Sağlık

Genital Temizlik Nasıl Yapılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Kadınlar için genital bölge temizliği son derece önemli bir konudur. Bu bölge idrar yolları ve anüs ile oldukça yakın olduğu için mikro organizma oluşumuna da son derece meyillidir. Birçok kadın duş sırasında vücudunu yıkadığı gibi genital bölgesini de aynı şekilde yıkamayı eder. Oysaki genital bölge kendine has bir temizliği gerektirir.

Kadınlarda Genital Bölge Nasıl Temizlenir?

Bilimsel olarak vajinal hücrelerin pH derecesi 3.8 olarak belirlenmiştir. Bu açıdan bu bölge son derece hassastır. Bu bölgeyi temizlemek için doğru yöntemi bilmek vajinal sağlık için son derece önemlidir. Genital bölge temizliğinin en önemli kuralı vajinanın sürekli olarak kuru ve temiz kalmasıdır. Havuz veya deniz sonrasında ıslak mayo ile oturmak, tuvalet sonrası kurulamamak gibi hatalar çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir.

Tuvalet sonrası temizliği en önemli konulardan biridir. Anüste bağırsaklardan gelen organizmalar olabileceği için temizlik işlemini arkadan önce yapmanız son derece sakıncalı bir durumdur. Tuvalet sonrasında genital bölgenizi temizlerken önden arkaya silmeniz gerekir.

Genital bölgeyi yıkamak her zaman doğru bir karar değildir. Temizlik konusunda öncelikle doktorunuzdan fikir alabilirsiniz. Kimyasal içeren jeller, sabunlar ya da şampuanlar kesinlikle ve kesinlikle genital bölge ile temas etmemelidir. Eğer genital bölgenizi yıkarken sabun vb benzeri temizlik ürünleri kullanıyorsanız kesinlikle bırakmalısınız. Vajina kendi kendini temizleyebilen ve yenileyebilen bir yapıya sahiptir. Bu açıdan yalnızca su kullanmanız yeterli olacaktır. Ve yıkamanın ardından iyi bir şekilde kurutmanız da son derece önemlidir.

Birçok kadında ergenlik döneminden itibaren vajinal akıntılar görülür. Bunlar kimi zaman dönemsel kimi zaman ise hastalık belirtisi olabilir. Bu akıntılar sık oluyorsa genital temizliğinizi de sık yapmalısınız. Ancak yalnızca su kullanmanız gerektiğini de unutmayın. Son zamanlarda genital bölge temizliği için özel olarak üretilmiş mendiller ve jeller de temizlik açısından uygundur. Eğer sık akıntı problemi yaşıyorsanız sabun ya da şampuan kullanmak yerine bu tarz temizlik ürünlerini kullanmanız çok daha yerinde olacaktır. Mikropların çok hızlı ürediği bir bölge olduğu için idrar yolları iltihabı gibi hastalıklar sık olarak görülebilir. Bu açıdan düzenli olarak jinokolog muayenesine gitmeyi ihmal etmeyin.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir