Soru-Cevap

Apandisit Patlaması Belirtileri Nelerdir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

İlk belirti karın ağrısıdır. Zamanla ağrı karnın alt bölümlerine kayar. Ağrı kendini öksürmekle ve hapşırmakla gösterir. Zamanla ağrı kalıcı olur. Eğer apandisit patlar ise bir süre rahatlık olur. Aç olsa bile yemek yiyemezler. Daha sonra kusma meydana gelir. Garip şekillerde yatmak isterler. Böyle bir durumda en yakın hastaneye gitmek en iyisidir. Kan testi yapılır ve kanın içinde hangi besinler olduğu araştırılır.

Apandisit Patlaması Belirtileri

Patlayacağını gösteren belirtiler karın ve göbek çevresinin şişmesi, çok fazla tuvalete gitmek, ağrılı veya acılı bir şekilde idrar boşaltmaktır. Eğer bir insanda böyle belirtiler meydana gelirse yapacağı en iyi şey bir hastane veya her hangi bir sağlık kuruluşuna gitmesidir. Neyse ki her karın ağrısı apandisit belirtisi değildir. İlk başta normal bir ağrı zannedilebilir ama devam ederse doktora gitmekte ve apandisit alımının yararı vardır.

Gaz çıkarmakta da zorlanabilirler. Ateş rektum bölgesinde de ağrı meydana gelir. Meydana geldikten sonra doktora gitmez ise hasta, apandisit patlaması meydana gelir. Doktora gitmezse ve rahatlık hisseder ise eğer, apandisitin patlamış olma ihtimali vardır. Apandisitinizin Patlayacağını Gösteren Belirtiler sorusundan yola çıkarsak, apandisit ölüme neden olabileceği için bu belirtilere her hangi birinde rastlandığı zaman ilk olarak doktora gitmesi en iyisidir.

Apandisit Ameliyatı

Belirtiler oluştuğu zaman ağrı kesici almak yerine doktora gitmek en iyisidir. Eğer apandisit tedavi edilmez ise ölüme bile neden olabilir. Tedavi için ameliyat şarttır. Tabi ameliyat olduktan sonra en fazla bir gün hastanede yatma süresi vardır. Tabi apandisit ameliyatı olduktan sonra ağrı devam ederse yine doktora gitmek gerekir. Çünkü başka hastalıklar da var olabilir. Eğer ağrı başladıktan sonra ameliyata girerse hasta, apandisit sağlam olsa bile alınması gerekir. Ama ağrı başladığı zaman doktora gitmek en iyisidir. Erken teşhis hayat kurtarır.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir