Cilt Bakımı

30’lu Yaşlar İçin Cilt Bakım Önerileri – 5 Bilgi

tarafından tarihinde yayınlandı.

Sağlıklı ve genç görünmek  her kadının istediği bir şey. Cildin sağlıklı ve parlak görünmesi için olan çeşitli cilt bakımları ve makyaj uygulamaları, kadınların bu isteklerini karşılayabilmek için var. Belli bir yaştan sonra oluşan kırışıklıklar ve mimik izleri, cildin kendini yenileyememesinden kaynaklanıyor. 30 yaşından itibaren artık hücreler kendini yenileme konusunda yavaşladığı için ilk kırışıklıklar da bu yaştan itibaren kendini gösteriyor. Cildin daha az yağ üretmeye başlaması ve özellikle göz çevresinde daha çok çizgi oluşması tam olarak bu yaşlarda ortaya çıkıyor.

30 Yaş Üstü Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Peki bu durumu lehinize çevirmek için ne yapmalısınız? İşte 30 yaş ve üstü kadınlar için cilt bakım önerileri..

1) Cilt Temizliğinize Dikkat Etmelisiniz

cilt temizliği

Hangi yaşta olursanız cilt temizliği büyük önem taşıyan bir konu. Ancak 30’lu yaşlardan itibaren bu konuya çok daha fazla önem vermek gerekiyor. Cilt tipinize uygun bir temizleme ürünü ile günde iki kez cildinizi temizlemelisiniz. Temizleme, durulama ya da nemlendirme işlemlerini yaparken kesinlikle parmak uçlarınızı kullanmaya özen göstermelisiniz. Cildinize zarar verecek sert hareketlerden kaçınmanızda fayda var. Eğer yağlı ya da karma bir cilt tipine sahipseniz tonikler ile cildinizdeki fazla yağı alarak, nemi dengeleyebilirsiniz. Ancak kuru bir cilt tipiniz varsa tonik kullanmamalısınız. Çünkü cildinizin kendine özel olan yağını aldığınızda cildiniz daha fazla sorunla karşılaşabilir.

2) Nemlendirici Kullanmaya Özen Göstermelisiniz

nemlendirici kullanımı

Nemlendirici kremlerinizi seçerken mutlaka içerisinde paraben ya da formaldeid bulunmayan ve de parfümsüz ürünler tercih etmelisiniz. Çok yağlı ürünler gözeneklerinizi tıkar ve bu da siyah nokta ya da sivilceye neden olur. Eğer karma bir cilt tipiniz varsa nemlendirici kreminizi yalnızca kuru bölgelere uygulamanız gerektiğini de unutmayın.

Sabah ve akşam kullanmak üzere iki farklı nemlendirici kreminiz olmalı. Akşamları içerisinde A vitamini bulunan ve anti-aging özellikli kremleri, sabah uyandığınızda ise C ve E vitamini barındıran ve antioksidan özelliğe sahip kremleri kullanmalısınız.

3) Güneş Koruyucu Kullanmak Bu Yaşlarda En Önemli Şey

güneş koruyucu krem

30’lu yaşlardan sonra cilt kurumaya başladığı için güneş lekelerinin oluşması önceki yıllara göre çok daha hızlı ve kolay olur. Bu yüzden Özellikle 30’lu yaşlarda gündüz nemlendirici sonrası mutlaka güneş koruyucu sürmelisiniz. İki iş olsun istemiyorsanız güneş koruyucu özelliği bulunan nemlendiricilere de yönelebilirsiniz.

4) Mutlaka Göz Çevreniz İçin Özel Bakım Yapmalısınız

göz çevresi için krem

Elbette göz çevreniz için özel bir krem edinmeniz şart. Göz çevrenize gece bakımı da yapabileceğiniz  yağ ya da kremleri seçmeye özen gösterin. Vaktiniz olduğunda ve kendinizle ilgilenmek istediğinizde salatalık ve havuç gibi kolay bulunan malzemelerle evde kendi yaptığınız maskeler ile de ekstra bakım yapabilirsiniz. Unutmayın ki göz çevresi en erken yaşlanan bölge. 20’li yaşlarda bile göz çevresine özel bakım yapılmaya başlanılabilir. Göz çevresinin de yenilenmesini sağlayan siyah çay ile maske tarifimizi uygulayabilirsiniz.

5) Düzenli ve Kaliteli Uyku Aldığınıza Emin Olun!

uyku düzeni

Sadece bakım yapmak maalesef yetmiyor. Sağlıklı bir hayat ve genç bir görünüm için hayat düzenimizi de değiştirmemiz gerekiyor. Uyku süresi herkesce ortalama 7-8 olmalıdır diye bilinir. Ancak kaliteli ve derin bir uyku çekebiliyorsanız 5-6 saat gibi bir aralık idealdir. Unutmayın ki uzun yıllar boyu düzensiz uyku çekmek vücudunuza ve tabi ki cildinize çok zararlı, göz ile görülebilecek farklılıklar yaratacak bir faktördür.

Unutmayın ki  30 yaş ve sonrası hayatımızdaki en güzel zamanlarımız ve bunu ilerideki yıllara da taşımak bizim elimizde. Cilt bakımı ile ilgili yazılarımızı ve maske tariflerimizi okuyarak ve uygulayarak güzelliğinizi koruyabilirsiniz!


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir