Anne & Bebek

Bebek Arabası Tavsiyesi

tarafından tarihinde yayınlandı.

Hangi bebek arabasını alacağınızı bilmiyorsanız, doğru yazıyı okuyorsunuz! Bu yazıda benim de kafamı kurcalayan ve çeşit çeşit bebek arabaları içinde kaybolduğum zamanlarda kendime oluşturduğum küçük listeyi anlatacağım.

Bebek Arabası Seçimi

Çevrenizde eminim bebek arabasıyla ilgili her kafadan bir ses çıkıyordur. Kimisi baston al çok hafif, kimisi mutlaka travel sistem al çok işlevli diyor. Siz de bunca terimin içinde “yahu alacağımız altı üstü bir bebek arabası değil mi?” diyorsunuzdur. (En azından ben öyleydim.) Araştırmaya başlayınca o kadar çok çeşit ve özellikle karşılaştım ki sonunda mükemmel bebek arabası sanırım henüz üretilmedi diyordum. Biri çift yönlü kullanılırken ağırdı, diğeri hafifti ancak yatar pozisyonda olmuyordu. Fiyatlar zaten “iyi” diye tabir edilen bebek arabaları için neredeyse normal bir araç fiyatına denk geliyor. Bunların içinde gerek deneme-yanılma gerekse çevremden gözlemlediklerim kadarıyla bence en önemli özellikleri sizinle paylaşmak istedim.

  • Öncelikle 3 tekerlekli olan bebek arabaları tasarım olarak çok güzel gözükmekle birlikte tangur tungur giden yolda inanılmaz dengesizliklere yol açıyor. Dolayısıyla bu benim için büyük bir eksiydi.
  • Travel sistem bebek arabaları baktığınızda çok kullanışlı gözükmekle birlikte bana biraz gereksiz gelmişti, bebeğin ilk aylarında zaten sling kullandığım için 3-4 kiloluk bir bebeği taşımak için yanında ortalama 10 kiloluk bir arabayı, 4 kiloluk da bir oto koltuğunu taşımak fazladan yorgunluk anlamına geliyordu. Eğer çok iyi bir travel sistem almayacaksanız ve özellikle kendinize ait bir aracınız yoksa tercih etmenizi tavsiye etmem.
  • Çift yönlü bebek arabaları bana çok mantıklı gelmişti. Özellikle rüzgarlı havalarda ve bebek anneyi görmek istediği zamanlarda bebeği kendine çevirmek oldukça kullanışlı gözükmüştü. Beğendiğim birkaç modeli denemek için mağazaya gittiğimde ise bana dönük şekilde sadece ön tekerler döner arkaları sabit olduğu için manevrada çok zorlandım. Dolayısıyla bu seçeneği eledim. Bunun yanında eğer 4 tekerleği de hareketli bir bebek arabası bulursanız kaçırmayın derim.
  • Baston bebek arabaları ise özellikle hafifliği ve kolay katlanabilir olması açısından oldukça avantajlı olmasıyla birlikte nedense bende içinde bebek sanki rahatsız olabilir gibi bir hissiyat oluşturdu. Aslında iç tasarımı çok daha konforlu olanları vardı ancak fiyatı normal bir bebek arabasıyla eş değer olunca başkasını tercih etmek durumunda kaldım. Baston bebek arabası alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken bir konu yatar pozisyonunun olması olacaktır. Bazılarında maalesef yok veya yatar pozisyonu çok rahatsız. Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Ben ne mi aldım? Aylar süren bir araştırmanın ardından gittim normal bir bebek arabası aldım. Tek yönlü kullanılan, büyük tekerlekli(bu kısım konforlu bir sürüş için çok önemli), koltuk kısmı geniş, 5 nokta emniyet kilidi, geniş bir sepet, ayarlanabilir tutma yerleri, geniş bir tentesi ve 15 kilograma kadar taşıma imkanı olan bir bebek arabası tercih ettim. Genel olarak oldukça memnun olmakla birlikte aldığım zamanlarda fark edemediğim ama şimdi eksikliğini hissettiğim bir kısım ise ön barının olmayışı. Şu an baktığımda ortalama 600 lira gibi bir fiyata satılıyor ki bence işlevine göre oldukça uygun. Bunun 2-3 katı paralar ödeyip 3. bebek arabasını kullanan arkadaşlarım varken biz bu bebek arabasıyla kumsal, dağ, tepe gezdik. Merak edenler için bebek arabamız Soo Baby Explora.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir