Makyaj Teknikleri

Cilt Tiplerine Göre Hangi Makyaj Bazı Kullanılmalı?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Makyaj bazı, son zamanlarda makyaj dünyasının en önemli ürünleri arasında yer aldı. Peki nedir bu makyaj bazı? Eğer makyajınızın gün boyu sabit kalmasını, kalıcı olmasını istiyorsanız mutlaka makyajdan önce bir baz kullanmalısınız. Makyaj bazları hem göz hem de ten makyajı için bir zemin hazırlıyor ve makyajınızın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlıyor. Aynı zamanda gözenek küçültücü, renk eşitleyici gibi farklı özelliklerle birlikte makyajınızı daha iyi göstermeyi hedefliyor. Peki hangi cilt tipi hangi makyaj bazını kullanmalı? İşte cilt tiplerine göre makyaj bazı kullanımı.

Normal Cilt Tipleri İçin Makyaj Bazı

Normal cilt tipleri kuru ya da yağlı bir görünüme sahip değildir. Gün boyu ne kuruluk ne de yağlı bir görünüm oluşur. Eğer sizin de cildiniz normal cilt tipiyse içeriğinde güneş koruyucu özelliği bulunan makyaj bazlarını tercih edebilirsiniz. Matlaştırıcı ya da gözenek küçültücü bazlara ihtiyacınız olmadığı için normal bir baz sizin için yeterli olacaktır. Dilerseniz içerisinde ışıltılar barındıran bazları kullanarak daha canlı bir cilt görünümü elde edebilirsiniz.

Yağlı Cilt Tipleri İçin Makyaj Bazı

Eğer yağlı bir cilt tipiniz varsa T bölgeniz sık sık yağlanır ve gözenekleriniz ön plana çıkar. Bunun için sizin mutlaka matlaştırıcı makyaj bazı kullanmanız gereklidir. Matlaştırıcı bazlar gün içinde parlama oluşumunu engeller. Aynı zamanda gözenek küçültücü makyaj bazı ile makyaja başlarsanız da ten makyajınızı yaparken çok daha iyi bir sonuç elde edersiniz.

Kuru Cilt Tipleri İçin Makyaj Bazı

Kuru bir cilt tipine sahipseniz daha canlı ve nemli bir görünüm elde etmek için nemlendirici özelliği bulunan bazları tercih etmelisiniz. Çünkü kuru ciltlerin en büyük sorunu cansız, solgun bir görünüm olmasıdır. Makyajınızın da daha parlak ve canlı görünmesi için bazınızı ışıltılı ve nemlendiricili ürünlerden seçerseniz çok daha iyi bir sonuç elde edersiniz.

Karma Cilt Tipleri İçin Makyaj Bazı

Karma cilde sahip olanlar T bölgesindeki yağlılık ve yanak bölgelerindeki kuruluktan şikâyetçidir. Tamamen matlaştırıcı bir makyaj bazı tercih ederseniz yanak ve alın bölgeniz fazla kuruyabilir. Bunun yanı sıra parlak bitişli bir baz tercih ederseniz de T bölgeniz çok daha fazla yağlanabilir. Bunun önüne geçmek için yalnızca makyajın kalıcılığını arttıracak bir ürün tercih edebilirsiniz. Daha iyi sonuç için iki farklı makyaj bazı edinerek T bölgenize ayrı diğer bölgelerinize ayrı bazı uygulayabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir