Anne & Bebek

Hamile Giyimi Nasıl Olmalıdır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen karnınız biraz büyümeye ve pantolonlarınız sizi sıkmaya başlamıştır! Hiçbir hamilelik birbirinin aynı olmadığından çok genelleme yapamamakla birlikte genelde 4. ay itibariyle artık göbek belirginleşmeye ve eski kıyafetlerimiz üzerimize olmamaya başlıyor. Peki hamile kıyafeti alışverişinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Hamile Giyimi

Öncelikle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de anne-bebek sektörü diye bir gerçek var. Normal gecelikler 10 lirayken hamile gecelikleri 50 lira oluveriyor. İçinde hamile, lohusa geçen kıyafetler de haliyle normal kıyafetlerin üstünde bir fiyatla piyasaya sürülüyor. Bunun farklı nedenleri olabilir tabi ki ancak ortalama 5 ay giyeceğiniz kıyafetlere bir dünya para harcamak yerine, uygun fiyatlı markaları tercih etmenizi tavsiye edebilirim. Dikkat etmemiz gereken belli başlı şeyler haricinde sadece markaya fiyat ödemeyi hamilelik dönemi için çok mantıklı bulduğumu söyleyemem.

Hamile giyimi İçin Alışveriş Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler

  • %100 pamuklu kumaşları tercih edin.
  • Beli lastikli pantolonları tercih edin, kan dolaşımını rahat sağlayabilmek ve varisleri önlemek için özellikle bacak kısımlarının çok dar olmamasına dikkat edin.
  • İç çamaşırlarınızın sentetik içermemesine ve pamuklu olmasına özen gösterin.
  • Topuklu veya dümdüz olmayan ayakkabılar ve babetler omurganızı ve belinizi desteklemediği için daha fazla bel ağrısı çekmenize sebep olur.
  • Mevsime göre alışveriş yapmaya çalışın, aldığınız kıyafetleri uzun vadede giyebileceğiniz türden seçmeniz yararınıza olacaktır.
  • Sıkı ve kalıplı, yine sentetik içeren sütyenlerden kaçınmak gerekiyor. Göğüsleriniz son aylara doğru büyüyeceği için pamuklu ve kalıpsız sütyenler kullanmanızda fayda var.

Benim hamileliğimin son ayları kışa denk geldiği için özellikle bol kazaklar aldım. Aldığım kazakları biraz daha salaş olarak hala kullanıyorum. Bu sene salaş giyim moda olduğu için oldukça şık duruyor! Siz de uzun zaman kullanabileceğiniz kıyafetler almaya özen gösterin. Mesela taytlar çok doğru bir seçim. Hem hamilelik boyunca sizi rahat ettiriyor hem de esnek kumaşlı olduğu için sonrasında da kullanabiliyorsunuz.

Hamileliğinizin son ayları yaza denk geliyorsa mutlaka bir çift ortopedik terlik edinmenizi tavsiye ederim. Gebelik sebebiyle oluşması muhtemel olan ödemler, özellikle yaz aylarında daha fazla olabiliyor. Ayakkabılar içinde sıkışmış ayaklarla yürüyüş yapmanız sizi çok daha fazla zorlayacaktır. Kış aylarına denk geliyorsa da yine ortopedik kışlık spor ayakkabılar uygun seçim olacaktır.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir