Anne & Bebek

Anne Sütü Mucizesi ve Faydaları

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bebeğinizin doğumunun hemen ardından yaptığınız mükemmel eylem, emzirmek. Anne sütü doğadaki tüm memelilerin yavrularına sunduğu en güzel besin. Her canlının kendi yavrusuna özel, sadece onun için.. Anne sütünün mucizeleri muhtemelen saymakla bitmez ama birkaçı hakkında özellikle konuşmak istiyorum.

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü bebeğin en kolay sindirebileceği besindir, içindeki laktoz ve protein oranı tam olarak bebeğiniz için yaratılmıştır. Mesela prematüre bebeklerin annelerinin sütü ile normal sürede doğum yapan annenin sütü bir değildir. Prematüre bebeğin güçlenmesi için sütün içeriği daha da zengindir. İlk günlerde gelen kolostrum damlası altın değerinde olan bir mucize, dedikleri gibi bebeğin ilk aşısı. O kadar zengin içerikli ki bir çay kaşığı bile bebeğinizin bir beslenmesine yeter de artar. Dünyaya bağışıklık sistemi olmadan gelen bebekler kolostrumla birlikte adeta bir zırhın içine bürünür ve bütün mikroplara karşı korunduğu gibi bağırsak florası da düzenlenir. Dolayısıyla ilk günlerde bebeğinizi emzirmeniz inanılmaz bir önem taşıyor. Doğum gerçekleştikten sonra ilk yarım saat içinde bebek mutlaka emzirilmelidir. (Bu ilk günlerde memenizden şakır şakır süt gelecek diye beklemeyin, bebeğiniz çok az ama çok besleyici olan bir sütle tanışacak) İlerleyen zamanlarda emzirdikçe sütünüz artacak.

Dün hastanenin kapısında gördüğüm şu yazı beni çok etkiledi; “Sevgi emek, bebek emmek ister.” Çok doğru! Bebeğiniz ilk aylarda memenizden ayrılmayabilir, çünkü dünyaya tek bir yetiyle geliyor o da emmek. Acıktığında emmek ister, korktuğunda emmek ister, kendini güvende hissetmek için emmek ister, gazı olduğunda bile emmek ister. Çünkü başka bildiği bir şey yok! Bu zamanlarda sütüm yetmiyor mu acaba? veya doymuyor mu diye üzülmeyin, her annenin sütü bebeğine yetecek şekilde gelir. Yani bir arkadaşınızdan yüzlerce cc süt geliyorsa sizde de aynısı olacak diye bir şey yok.

Anne Sütünün Faydaları

Bebeğiniz hasta oldu, ne yapabilirsiniz? Elinizden gelen en mükemmel şey emzirmek, çünkü bebeğiniz hastalandığında meme ucunuzdaki reseptörler bebeğin tükürüğündeki salgıları fark eder ve hemen ona uygun süt üretmeye başlar. Üşüdüyse daha sıcak, terlediyse daha soğuk, hastaysa ona uygun antikorlarla gelir. Bundan daha mucizevi ne olabilir? Her ay sütünüzün içeriği değişir ve yine bebeğinizin ihtiyacıyla doğru orantıda yeni süt üretimi yaparsınız. 1 aylık bebeğe verdiğiniz süt ile 8 aylık bebeğe verdiğiniz süt hiç bir zaman aynı olmayacaktır, hatta annesini kaybetmiş veya ememeyen bebeklere süt ararken de buna uygun şekilde arama yapılır.

İlk 6 ayda sadece ama sadece anne sütü vermemiz gerekiyor. Ek gıda, su, bitki çaylarını düşünmeyin bile! Unutmayın ki bebeğiniz ömrü boyunca zaten normal gıdalarla beslenecek ama anne sütü alacağı günleri çok kısıtlı. Sadece anne sütü vererek bebeğinizin hem bağışıklık sistemini güçlendireceksiniz, hem bağırsak florasını düzenleyeceksiniz hem de bütün ihtiyaçlarını karşılayacaksınız. Ayrıca hazırlaması en kolay, nerede olursanız olun bebeğe uygun sıcaklıkta ve steril! Daha ne olsun 🙂


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir