Makyaj Teknikleri

Doğru Allık Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Makyaj yaparken dikkat etmemiz gereken birçok husus vardır. Bunlar ufak tefek gözükseler bile çok önemlidir. Bunlardan en önemlisi makyaj yaparken yüzünüze ve teninizin renginize uygun makyaj malzemesi kullanmaktır. Aksi taktirde uyumlu ve doğal görünen bir makyaj yapamazsınız. Bu bakımdan yüzünüzü ve teninizi iyice tanımalısınız ve makyaj malzemesi seçerken bunu göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

Allık Seçimi ve Kullanımı

Allık seçimi ve kullanımı doğal ve hoş bir makyaj için en önemli noktalardan biridir. Allık kullanırken yüzünüzün sanki spordan yeni çıkmış gibi olmaması gerekmektedir. Yani yüzünüzün çok kırmızı olmamasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde makyajınız yerine oturacaktır. O halde makyajın en önemli noktalarından biri olan allık seçimi ve kullanımına bakalım.

Allık Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Allık seçimi
Allık seçiminin öneminden bahsettik.Şimdi allık seçimi nasıl olmalıdır ile ilgili biraz bilgi verelim.Allık seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey seçtiğiniz allığın tonunun ten renginizin tonu ile uyumlu olmasıdır.Peki hangi ten rengine ne ton allık kullanmanız gerektiğine gelirsek;

  • Beyaz tenli ve sarışınsanız sizin için uygun olan tonlar, şeftali tonları olacaktır.
  • Esmer iseniz sizin için ideal olan toprak tonlarında olan allıklardır.
  • Buğday tenliler ise pembe tonu tercih etmelidirler.

Allık Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ten renginize uygun allığı seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken şey allık kullanımı olacaktır.Allık kullanırken yüzünüze dairesel hareketler ile uygulamanız gerektiğini unutmayın!

Allık kullanımı

Yuvarlak yüze sahipseniz amacınız yanaklarınızı daha ince göstermeye çalışmak olmalıdır. Allığı uygularken şakaklarınıza, kaşınızın üst kısmına ve şakaklarınızın alt kısmına doğru ufak darbelerle uygulamanız gerekmektedir. Eğer yüzünüz oval bir şekle sahipse yapmanız gereken işlem allığı çenenize ve çevresine uygulamaktır. Uzun bir yüze sahipseniz, yapmanız gereken yüzünüzü daha oval göstermeye yönelik bir makyaj olacaktır.Bunun için allığı saç diplerinden başlayıp, çeneye ve elmacık kemiklerine doğru uygulamanız gerekmektedir.

Aynaya baktığınız zaman gülümseyerek uygulamanızda fayda var.Bu işlem elmacık kemiklerinizi ortaya çıkaracak ve bu şekilde allık süreceğiniz bölge daha net belli olacak, böylece daha kolay uygulamanızı sağlayacaktır. Yanaklarınızın orta noktasını allığın bitiş noktası olarak; başlangıç olarak da kulağınızın orta kısmını seçmeniz gerekiyor. Son rötuş olarak da allığınızı ufak hareketlerle çenenize ve alnınıza değdirin. Bu şekilde makyajınız tamamlanacaktır. Artık dışarı çıkmaya hazırsınız!


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir