Makyaj Teknikleri

Göz altı torbalarını makyajla kapatma – Göz altı torbası makyajı

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bizi olduğumuzdan yaşlı gösteren, belki de kadınların en büyük sıkıntılarından biri gözaltı torbaları ve morluklarıdır. Bu kusurları yoketmede en iyi yardımcımız, concelear/kapatıcılar. Kapatıcı kullanırken yine de temkinli davranmakta fayda vardır çünkü yoğun, kuru yapısı gereği kapatıcılar, fondötenden farklı olarak yüze yapışır, kolay dağılmaz. Bu yüzden, küçük miktarlarda, sadece gerekli yerlere uygulanmalılardır.

Göz altı torbalarını ve göz altı morluklarını gizlemek

göz altı morluğu makyajı

Gözaltımızdaki deri vücudun diğer bölgelerine göre daha az yağ bezleri bulundurduğundan hızla kurur ve bundan ötürü daha fazla nemlendirmeye ihtiyacı vardır. Gözaltınız ne kadar nemlendirilmişse de kapatıcınız o kadar işlevsel olacak ve doğal duracaktır.

GÖZALTI MORLUKLARINI KAPATMAK İÇİN

Daha koyu morluklar, daha fazla kapatıcıya ihtiyaç duyabilir. Kapatıcı seçerken, fondöteninizden bir ya da iki ton daha açık olmasına dikkat edin. Beyaz tenlilerdeki morlukları kapatmak için en iyisi sarı pigment içeren kapatıcılarken, daha esmer tenler için en uygunu turuncu pigmentli kapatıcılardır.

göz altı morluğu kapatmak

 1. İlk olarak göz kremini bölgeye sürüp, derinin emmesi için birkaç dakika bekliyoruz. Eğer göz çevreniz çok kuruysa, bir kat daha göz kremi sürebilirsiniz. Krem sürerken cömert davranabilirsiniz, sadece kapatıcıya geçmeden önce kalan kremi bir pamuk ya da sünger yardımıyla sıyırın. Göz kremi, kapatıcının yüzünüze oturmasına yardımcı olacak ve derideki çizgilerde toplanmasını engelleyecektir.
 2. Bir fırça yardımıyla kapatıcınızı morlukların başladığı bölgeye sürün ve devam ettiği yere kadar yine fırça kullanarak yumuşak hareketlerle getirin. Kapatıcıyı gözünüze kadar getirmemeye çalışın; göze kadar sürülen kapatıcı gözleri olduğundan küçük gösterir. Asla, morluk olmayan bölgelere kapatıcıyı uygulamayın. Zaten normal bir renk olan yeri açmaya çalışırsanırsanız morluklar yine öne çıkar ve başa dönmüş olursunuz.
 3. Temiz parmaklarınızı kullanarak kapatıcınızı hafif vuruşlarla “pat-pat”layarak dağıtın. Böylece kapatıcınız derinize iyice oturmuş ve farkedilmez olmuş olur.
 4. Kapatıcı üstüne fondöten sürerken yine aynı hafif vuruşlarla çalışmaya dikkat edin ki kapatıcınızı da yanlışlıkla silinmemiş olsun.
 5. Son olarak da, hafifçe pudralayarak makyajınızı sabitleyin.

GÖZALTI TORBALARINI KAPATMAK İÇİN

Gözaltı torbaları, gözaltında şişlikler oluşturduğundan, onları aydınlatmak daha da öne çıkmalarına neden olur. Yapmamız gereken, torbaların tam altındaki gölgeleri aydınlatmak böylece oluşan şişlikle aynı tonlarda eşitlemektir.

göz makyajı morluk torba

 1. Tüm yüze ince bir tabaka fondöten uygulayarak başlıyoruz.
 2. Kalem kapatıcınızı tam şişliklerin altına, gölge oluşmuş yerlere gelecek şekilde sürün, dışarıya taşırmamaya özen gösterin.
 3. Parmaklarınızla hafif hafif vurarak kapatıcıyı aydınlattığınız bölgeye yedirin.
 4. Son olarak, yine hafifçe pudralayarak makyajı tamamlayın.

Eğer gözaltınızda hem morluklar hem de torbalar varsa;

 1. Morluklara yukarıda belirtilen şekilde kapatıcınızı sürüp dağıtın.
 2. Tüm yüze fondöten uygulayın.
 3. Torbaların tam altındaki gölgelenmiş bölgelere aydınlatıcı kalemi sürüp dağıtın.
 4. Pudralayarak makyajınızı sabitleyin.

İpucu: Sarı bazlı kapatıcılar en sağlıklı ve doğal görünenleridir. Ten renginize en uygun tonu elde etmek için de, kapatıcınızı kullandığınız fondötenden küçük bir miktarla karıştırıp kullanabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir