Soru-Cevap

Ekinezya Nedir? – Ekinezya Faydaları Nelerdir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Ekinezya, kirpi otu olarak da bilinen bir bitki türüdür. Papatyagiller familyasına ait olarak sınıflandırılan bitki, çağlardır ilaç olarak kullanılmaktadır. Amerika kıtasında sıklıkla yetişen doğa ürünü, günümüzde pek çok ilacın içinde bulunduğu gibi, ekinezya bitkisine alternatif tıp ürünlerinde de, özellikle çay karışımlarında ve krem formüllerinde rastlanmaktadır. Ekinezya Nedir Faydaları Nelerdir sorusu bitkinin popülerleşmesi ve alternatif şifa arayışlarının artması ile sıkça kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Öksürük, boğaz ağrısı, boğaz iltihaplarına deva olarak gösterilen bitkinin açık ve cilt yüzeyindeki yaraların iyileşmesine de katkı sağladığı bilinir. Bitkinin ayrıca migren ağrılarına iyi geldiği kullanıcılarca deneyimlenmiş, alerjik hastalıklar için de semptom hafifletici olarak kullanıldığı görülmüştür. Basur, enfeksiyon ve eklem ağrıları da ekinezyanın şifa getirdiği diğer rahatsızlık ve hastalıklar olarak listelenebilmektedir.

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çiçeği, yaprakları ve kökü çay içinde kullanılabilen bitki, hem kuru hem de taze yani yaş olarak çayın içinde yer alabilmektedir. Kuru kökün 1 kap su içine birkaç çay kaşığı kadar eklenmesi önerilirken, taze bitkinin çeyrek kap hacminde eklendikten sonra 1 kap su ile karıştırılması tavsiye edilmektedir. Demlikte yaklaşık 8-10 dakika tutulan çay, isteğe göre soğuk veya sıcak olarak tüketilebilmektedir.

Soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı söz konusu olduğunda sıcak içim önem taşımaktadır. Sıcak yaz günlerinde soğuk olarak içilme imkânı da bulunmaktadır. Bal, şeker, limon, tarçın gibi eklemelerle tatlandırılabilen çayın yoğunluğu damak zevkine göre değiştirilebilir. Çayın daha hafif tüketimi su ile seyreltilerek gerçekleştirilebilirken, bir defada çok yoğun içim önerilmemektedir. Ürünün günlük doz önerileri bulunmaktadır.

Ekinezya Çayı Ne Kadar İçilmelidir?

Kuru kökten hazırlanan, yani 1-2 çay kaşığı ile demlenen, çayın günde maksimum 3 kez ve ara öğün olarak içilmesi salık verilmektedir. Maksimum 10 gün kullanımın ardından, çaya 15 gün kadar ara verilmesi gerektiğinin altı çizilmektedir.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir