Makyaj Teknikleri

Göz Şekline Göre Eyeliner Nasıl Sürülür?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Göz makyajı, makyajın en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalarından biridir. İşte bu yüzden bugün göz makyajının vazgeçilmezi olan eyelinerdan ve göz şekline göre eyeliner sürme tekniklerinden bahsedeceğim.

Göz Tipleri ve Göz Şekilleri

Göz şekline göre eyeliner sürme ile ilgili bilgilere geçmeden önce biraz göz tipleri ve göz şekilleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

  • Monolid gözler
  • Birbirine uzak gözler
  • Birbirine yakın gözler
  • Aşağı düşük gözler
  • Büyük gözler
  • Küçük gözler

olarak göz tiplerini sınıflandırabiliriz.

Göz Şekline Göre Eyeliner

Şimdi hangi göz şekline göre nasıl bir eyeliner sürmek gerekiyor bunlardan bahsedelim.İlk olarak monolid gözler için eyeliner sürme ile başlıyoruz!

Monolid Göz Makyajı

Göz kapağı dışarı doğru olan ve kaş kemiği belirgin olmayıp küçük göz tipine monolid göz şekli diyoruz.Monolid göz şekline sahip kadınların göz makyajından en beklediği şey gözleri daha büyük göstermesi oluyor.Tabi bunun için dikkat edilmesi gereken şeyler var.Eğer monolid göz tipine sahipseniz ve gece dışarı çıkmaya uygun bir makyaj yapacaksanız, göz farı kullanarak gölgelendirme tekniği ile gözlerinizi daha büyük ve hoş gösterebilirsiniz. Ancak eğer günlük makyaj için çözümler arıyorsanız maalesef bu teknik pek işinize yaramayacaktır.

monolid göz makyajı

Monolid göz tipine sahip kadınlar günlük makyaj yaparken, göz farı kullanmak yerine eyeliner kullanarak gözleri büyük göstermelidirler.Özellikle koyu tonlara sahip bir eyeliner kullanırsanız daha iyi bir sonuç alacaksınız.Monolid göz tipi için eyeliner sürerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey , eyelineri sürerken göz kapağının üstüne taşımak. Bunu yapmak için ise eyeliner sürdükten hemen sonra fırça ile o bölgelere doğru dağıtmanız gerekmektedir. Eğer bu anlattıklarımı doğru olarak yaptıysanız güne hazırsınız demektir!

Birbirinden Uzak Gözler İçin Eyeliner

birbirine uzak gözler

Birbirine uzak gözler için eyeliner sürerken amacınız göz pınarlarınızı birbirine yakın göstermeye çalışmak olmalıdır.Bunu da göz pınarlarınıza vurgu yaparak sağlayabilirsiniz.Eğer birbirine yakın göz şekline sahipseniz, eyeliner sürmeden önce dikkat etmeniz gereken ufak şeyler var.Bu göz tipine sahipseniz aydınlatıcı kullanırken göz pınarınıza uygulamaktan kaçınmalısınız.Göz pınarınıza yakın olan kirpiklerinize daha fazla rimel sürebilir. Abartılı olmayan küçük takma kirpikler kullanabilirsiniz.

Birbirine Yakın Gözler İçin Eyeliner

Birbirine Yakın Gözler İçin Eyeliner
Birbirine yakın göz şekilleri uzak olanların tam zıttıdır. Yani göz pınarları arasındaki mesafe normale göre dardır.Bu göz tipine sahipseniz, göz makyajı yaparken amacınız gözlerinizin olduğundan uzak görünmesini sağlamaya çalışmak olmalıdır.Göz pınarlarınıza aydınlatıcı sürmek ve gözlerinizin dış tarafına doğru takma kirpik kullanmak birbirine yakın olan gözlerinizi olduğundan daha uzakmış gibi gösterecektir.

Düşük Göz Kapaklı Gözler İçin Eyeliner Ve Makyaj

düsük göz makyajı

Göz üzerinde far sürülecek alanı normale göre çok daha az olan bir göz tipidir.Monolid göz tiplerine çok benzer ancak monolid göz şeklinde far sürülecek alan hiç yoktur. Kadınların bir çoğu bu göz tipine sahiptir ve bundan şikayetçidir. Neyse ki estetik sektöründe çözümler tükenmiyor.Düşük kapaklı gözlerinizden şikayetçiyseniz çeşitli estetik ameliyatlar ile bu sorununuzu çözebilirsiniz. Düşük göz tipine sahip kadınların makyaj yaparken amacı daha canlı ve dinç bir görüntü elde etmek olmalıdır. Peki düşük göz makyajı yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Kirpiklerinizin diplerine eyelineri ince olacak şekilde sürmelisiniz. Eyeliner sürerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise sürdüğünüz eyelinerin uçları yukarı doğru kalkık şekilde bitmelidir. Böylece gözleriniz olduğundan daha kalkık görünecektir.Daha sonra sürdüğünüz eyelinerı göz ucunuzdan yukarı doğru olacak şekilde dağıtmalı ve gölgelendirmelisiniz.

Rimel kullanımı ise bu göz tipi için diğer göz şekillerine göre çok daha dikkat edilmesi gereken bir husus. Üst kirpiklerinizin dış tarafına doğru bol rimel sürmelisiniz.

Aşağı Sarkık Göz Şekli İçin Eyeliner Çekmek

sarkık gözler için makyaj

Her kadının bayıldığı kedi gözü makyajının en sorunlu ve zor olduğu göz tipidir. Aşağı sarkık göz şeklinde gözlerin dış tarafı aşağıya doğru sarkık bir yapıdadır. Bu göz şekline sahipseniz amacınız sarkıklığı yukarı kaldırmak değilde normal görünmesini sağlamak olmalıdır.Aşağı sarkık göz için eyeliner sürerken; kirpik çizginizi takip ederek alt kirpiğinizin diplerine eyeliner sürmeniz gerekmektedir.Daha sonra gözün dış ucuna yaklaştığınızda çizgiyi biraz daha uzun bırakmalısınız. Gözünüzün üstüne ise alt kirpik dibinizden uzanarak kuyruğu takip ederek eyeliner sürmelisiniz. Bu şekilde bir göz makyajı yaptığınız da gözünüzün sarkık duran şekli daha normal görünecek ve daha dinç bir görüntü yaratacaksınız.

Büyük Gözler İçin Eyeliner

Büyük gözlere sahip olmak harika bir lütufdur. Çoğu kadın bu efekti yaratmak ve gözlerini ön plana çıkartmak için çaba gösterirken sizin böyle bir ihtiyacınız olmayacaktır. Tek yapmanız gereken sade ve doğal bir makyajtır.Çünkü bu göz tipine en çok yakışan makyaj tipleri bunlardır.Eğer gözleriniz istediğinizden daha fazla büyükse bu sizin için bir sorunsa çözüm basit! Takma kirpik ve rimel kullanarak gözlerinizi arka plana atabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir