El ve Ayak Bakımı

Evde En Pratik El Nemlendirme Yöntemleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Ellerin yumuşacık ve pürüzsüz olması için el nemlendirme yöntemlerine ihtiyaç vardır. Eğer elleriniz uzun süre suda kalıyorsa, çeşitli kimyasallara maruz kalıyorsa, soğuk ya da sıcak havadan etkileniyorsa kuruluk ve çatlama gibi bazı belirtilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm bu sorunların önüne geçmenin en pratik yöntemi ise hiç kuşkusuz elleri nemlendirmektir.

Evde El Nemlendirme Yöntemleri

Satın alacağınız nemlendiricilerle ya da kendi yöntemlerinizle hazırladığınız nemlendirme teknikleri ile ellerinizin hiç olmadığı kadar yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

İşte kuruyan eller için en kolay el nemlendirme yöntemleri.

Elleriniz sürekli kuru ve çatlaksa ellerinizi her yıkadığınızda yoğun nemlendirme özelliği bulunan bir krem ya da losyon kullanmanız gerekir. Bunun için yanınızda daima bir losyon bulundurmalısınız. Özellikle kuru soğuk havalarda daha çok kurumasını engellemek için içeriğinde B vitamini, retinol veya shea yağı bulunan losyonları tercih etmenizde fayda var. İçeriğinde kimyasal bulunan el kremleri yerine daha doğal içerikli kremleri tercih ederek de bakımlı ellere kavuşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra piyasada bulunan kremler yerine doğal yağlar da tercih edebilirsiniz. Örneğin Hindistan cevizi yağı cilt nemledirmede oldukça başarılıdır. Küçük bir şişe içine koyduğunuz Hindistan cevizi yağını yanınızda taşıyarak ellerinizi her yerde dilediğiniz gibi nemlendirebilirsiniz. Hindistan cevizi yağının yanı sıra badem yağı, kakao yağı, avokado yağı ve zeytinyağı da el nemlendirme için uygun doğal yağlardır.

Gün içinde ne kadar losyon kullanırsanız kullanın ellerinizin yeterince nemlenmediğini hissediyorsanız gece bakımı yapabilirsiniz. Bunun için çorap ya da eldiven kullanmanız yeterli. Yoğun nemlendirme özelliği bulunan, içeriğinde bol miktarda B ve E vitamini bulunan losyonu bolca ellerinizi sürün. Bir çift pamuklu çorap ya da eldiveni mikrodalgada ısıtın ve ellerinize geçirin. Ellerinizi bu şekilde yarım saat bekletmeniz bile etkili olacaktır. Ancak yoğun bir etki almak için yatmadan önce bunu yaparak eldiven ile uyursanız sabah uyandığınızda ellerinizin hiç olmadığı kadar nemli ve yumuşak olmasını sağlamış olursunuz. Bu yöntem ile elleriniz kremi çok daha iyi bir şekilde emer. Haftada bir uygularsanız ellerinizin daha pürüzsüz ve bakımlı görünmesini sağlayabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir