Anne & Bebek

Bebeklerde Pişik Tedavisi

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde pişik sorunu en sık görülen sıkıntılardan birisi. Benim kızım aylarca hiç pişik olmamışken birden bire oldu ve sonrasında ise mantara çevirdi. (Bizim hayatımızı da kabusa tabi ki.) Bebeğinizi öyle ağlarken, acılar içinde ve kıpkırmızı görüyorsunuz ya, daha büyük bir acı yok! Ben de bu dönemde yaptıklarımı ve en önemlisi pişikten korunmak için yapmanız gerekenleri yazmak istedim. Umuyorum ki size de yardımcı olabilirim.

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Öncelikle bebeklerde pişiğin neden oluştuğunu bilmek gerekli ki çözümü de kolay olsun. Pişik bir bölgenin havasız, nemli kalmasından ve sürtünmesinden dolayı oluşan kızarıklıklardır. İdrar ve dışkı içerisinde bulunan amonyak, altı sık değişmeyen bebekte deriyle daha uzun süre temas ederek pişiğe sebep olur. Bölgenin nemli ve havasız kalması da pişik olma olasılığını arttırır.

Bebeklerde Pişik Tedavisi Nasıl Olur?

Bu durumda yapmamız gereken ilk şey; bebeğin altını değiştirme sıklığınızı arttırmak olacaktır. Bebeğin altını değiştirirken özellikle yapmamız gereken ise altını temizledikten sonra tamamen kuruyana kadar açık bırakmak. Pişiğin en iyi tedavisi hava ile mümkün olduğunca temas ettirmek ve bölgenin iyice nefes almasını sağlayarak nemden uzak tutmaktır. Ayrıca pişik kremlerini bebeğinizde pişik yoksa kullanmayın. Her alt açmada önleyici olarak pişik kremi kullanıldığı zaman kremin sürüldüğü alanın derisinin incelmesine ve pişiğe daha meyilli olmasına sebebiyet verirsiniz. Bu nedenle pişik kremlerini sadece pişik olan alana sürmemiz gerekiyor. Bazı durumlarda bez değişikliği de pişiğe sebep olabiliyor. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız hemen eski bezinize dönmenizi veya başka bir beze geçmenizi tavsiye ederim. Biz son pişik vakasından sonra Prima Premium Care serisine geçiş yaptık. O gün bugündür pişik görmedim. Gerçekten bebeğin altını kuru tutuyor ve sonrasında pişik sorunu yaşamadık.

Ayrıca pişik, alerji durumlarında da bebeklerde görülebiliyor. Eğer tadım günlerindeyseniz, 3 gün kuralına mutlaka uyun ve etkilerini gözlemleyin. Geçmeyen pişiklerde ise özelikle idrar yolu enfeksiyonu da düşünmeniz gereken ihtimaller arasındadır. Özellikle kız çocuklarında fazla belirtisi olmamasına rağmen idrar yolu enfeksiyonu görülebiliyor. Bunun dışında, limon, mandalina, portakal, domates gibi meyve ve sebzeler asidik olduğu için bebeklerde pişik yapabilmekte. Benim kızım mandalinayı çok sevmesine rağmen sayılı vermek durumunda kalıyorum çünkü biraz fazla yediğinde hemen hafif hafif pişikler başlıyor.

Özet olarak pişik çoğu bebekte görülen bir durum ancak pişiği tedavi etmektense önlemek çok daha kolay. Bahsettiğim noktalara dikkat ederek pişiğin önüne geçebilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir