Cilt Bakımı

Güneş Lekeleri İçin Maske Tarifi – Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Yaz mevsiminin kendini göstermeye başladığı bu günlerde güneş lekeleri kadınların kafasını kurcalayan sorunlardan bir tanesi. Cilt tonunda dalgalanmalar yaratan, leke yaparak kötü bir görünüme sebep olan güneş lekeleri, yaz mevsimini kabusa çevirebilecek bir sorundur.

Pek çok kişi yaz mevsiminde güneş lekesi oluşma korkusu ile çok fazla güneşe çıkmamak için çaba sarf eder.  Elbette ne kadar kaçılırsa kaçılsın kimi zaman güneş lekeleri yine de kendini gösterir. Güneş lekelerinin oluşmasını önlemek ve oluşan güneş lekelerini yok etmek için sizlere birkaç tavsiyemiz var.

Güneş Lekeleri İçin Tavsiyeler

güneş lekelerinden korunmak

  • Güneşin zararlı ışınları, siz güneş altında birkaç saat geçirmiş olsanız bile leke oluşumuna sebep olabilir. Eğer cildiniz leke oluşumuna müsaitse ve daha önce de böyle bir durumla karşılaştıysanız mutlaka güneşe çıkmadan önce cilt tipinize uygun ve güçlü bir güneş kremi kullanmalısınız. Güneş lekeleriniz oluşmuşsa krem sürme konusunda çok daha hassas olmalısınız. Çünkü bu lekeler büyüyerek çok daha kötü bir görünüme sebep olabilir.

güneş lekelerinden korunmak için şapka

  • Pek çok uzmanın da defalarca dile getirdiği gibi öğle saatlerinde güneşe maruz kalmak lekelerin oluşmasını tetikler ve diğer saatlere göre risk çok daha fazladır. Özellikle 11 ile 3 saatleri arası güneş altında olmamaya özen göstermenizde fayda var. Güneşe maruz kalma mecburiyetiniz var ise güneş kremi, şapka gibi önlemler almalısınız.
  • Özellikle 30 yaş ve üstü kişilerin cilt onarımı yavaşladığı için güneşin zararlı ışınlarına karşı çok daha fazla risk taşıdıklarını ve bu yüzden daha fazla çaba ve bakım yapmak gerektiklerini de belirtmekte fayda var.

güneş lekelerini engellemek için güneş kremi

  • Güneş kremleri belli bir saate kadar etkili olur. Eğer uzun saatler dışarıda kalmak durumundaysanız her 3-4 saatte bir güneş kreminizi tekrar cildinize uygulamalısınız. Güneş ışınları aynı zamanda cildin nemini de yok ettiği için güneşin altında bir gün geçirdiyseniz akşamında yüzünüzü bol bol nemlendirmelisiniz.

Bu bahsettiklerimiz güneş lekelerinin oluşmasını engellemek adına dikkat etmeniz gereken şeyler. Eğer bunları yapmakta çok geç kaldıysanız ve güneş lekeleri probleminiz varsa aşağıdaki maske tarifini kullanarak iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Güneş Lekeleri İçin Maske Tarifi

Gelelim güneş lekeleri için maske tariflerine. Güneş lekeleri için 2 adet maske tarifimiz var.

güneş lekeleri için maske evde

1) Güneş Lekelerini Geçiren Maske

İlk maske için ihtiyacınız olan malzemeler yaş maya ve limon suyu. Bu iki malzemeyi karıştırdıktan sonra güneş lekelerinizin bulunduğu yere sürün. Ve 20 dakika sonra durulayın. Mayanın yenileyici özelliği ve limonun leke soldurucu özelliği birleşince harika bir maske ortaya çıkıyor ve güneş lekeleri düzenli kullanımda yok oluyor!

2) Güneş Lekeleri İçin Evde Maske

İkinci maskeyi ise 1 tatlı kaşığı yoğurdu, 1 yumurta akını ve 3 damla limon suyunu karıştırarak yapıyoruz. Önce yumurta akını bir kaseye koyarak köpürene kadar karıştırın. Daha sonra yoğurt ilave edip karıştırdıktan sonra limon suyunu ekleyin. Güneş lekelerinin üzerine sürüp 20 dakika bekledikten sonra cildinizi temizleyerek iyice durulayın.

güneş lekesi

Unutmayın ki maskeler sadece düzenli kullanıldığı taktirde istediğiniz sonuçları verir. Bu yüzden 1 kere yapıp güneş lekelerinin geçmesini beklemek hayal olacaktır. Haftada en az 1 kere bu maskelerden birini düzenli olarak kullanın. Kafanıza takılanlar olursa sormaktan çekinmeyin 🙂


4 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir