Soru-Cevap

Dismorfofobi Nedir? Dismorfofobi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

tarafından tarihinde yayınlandı.

Halk arasında ayna hastalığı adıyla bilinen dismorfofobi, kişilerin kendilerini beğenmemeleri, vücutlarında çoğu zaman göze bile batmayan ufak tefek sorunlara kendilerine dert edinerek takıntı haline getirmelerine sebep olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Dismorfofobi Nedir Nasıl ortaya çıkar?

Dismorfofobi Hastalığı Neden Olur?

Reklamlar ve tüketim ürünleri aracılığıyla bizlere sunulan ve kafamızda yer edinen güzel, mükemmel, ideal insan tiplerine aykırı olduğunu düşünen, yani içine kapanık, fazla arkadaşı olmayanı toplum tarafından güzel bulunmayan ve övülmeyen, sürekli dışlanan, kilo problemi ya da başka bir rahatsızlığı olan kişilerde sıkılıkla bu sorun görülmektedir. Sosyal yaşantıdan tamamen kopmaya, bireylerin işlerin istifa etmesine ve hayatlarındaki tüm insanlarla bağlarını koparmak istemelerine kadar gidecek sonuçlara sebep olabilirler.

Dismorfofobi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

En belirgin ve belki de tek belirtisi aynaya bakmamak, aynadan kaçınmaktır. Nasıl ki kendini çok beğenen kişisel sürekli aynaya bakmaktan hoşnut olurlar, dismorfofobi rahatsızlığına sahip bireyler de aynadan delicesine kaçarlar. Bu durum sosyal yaşantıları ve iş hayatlarında da rahatlıkla anlaşılabilir. Bu kişiler genelde yaşıtlarıyla vakit geçirmekten kaçınırlar. Daha az kişinin göreceğini bildiklerinden geceleri dışarı çıkmayı tercih ederler. Hatta kusurlarını büyüteç kullanarak inceleyenler bile vardır.

Dismorfofobi Tedavisi Nasıldır?

İntihar gibi çok tehlikeli olaylarla sonuçlanabilecek dismorfofobi rahatsızlığına sahip kişilerin mutlaka uzman bir psikolog tan destek almaları şarttır. Gereken durumlarda ilaç tedavisine de başvurulabilir. Kişiye öncelikle herhangi bir kusuru olmadığı kabul ettirilmelidir. Bu aşamadan sonra kendisi zaten fazla abarttığını, kuruntu yaptığını ve büyütülecek bir şey olmadığını far keder.

Hastalığa sahip ancak bunun farkında olmayan kişiler çözümü ısrarla estetik uzmanlarda, dermatologlarda arayacaklardır. Oysaki ilk görüşülmesi gerekilen kişi psikologdur. Sadece gerçekten çirkin kişilerde ortaya çıkmayan takıntı durumu çok güzel ancak güzelliğinin farkında olmayan, onu reddeden bireylerde de kolaylıkla görülebilmektedir.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir