Makyaj Teknikleri

Göz makyajı için renk uyumu nasıl olmalıdır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Hangi ton göz farı gözlerinizi aydınlatır, göz renginizi en iyi ortaya çıkarır? Birisi size baktığında “gözlerin ne güzelmiş” demeli, “farının rengi ne güzelmiş” değil. Tekrar hatırlayalım ; makyaj her zaman mevcut güzelliği geliştirmeye dayalıdır.

GÖZ MAKYAJI İÇİN UYGUN RENK SEÇİMİ NASIL YAPARIZ?

Göz kalemi ya da farı seçerken en önemli şey gözlerinizin rengidir. Amacınız göz renginizi ortaya çıkaracak tonlar seçmek olmalıdır. Buradaki kilit nokta da doğal göz renginize kontrast olacak tonlar kullanmak. Örneğin, mavi gözlüyseniz mavi tonlarda göz farı kullanmanızı tavsiye etmem, kahverengi ya da bakır tonlar maviliği daha da öne çıkaracaktır. Kontrast renkler yanyana kullanıldığında her zaman birbirini pekiştirir. İtalyan ressam Leonarda da Vinci’nin keşfettiği bu teorinin de en güzel ispatı yine kendi yaptığı eserlerindedir. Yeşile karşıt tonlarda (bakır, sıcak kahve, mor) göz kalemi ve farı kullanmak, iristeki yeşili aydınlatacak ve daha yoğun bir yeşil görünümü verecektir. Çoğunlukta kahverengi gözlere sahip Türk kadınları olarak da bu konuda kendimizi şanslı hissedebiliriz çünkü kahverengi gözlere hemen hemen her renk far ve kalem gider. Bu yüzden, makyaj yaparken renklerle oynamaktan çekinmeyin.

göz makyajı

Mavi göz rengine uygun göz makyajı için Sıcak kahve, Bronz, Bakır, Siyah, Bordo ve şarap tonları göz kalemi ile Altın kahve, Bakır, Altın haki, Siyah, Bordo ve şarap tonları göz farı kullanmalısınız.

mavi göz

Yeşil göz rengine uygun göz makyajı için Sıcak kahve, Bronz, Bakır, Mor, Siyah, Bordo ve şarap tonları göz kalemi ile Sıcak kahve, Bakır, Koyu mor/menekşe moru, Bakır bronz, Siyah, Koyu bordo ve şarap tonları göz farı kullanmalısınız.

yeşil göz

Kahverengi göz rengine uygun göz makyajı için Kahverengi, Bronz, Koyu bakır, Yoğun mor, Bordo, Lacivert, Siyah göz kalemi ile Altın kahve, Kızılkahve, maun, Bakır bronz, Koyu mor, Mavi, Yeşil, Gri, Siyah göz farı kullanmalısınız.

kahverengi göz

Yukarıda ela göz rengi için bilgi vermedim çünkü ela gözler, içinde iki renk bulundurur (kahve-yeşil, mavi-yeşil gibi). Ela göz rengine sahipseniz, öne çıkarmak istediğiniz rengi belirleyip yukardaki tablodan o renge ait seçenekleri kullanabilirsiniz. İşte bu yüzden ela göz rengi makyaj bakımından çok avantajlı bir göz rengidir.

Göz makyajı yaparken nelere dikkat edilmeli

Göz makyajı yaparken dikkat edilecek bir diğer önemli unsur da ten renginizdir. Eğer koyu tenliyseniz, göz çevrenizde fazla açık renkler kullanmamaya çalışın. Aynı şekilde, beyaz tenliyseniz ve dramatik bir görünüş amaçlamıyorsanız, çok koyu renklerden kaçının. Şahsen ben, bir gündüz makyajı yapacaksam doğal tonları tercih ederek ten rengine konstrast olmayacak renkler seçmeye çalışırım. Yoğun ürün kullanımı isteyen dramatik makyajları özel gün ve gecelere ayırmakta fayda vardır.

kahverengi göz makyajı örnegi

Bazı kadınlar makyajın kıyafete uyması gerektiğini düşünür. Oysa makyaj, kıyafetinizi değil, “sizi” tamamlayan bir aksesuardır. Makyajı kıyafete uydurmak sizi sönükleştirebilir veya en iyi yüz özelliklerinizi ön plana çıkaramayabilir. Size tavsiyem, makyaj yaparken hep beyaz giyeceğinizi düşünün. Böylece size uygun, doğru renk ve tonları daha rahat seçebilirsiniz.

göz makyajı nasıl yapılır

İpucu: Farınızın bozulup dağılmaması ve göz makyajınızın daha kalıcı olması için, farı sürmeden önce göz kapaklarına concealer/kapatıcı uygulayıp ardından pudralayın. Bu işlem, gözleri temiz bir tuval olarak makyaja hazırlar ve aynı zamanda far tonlarını ortaya çıkararak uzun ömürlü kullanmanıza yardım olur. Kapatıcı yerine fondöten de deneyebilirsiniz ama tüm markalar istenen sonucu vermeyebilir, kapak çizgilerinde fondöten toplanabilir. Kapatıcıların yapısı fondötene göre daha yoğun olduğundan emin bir şekilde kullanabilirsiniz.

 


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir