El ve Ayak Bakımı

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Tüm gün dışarda olan ve gün içinde ayakları terleyen birçok insanda ayak kokusu gibi problemler yaşanabilir. Ayaklar ayakkabı içinde terlediğinde bakteri oluşturur ve bu bakteriler de ayak kokusuna sebebiyet verir. Ayak kokusunu gidermenin yollarından biri de terlemeyi önlemektir.

Peki ayak kokusundan kurtulmak için neler yapmak gerekir?

Seçtiğiniz çorap ve ayakkabı, ayağınız için oldukça önemlidir. Ter tutmayan türde çoraplar seçerek ayaklarınızın terlemesini önleyebilirsiniz. Örneğin naylon ya da polyester çoraplar ayaklarınızı çok fazla terletir. Bunun yerine nefes alan pamuklu çoraplar tercih etmelisiniz. Ayakkabı seçiminde de aynı şekilde hava alan ayakkabılar tercih etmenizde fayda var. Sentetik malzemeden yapılmış ayakkabılar yerine daha doğal malzemeler kullanılarak üretilmiş ayakkabılar tercih ederseniz ayak kokusunun önüne büyük ölçüde geçmiş olursunuz.

Ayak Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapmalı?

Gün içinde ayak kokusu oluştuysa eve girer girmez ayakkabılarınızı havalandırmanızda fayda var. Balkon ya da pencere kenarına koyabilirsiniz. Eğer ayaklarınız çok fazla terliyorsa kesinlikle ayakkabınızı çorapsız giymek gibi bir hataya düşmeyin. Çünkü teriniz ayakkabıya değdiğinde daha fazla bakteri oluşturur ve bu da çok daha fazla koku yayar.

*Eve geldikten sonra bir leğen ılık su içerisinde 2 kaşık karbonat koyun ve ayaklarınızı yaklaşık 20 dakika bu suda bekletin. Her akşam yaparsanız koku zamanla yok olacaktır.

*Lavanta yağı da ayaklarda oluşan bakterileri yok etmek için iyi bir malzemedir. Kokunun yanı sıra ayak mantarını da önler. Bir leğen suya 15 damla lavanta yağı damlatıp ayaklarınızı 20 dakika içinde bekletirseniz hem koku gider hem de günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

*Siyah çay da bakterilere savaş açan bir malzemedir. 3-4 poşet siyah çayı iyice demledikten sonra su dolu leğene atın ve ayaklarınızı bu suda bekletin.

Evde Ayak Kokusuna Kesin Doğal Çözüm

Eğer şiddetli ayak terlemesi dolayısıyla ayak kokusu oluşuyorsa birazdan paylaşacağım tedaviyi evde uygulayabilirsiniz.

İhtiyacınız olacak malzemeler:
Borik Asit (Eczaneden 7-12 TL arasına alabilirsiniz)
Talk Pudra (Büyük boylarını eczanede 10-13 TL arasına alabilirsiniz)

Lens solüsyonlarında da bulunan borik asit bakterileri öldüren ve oluşumunu engelleyen bir kimyasaldır. İki şekilde ayaklarınıza uygulayabilirsiniz. En etkili yolu bir gece yatmadan önce leğen içinde ayaklarınızı borik asit ile 15 dakika kadar ovalamak ve sonrasında çoraplarınızı giyerek sabaha kadar bekletmektir. Dilerseniz su içinde çözdürdüğünüz borik asit içinde ayaklarınızı 30 dakika kadar bekletmektir. Bunu 2-3 günde 1 kere tekrarlarsanız ayak kokusu sorununuz çözülecektir.

Eğer ayakkabılarınıza da sinmiş bir koku varsa bir miktar talk pudrası ile birlikte borik asidi ayakkabınızın içine serpiştirebilirsiniz. Ayağınızdaki terlemeyi kesmeyecektir ama koku sorununu %80-90 aralığında azaltacaktır.

Eğer çorap ve ayakkabı değiştirmek sorununuzu çözmediyse bu su karışımlarını deneyebilir ve uzun vadede ayak kokusundan tamamen kurtulabilirsiniz. Ancak bu yöntemleri 1 hafta boyunca her gün yapmanızda fayda var. Düzenli olarak uyguladığınızda istediğiniz sonucu almanız mümkündür. Tüm bunlar sorununuzu çözmüyorsa bir uzmana danışabilir ve tıbbi müdahalelerle birlikte kesin sonuç alabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir