Sağlık

Regl Sancısı Nedir? Adet Ağrısına Doğal Çözüm : Nar Suyu!

tarafından tarihinde yayınlandı.

Birçok kadının şikayetçi olduğu adet sancısı, her ay birkaç gün hayat kalitesini düşüren ve bazen ciddi sağlık sorunlarına sebep olan bir sorundur. Çeşitli sebeplerden dolayı oluşan bu sancı, kanamadan önce başlar ve genellikle kanamanın yoğun olduğu günlerde çok daha fazla hissedilir. Rahim ve kasık bölgesinde kramp şeklinde kendini gösteren regl sancısı, tıp dilinde “dismenore” olarak adlandırılır.

Regl sancısı ve krampların yanı sıra baş dönmesi, mide bulantısı, ishal, çarpıntı, bel ağrısı, tansiyon düşüklüğü gibi sorunlar da regl döneminde hissedilebilir. Bağışıklık sistemine ve sahip olunan diğer hastalıklara göre belirtiler değişebilir. Örneğim migreni olan kişilerde çok yoğun baş ağrıları görülebilir. Regl döneminde hem sosyal hayat hem de iş hayatı olumsuz yönde etkilenebilir.

Regl sancısı ile ilgili yapılan araştırmalarda kadınların %25’i ciddi regl sancıları çekiyor.

Peki Regl Sancısı Neden Olur?

Regl dönemine girildiğinde rahim içindeki kanamanın kontrollü bir şekilde olması için rahim kasılmalar geçirir. Rahimde üretilen prostoglandin adındaki kimyasallar bu kasılmalara sebep olur. Rahim kasıldığında rahme giden kan ve oksijen azaldığı için ağrı hissedilmeye başlar. Rahim kasılmaları regl gören her kadında gerçekleşir ancak her regl gören kadın bu kasılmaları ağrı olarak hissetmeyebilir. Kişinin acı eşiği, psikolojisi ya da bazı genetik faktörler bu ağrısı algılamasını değiştirir.

Regl Sancısına Doğal Çözüm: Nar Suyu!

Regl sancısını geçirmek için doğal yöntemler arıyorsanız nar suyunu mutlaka denemelisiniz. Mümkünse adet döneminizden 1 hafta önce her gün 1 bardak nar suyu için. Ben 2 mandalina,1 adet nar ve 1 adet greyfurt suyunu karıştırarak, adet döneminden 1 hafta önce içmeye başladım. Adet dönemindeyken de buna devam ettim. Belki inanmayacaksınız ama bugüne kadar her adet döneminde ağrı kesicilere sarılan ben bu sefer bırakın ağrıyı adet olduğumu hissetmedim bile. Kesinlikle bunu deneyin, pişman olmayacaksınız.

Regl Sancısı Nasıl Geçer?

Rahim bölgesine yeterli seviyede oksijen gitmediğinde oluşan ağrıları yok etmek için kan dolaşımını arttırmak gerekir. Bunun için de çeşitli yöntemler tercih edilebilir.

  • Öncelikle sıcak kompres en işe yarayan yöntemlerden biridir. Bir sıcak su torbası ile alt karnınıza sıcak kompres yapabilirsiniz. Bu yöntem kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve ağrı azalır. Aynı şekilde ılık bir duş alabilir ya da ayaklarınızı sıcak suda bekletebilirsiniz. Üşümek ya da soğuk yerlerde kalmak ağrıyı daha da arttırır.
  • Regl sancısı çeken birçok kadın uzanmayı tercih etse de egzersiz yaparak bu ağrıları yok etmek mümkündür. Yürüyüş yaparak hem kan dolaşımını hızlandırabilir hem de vücudunuzun endorfin salgılamasını sağlayabilirsiniz.
  • Gevşeme egzersizleri ile regl sancılarını hafifletmeniz mümkündür. Sıcak bir odada yatağınıza uzanın ve nefes egzersizleri yaparak vücudunuzu gevşetin.

 


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir