Anne & Bebek

Doğal Doğum ve Sezeryan Doğum Arasındaki Farklar

tarafından tarihinde yayınlandı.

Hamile kaldınız, her gün karnınızın içinde minik bir dünya büyüyor! Sizin bebeğiniz, kanınız, canınızdan bir parça ama yine de bambaşka bir birey. Doğum şeklinize karar verirken yapmanız gereken şey, o bireye ne istediğini sormak. Yani demem o ki, doğum şeklinize siz karar veremezsiniz, o verir.

Sağlıklı Doğum Yöntemi Hangisidir?

Normal doğum, suda doğum, müdahalesiz doğum, doğal doğum, epidural normal doğum, sezeryan, epidural sezeryan.. Belki benim de adını bilmediğim doğum şekilleri vardır ama aslında baktığınızda bebeğiniz ve sizin için en doğru olanı tabi ki doğal doğumdur. Normal koşullar altında, bebeğin veya sizin hayatınızı etkileyen herhangi bir hastalık veya sorun yoksa, doğal doğum kadar sağlıklısı yoktur!

Doğal Doğum Nedir?

Doğal doğum nedir? Doğal doğum, müdahalesiz olarak yapılan doğum şeklidir. Müdahaleden kastım, sunni sancı, epizyotomi, suyun patlatılması gibi tıbbi ve neredeyse standart prosedür olarak her kadına uygulanan eylemlerdir.  Doğal doğum felsefesinde bunlar doğumun doğal akışını bozan hareketler olarak değerlendirilir. Tabi ki mecbur kalınan durumlarda uygulanması gerekmektedir. Yani tamamen tıbbı reddeden bir duruş değildir. Öncelik annenin ve bebeğin arasındaki bağın normal bir akışta kurulması, bebeğin hazır olduğu anda doğması ve bunun için ilaçlar ile zorlanmamasıdır.

Sezeryan Nedir?

Sezeryan nedir? Sezeryan bir ameliyattır. Acil bir durumda bebeğin ve annenin hayatını kurtarabilmek amacıyla yapılır. Normal koşullarda olup da, normal doğumdan korkarak sezeryan olmayı düşünen kadınlara kendi doğumumla ilgili şu hikayeyi anlatmak isterim; kızım 30 Ocak sabahı normal doğumla dünyaya geldi. Beni odaya aldılar ve kızımın ilk muayenelerini yapıp yanıma getirdiler. Ben yüzümde devamlı bir sırıtma, resmen sarhoş gibiyim 🙂 Mutluluk, heyecan, tüm duygular bir arada. Gelen giden bitmiyor bir türlü, odaya giren çıkan belli değil resmen. O gece normal doğum yapan tek kadın ben olduğum için bütün hastane benim varlığımdan haberdar. Odaya bir kızcağız girdi, karnı şiş, zor yürüyor. Herhalde doğum yapacak bu yüzden koridorda yürüyüş yapıyor diye düşündüm.

Aslında karşı odamdaymış ve 2 gün önce sezeryan ile doğum yapmış. “Çok sancım var nasıl öyle bağdaş kurup oturuyorsun ben zor yürüyorum” dedi. Benim için iki doğum arasında çok net bir ayrım oldu bu konuşma. Doğum sancılarım ve ıkınma kısmı ile birlikte doğumum toplamda 10 saat sürdü. O arkadaş ise doğumun 2 gün sonrasında hala zor yürüyordu. Emin olun normal doğum en “normal” olanıdır, milyonlarca yıldır vücudumuz buna göre evrildi. Hastaneler yokken yeryüzündeki doğumların hepsi “normal” bir şekilde yapıldı. Size kolaylık olarak dayatılmaya çalışılan bu tıbbi sömürüye izin vermeyin. Normal doğum sırasında sizinle birlikte birçok doktor ve ebe ekstra emek sarf ediyor, kimileri ise bunu tercih etmeyip “ben ayın 20’sine tatile çıkacağım, 19’unda gel seni sezeryana alalım” diyor. Bebeğinizin doğum anından daha önemli bir hatıranız emin olun ki olmayacak. O anlara canlı canlı şahit olmak, doğar doğmaz bebeğinizi kucağınıza almaktan daha muhteşem bir hisle karşılaşmayacaksınız.

Tabi ki bu söylediklerim tıbbi zorunluluklar harici planlı bir şekilde yapılan sezeryanlar için geçerli. Normal doğumun mucizelerini ve bilinmeyen faydalarını daha sonra daha detaylı bir yazı ile aktarmaya çalışacağım. Şimdilik bu kadar 🙂


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir