Sağlık

Bakteriyel Vajinozis Nedir? Bakteriyel Vajinozis Belirtileri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Vajinada bakterilerin büyümesi sonucu ortaya çıkan bir enfeksiyon hastalığı olan Bakteriyel Vajinozis (Bacterial Vajinozis) birçok kadında görülen bir hastalıktır. Bu hastalık kendini vajinada oluşan akıntılar şeklinde gösterir. Eğer sizin de sürekli olarak akıntınız oluyorsanız sizde de bu hastalık olabilir. Sizin için bakteriyel vajinozis ile ilgili çeşitli bilgileri derledik.

Çok tehlikeli bir hastalık olmasa da ilerleyen yaşlarda bazı rahatsızların oluşmasına sebep olan bir hastalıktır. Bakteriyel vajinozis tespit edildikten sonra jinekolojik muayene ile birlikte bu hastalığa sebep olan durumlar saptanır. Kadınlarda mantar enfeksiyonundan çok daha fazla rastlanan bir rahatsızlıktır. Kadınların neredeyse %45’i bu hastalıktan muzdariptir. Arada bir ortaya çıkıp kaybolması veya hayat boyu devam etmesi mümkündür.

Bakteriyel vajinozis hangi hastalıklara sebebiyet verir?

Bu hastalık tespit edildiğinde mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü bu bir enfeksiyondur ve uzun sürdüğü durumlarda kalıcı hasarlar verebilir. Örneğin kısırlık, pelvik iltihabi hastalık veya gebelik komplikasyonları gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bakteriyel Vajinozis Belirtileri

Bu hastalığın tek belirtisi akıntıdır. Ancak dönemsel akıntılarla karıştırmamak gerekir. Bu hastalıkta akıntının rengi koyu kahverengidir ve kıvamı da suludur. Bir enfeksiyon hastalığı olduğu için akıntı aynı zamanda kokuludur. Hatta bu akıntılarla karşılaşan birçok kişi “bayat balık kokusu” olarak tabir eder. Akıntının yanı sıra kaşıntı da olabilir. Eğer sizde de bu tarz bir akıntı ve kaşıntı varsa bakteriyel vajinozis olma ihtimaliniz vardır. Bir uzmana görünmenizde fayda var.

Bu hastalığın oluşma sebeplerinden ilki sık sık vajinal duş yapmaktır. Vajinanızın kendi dengesini bozarak kimyasal kullanarak temizlik yapmanız durumunda enfeksiyona sebebiyet verebilirsiniz. Bunun yanı sıra sigara kullanmı ve çok fazla antibiyotik tüketmek de bu hastalığın diğer sebepleri arasında sayılabilir.

Bakteriyel vajinozis hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Ancak birden fazla kişi ile cinsel ilişki yaşanması durumunda hastalık tetiklenebilir.

İdrar yaparken yanma, sürekli olarak akıntı ve vajinada kaşıntı gibi şikayetleriniz varsa bir uzmana danışabilirsiniz. Bu hastalığın tedavisi antibiyotik ve krem kullanımı ile yapılır. Akıntıyı gideren doğal yöntemlere başvurmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalı ve onun gösterdiği yolu izlemelisiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir