Makyaj Teknikleri

Baking (Pişirme) Makyaj Tekniği Nasıl Uygulanır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Makyaj dünyasında her geçen gün farklı trendler kendini gösteriyor. Son zamanlarda yükselişe geçen kontör uygulamasından sonra şimdilerde Baking yani Pişirme tekniği popüler hale geldi. Makyajın daha kalıcı olmasını sağlayan baking makyaj yöntemi, ünlü makyözlerin de tercih ettiği bir teknik. Makyajıyla çok konuşulan bir isim olan Kim Kardashian‘da kusursuz makyajına bu tekniği kullanarak ulaşıyor. Kim Kardashian makyajı için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

kim kardashian makyajı

Baking Makyaj Nedir?

Pişirme tekniğinin asıl amacı aydınlatmadır. Aydınlık görünmesi gereken bölgelerin çok daha ön planda olmasını sağlayan bu yöntemin aydınlatıcı makyaj tekniğinden ayrılan bir kısmı var. Aydınlatıcılar pırıltılı ve ışıltılı tonlar barındırıyor ancak baking tekniğinde çok daha mat ve de pürüzsüz bir görünüm amaçlanıyor. Yani pişirme yönteminde kullanacağınız ürünlerin tamamının mat olması gerekiyor. Gelelim baking tekniğinin uygulanışına..

baking pişirme makyajı

Baking Makyaj Tekniği Uygulama

Öncelikle cilt makyajınız için fondöten ve likit kapatıcınızı uygulayın. Daha sonra ise eğer kontür uygulamak istiyorsanız çene altı, elmacık kemiklerinin altı, alın ve burun kenarları gibi bölgelere bronzer uygulayın. Ten makyajınızı bitirdikten sonra ise baking işlemine geçebilirsiniz. Bu işlemi yaparken kullanmanız gereken malzemeler; yumuşak uçlu fırça, sünger ve de transparan pudra. Yüzünüzün aydınlık görünmesi gereken yerleri olan, göz altları, çene ve alın bölgelerine sünger kullanarak toz pudra uygulayın. Doğru bir görünüme sahip olmak için mümkün olduğunca fazla pudra uygulamanızda fayda var.

baking makyaj uygulama

Sonrasında ise yüzünüzde hiçbir işlem yapmadan bu pudranın yüzünüzde yaklaşık bir 10 dakika kadar beklemesini sağlayın. Diğer bir deyişle, makyajınızın pişmesini bekleyin. Daha sonra yumuşak uçlu fırçanızı kullanarak fazla kalan pudrayı yüzünüzden temizleyebilirsiniz. Böylece artık son derece kalıcı bir makyaja ulaşmış olursunuz. Hem pürüzsüz görünmesi hem de uzun saatler kalıcılık sağlaması ile birçok kadın bu yöntemi tercih ediyor.

pişirme makyajı

Bu yöntemin genel amacı yüzünüzdeki fondöten ve likit kapatıcı ile pudrayı, beklediğiniz süre içinde vücut ısınızın yardımıyla cildinizde bulunan yağ ile pişirmek. Baking ismi de tam da buradan geliyor. Kısacası makyajı pişirerek kalıcı bir görünüm yaratmış oluyorsunuz. Bu yöntemi özel davetlerde uygulayarak gece boyu makyajınızın kusursuz görünmesini ve de uzun saatler kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir