patik, mama sandalyesi, tulum hatta park yatak bile aldım! Hepsinden de çok çok memnunum. İyi ki almışım dediğim parçalar oldu. Hem normalde alabileceğinizden çok daha kaliteli ürünler alıyorsunuz hem de çok uygun fiyata gelmiş oluyor. Mesela kızıma aldığım mont üzerine ancak 3 ay olabildi ama aynı montun mağaza satış fiyatı yaklaşık 140 lirayken ben bu sitelerden birinden 25 liraya aldım. Zaten çok uzun bir süre giyilmeyecek bir kıyafet olduğu için tertemiz duruyordu. Özellikle beğendiğiniz ama pahalı bulduğunuz ve bütçenizin yetmediği eşyaları bebecruz, zebramo, kidimami gibi uygulamalar ve tutumluanne gibi sitelerden bakıp daha uyguna alabilirsiniz. Siz de çocuğunuza küçük gelen, artık kullanmadığınız ve evde sadece yer kaplayan eşyalarını satarak evden para kazanabilirsiniz. Bence inanılmaz mantıklı bir alışveriş!


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir