Saç bakımı

Evde Yapılabilecek Kolay Saç Bakım Maskeleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Hemen hemen her evde bulunan malzemeler ile saçlarınız için sağlıklı ve doğal maskeler yapabilirsiniz. Günlük yaşamın yoruculuğu ve stresi saçlarımıza zarar veriyor, kırılmalara ve yıpranmalara sebep oluyor. Saçlarımızın da bakıma ve ilgiye ihtiyacı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu yazımda kolay ve doğal saç bakım maskeleri ve tarifleri ile ilgili bilgi vereceğim.

Doğal saç bakım maskeleri

Birazdan anlatacağım doğal saç bakım maskelerini düzenli olarak uyguladığınız taktirde saçlarınız daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşacak.Öncelikle tüm saç tipleri için kullanabileceğiniz nemlendiriciyi evde nasıl yapacağınızı anlatarak yazıma başlamak istiyorum.

Sağlıklı Saçlar İçin Nemlendirici Yapımı

Evde nemlendirici saç bakım maskesi yapmak için ihtiyacınız olacak malzemeler sadece 100 gram gül suyu ve 3 ampül C vitamini. Maliyeti 10 TL yi bile geçmeyecektir.Öncelikle maskeyi hazırlayacağımız kabı yıkayarak temizliyoruz.Sonrasında gül suyunu ve 3 ampül C vitaminini bir kaba koyup karıştırıyorsunuz.Ortaya çıkan karışımı saç diplerinize ve saçlarınıza masaj yaparak sürün. Bu işlemi yaparken masaj sonrası tarak kullanırsanız daha iyi yedirirsiniz.Düzenli olarak uyguladığınızda saçlarınızın daha canlı ve sağlıklı görünmeye başladığını fark edeceksiniz. Haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Parlak Saçlar İçin Maske Tarifi

Parlak saçlara kavuşmak için çok faydalı olan bu maskemizi yaparken ihtiyacınız olacak malzemeler Akasya balı ve Limon. Öncelikle limonumuzun suyu sıkıyoruz. Sonrasında 5 yemek kaşığı limon suyu ile 2 yemek kaşığı akasya balını bir kaba koyarak karıştırıyoruz. Kremsi ve homojen bir yapı alana kadar karıştırma işlemine devam ediyoruz.Daha sonra bu karışımı saçlarımıza yedirerek 10 dakika bekletiyoruz. Sonrasında saçlarımızı ılık su ile masaj yaparak yıkıyoruz ve maskeden arındırıyoruz. Maskeyi haftada 2 kez uygulamanızı öneriyorum. Kullanmaya başladıktan 2 hafta sonra saçlarınızın parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

Kuru Saçlar İçin Maske

Kuru saçlar maalesef tam bir problem. Devamlı bakım isteyen bir saç tipi. Şimdi tarifini vereceğim maske ile kuru saçlarınızın ihtiyacı olan tüm bakımı yapıyoruz ve kuru saçlara veda ediyoruz.

Kuru saçlar için maske yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler hint yağı, yumurta ve konyak.Yarım yemek kaşığı konyak ve bir yumurtanın sarısını alarak 5 yemek kaşığı hint yağı ile karıştırıyoruz. Oluşan karışımı saçlarınızın tamamına yediriyorsunuz. Maskemiz saçımızda yaklaşık 2 saat kadar kalacak ancak daha fazla kalmasının hiç bir zararı yok. Gece yatmadan önce uygulayıp bone tarzı bir şey takarak uyuyabilirsiniz. Sabah kalktığınızda ise ılık su ile masaj yaparak temizleyebilirsiniz. Hem saçlarınızda daha fazla kalacak hem de saç deriniz tarafından daha iyi emilmesini sağlayacak.Bu maskeyi haftada 1 gün uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda çok faydasını göreceğinize eminim.

Not: Eğer saçlarınız uzun ise daha fazla hint yağı kullanabilirsiniz.Tamamen saç uzunluğunuz ve saçınızın ihtiyacı olan miktar ile alakalı. Unutmayın tüm saçınıza yedireceksiniz. Miktarı sizin belirlemeniz daha doğru olacaktır.

Yağlı Saçlar İçin Doğal Maske Tarifi

Yağlı saçlar için maske yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler yumurta,demlenmiş ısırgan otu ve B1 (B6 da olur) vitamini.Yarım bardak demlenmiş ısırgan otunu B1 vitamini ve yumurta ile bir kaba koyarak iyice karıştırıyorsunuz.Daha sonrasında saçlarınıza uyguluyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey saç köklerinize daha fazla uygulamanız gerektiği.Karışım saçlarınızda yaklaşık 1 saat civarı kalmalı. Sonrasında zeytinyağı sabunu veya doğal bir temizleyici ile ılık su kullanarak saçlarınızı temizliyorsunuz.

Eğer saçlarınızın çok çabuk yağlanmasından şikayetçiyseniz çok basit ama etkili bir ipucu vermek istiyorum.Saçlarınızı iyice yıkayıp, temizledikten sonra yumurta ile yoğurdu karıştırıp saçlarınıza sürdükten sonra 5 dakika bekletirseniz saçlarınızın çabuk yağlanmadığını fark edeceksiniz.

Doğal saç bakım maskeleri ile ilgili yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. Uyguladığınız maske ve yorumlarınızı iletirseniz diğer arkadaşlarında faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Saç bakımı ile ilgili diğer yazılarımızı da okumayı unutmayın.


2 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir