Makyaj Teknikleri

Bu kış size güzellik katacak 10 eyeliner makyajı

tarafından tarihinde yayınlandı.

Eyeliner, zaman ve efor harcamadan gözlerimizde büyük fark yaratabileceğimiz kozmetik ürünlerdendir. Değişik renklerle oynabildiğimiz gibi doğru bir teknikle gözleri yeniden şekillendirebiliriz. Küçük gözlerinizden şikayetçiyseniz, göz kaleminizi dağıtarak dumanlı efekt verip gözlerinizi büyütebilir ya da göz kenarından çekeceğiniz bir kuyrukla gözlerinizi daha çekik gösterebilirsiniz.

İlk adımımız kullanacağımız eyelinerı seçmek olacaktır. Kalem, krem ya da likit formlarda bulabileceğimiz eyelinerları seçerken kullanmak istediğimiz rengi, dokuyu ve şekli göz önünde bulundurmalıyız. Ten ve saç rengimiz de burada önemlidir. Örneğin, sarışınsanız günlük makyajınızda kahve tonlarında eyeliner kullanmanızı tavsiye ederim. Krem ve likit eyelinerlar en kolay kullanımı olanlardır. Dumanlı bir görünüm peşindeyseniz kalem ve bir far fırçası buna yeterli olacaktır. Eğer elinizin altında herhangi bir eyeliner bulunmuyorsa da arzuladığınız renkte bir gözfarına birkaç damla suyu fırça yardımıyla ekleyerek eyeliner olarak kullanabilirsiniz.

eyeliner

Göz makyajı genelde makyajın bazını oluşturduktan yapılır. Yani, önce fondöten, allık ve pudranızı sürmüş olmalısınız. Göz farından sonra ve rimelden önce uygulayacağınız eyelinerın kalıcılığını uzatmak için yüz ve göz için ayrı olarak satılan “primer” (makyaj altlığı) ürünlerinden kullanabilirsiniz. Eğer kalem kullanıyorsanız her uygulamadan önce kalemtraşla açmayı ihmal etmeyin. Ucu ne kadar keskinse çizginiz de o kadar net olacaktır.

Aşağıda ihtiyacınıza ve isteğinize göre 10 farklı eyeliner kullanımını bulabilirsiniz. Ne kadar farklı tekniklerde pratik yaparsanız eyeliner kullanımınız o kadar iyileşecektir.Başlıyoruz!

Basit Eyeliner
Herkesin rahatça uygulayabileceği bir göz makyajı. Kalem eyeliner ya da sürme kullanarak üst kapağın üstünden bir çizgi çekin. Gözlerinizi kapatıp kirpiklerin içlerine de sürerseniz makyaj gözlerinizle bütünleşip kirpikleriniz de daha dolgun durucaktır. Daha kalın bir çizgi için ikinci bir kat daha uygulayabilirsiniz. Ardından sünger ya da kesik uçlu bir göz  fırçasıyla çizgiyi dağıtın. Kalemi dağıtmak düz çizgi çekmeye alışkın olmayanlar için ideal bir çözümdür.

basit eyeliner

Aydınlatan eyeliner
Uykusuz bir gecenin izlerini silmek için en kolay yollarından biri de göz içine beyaz/bej kalem çekmektir. Bu küçük hileyle hem gözdeki kırmızılık kamufle olur hem de gözleriniz daha büyük görünür. Uygularken parmağınızla gözünüzü aşağıya çekerek kalemi gözünüze batırmaktan da sakınınabilirsiniz.

aydınlatan eyeliner

Renkli eyeliner
Titreyen ellere bile uygun olan basit bir başka göz makyajı. Tek ihtiyacınız olan seçeceğiniz renkte kalıcı bir göz kalemi. Bu tür kalemler genelde çevrilerek açıldığından ucunu sivrilmenize de gerek yoktur ve uçlara doğru inceltmenize de gerek kalmadan ister gözünüzün üstüne ister altına çekerek gününüzü renklendirebilirsiniz. Uygularken önce kesik çizgilerle eyelinerı süreceğiniz yeri belirleyip sonra çizgileri birleştirirseniz kusursüz bir çizgi elde edebilirsiniz.

renkli eyeliner

Gözü belirginleştiren eyeliner
Genelde üst göz çerçevemiz alt kadar ilgi görmez ama buraya uygulanacak eyeliner gözlerin doğal ifadesini belirginleştirirken kirpiklere de dolgunluk katar. Uygularken parmağınızla gözünüzü yukarı çekin ve aşağıya bakarak siyah bir eyelinerı küçük hareketle sürün.

gözü belirginlestiren eyeliner

Dumanlı eyeliner
Dumanlı göz makyajı yapmak düşündüğünüzden daha kolay! Tek ihtiyacınız siyah bir göz kalemi ve düz uçlu bir fırça. Uygularken gözünüzün üst ve altından siyah kalemle çekin. Daha da belirginleştirmek için gözünüzün içine de aynı şekilde siyah kalemi sürün. Ardından fırça kullanarak kalemi, istediğiniz duman efektine ulaşana kadar dağıtın.

dumanlı eyeliner

Kuyruklu eyeliner
Klasik ve çarpıcı bir görünüm sağlayacak bu göz makyajı için krem ya da likit eyeliner tercih edin. Uygularken de kesik ya da sivri uçlu bir fırça kullanmanız kuyruk hareketini daha rahat vermenize yardımcı olacaktır. Eyelinerı, gözünüzün dışından başlayarak içeri doğru çekin. Simetrik ve temiz bir kuyruk istiyorsanız, önce göz farı kullanıp üstüne eyeliner da sürebilirsiniz. Yine bir kartvizit kullanarak daha keskin bir kuyruk oluşturabilirsiniz.

kuyruklu eyeliner

Gözleri çeken eyeliner
Gözleriniz birbirine yakınsa ya da yuvarlaksa, gözünüzün dış kısımlarına eyeliner sürerek daha çekik görünmelerini sağlayabilirsiniz. Gözlerinizin ortasından dış ucuna kadar, kuyruk eklemeden eyeliner çekin. Alt-üst sürdüğünüz eyelinerı göz kenarında birleştirin ve daha derin bir etki için gözün iç kısmına da uygulayın.

gözleri çeken eyeliner

Cat-eye – Kedi gözü
70’lerin modasını günümüze taşıyan bu göz makyajı için krem eyeliner kullanmanızı tavsiye ederim. Gözünüzün üstüne kuyruğu da uzatarak kalın bir eyeliner çekin. Sonra altına küçük çizgilerle üstteki kuyrukla birleştirecek şekilde eyelinerı sürün. Daha dramatic bir görünüm için alt eyelinerinizi kalınlaştırabilirsiniz.

cat eye eyeliner

Çift kuyruklu eyeliner
Biraz daha zorlayıcı olsa da bu küçük dokunuşla gözlerinize tarz katabilirsiniz. Üste çekeceğiniz kuyruklu eyelinerla aynı hizada ve paralel olacak şekilde alta çekeceğiniz eyelinera da küçük bir kuyruk ekleyin. Yine dışardan içeri doğru, küçük çizgilerle çekip sonra çizgileri birleştirebilirsiniz. Kontrast yaratmak ve daha çarpıcı bir göz makyajı elde etmek için gözünüzün iç kısmına aydınlatıcı ya da açık ton bir far sürebilirsiniz.

çift kuyruklu eyeliner

60’lar etkisi
İşte kendine güvenen ve farklılık arayan bayanlar için bir seçenek. Likit eyelinerı gözünüzün üstüne kuyruk ekleyerek çekin ve kapak çizginizden takip ederek içeri doğru devam ettirin. Yağlı gözleriniz varsa eyelinerı kapak çizgisinin biraz üzerinde sürerek dağılıp bozulmasını önleyebilirsiniz. Daha cesur bir makyaj için, eyeliner sürmeden önce göz kapağınıza canlı renkte bir far uygulayabilirsiniz.

60 lar etkisi


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir