Soru-Cevap

Ağrılı Adet Görme Nedenleri Nelerdir?

tarafından tarihinde yayınlandı.
Selin Sormuş;

Merhaba 6 ay önce adet olmaya başladım. çok ağrım oluyor, bu durum normal mi? Ağrıyı azaltmak için neler yapabilirim. Son olarak genel bilgi verebilir misiniz, tahmin edeceğiniz üzere yaşım küçük ve konu ile ilgili çok bilgim yok.

Cevap

Merhaba Selin Hanım, öncelikle sizi tebrik ederim 🙂

Sorunuza gelecek olursak genel bilgi vermek isterim.

Adet Hakkında Bilgi

Adet, kadınların aylık kanamasına verilen addır. Adet süresi genellikle 3 veya 5 gün sürmektedir. Adet kanı rahimden gelmektedir. 28 günde bir tekrarlamaktadır. Eğer ki adet süreniz bu 28 gün de bir düzenli olarak tekrarlıyorsa buna adet döngüsü denilmektedir. Adetin düzenli olması vücudumuzda bazı organlarımızın işlevlerini sağlıklı bir şekilde yaptığının göstergesidir. Adet dönemi kadınları ileri ki zamanlarda hamileliğe hazırlamaktadır.

Ağrılı Adet Görme Nedenleri

Adet dönemini kimi kadınlar kolay atlatırken kimi kadınlar ise çok şiddetli kramplar ve ağrılarla geçirmektedir. Bu ağrılar kadınları günlük işlerinden alıkoyabilir. İşe, okula, spora gitmesine engel olabilmektedir. Bu ağrılar gözlenirken bazı zamanlarda baş ağrıları ve mide bulantıları da görülmektedir. Bu ağrıya tıp dilinde dismenore denilmektedir. Adet sancısının nedenlerine geçmeden önce iki tür adet sancısı olduğunu belirteyim; bunlar Sekonder ve primer.

Primer Dismenore

En sık karşılaşılan bel ve kasıklarda hissedilen ağrı türüdür. Bir kaç gün önce başlayıp 2-3 gün devam eden ağrıdır.

Sekonder Dismenore

Bu ağrı genel olarak 35-40 yaşları sonralarında görülür. Sadece adet döneminde değil diğer zamanlarda da bu ağrı hissedilmektedir.

Adet Ağrısı Azaltma Yöntemleri

Adet sancısı, adet döneminde rahim kasılmalarıyla ortaya çıkmaktadır. Kasılmalar sırasında rahimde prostanglandinler denilen bir salgı salgılandığında bu kasılmaları arttıracaktır ve daha çok ağrıya neden olacaktır. Bu dönemde sancıyla beraber kusma, sinirlilik, baş ağrıları, şişkinlik, ishal de görülmektedir. Adet sancılarına karşı sizin ilk dikkat etmeniz gereken şey ise alkol sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durmaktır.

Bunların dışında ise bol bol egzersiz yapın ve Sıcak etkisi yaratın. Bunu sıcak su torbası yada ılık bir duşla yapabilirsiniz. E vitamini magnezyum omega-3 ve B1 – B6 vitaminleriyle vitamin takviyesi yapınız. Ağrının olduğu bölgeye yavaş ve yumuşak dokunuşlarla masaj yapın. Stres bu ağrıları sancıları daha da arttıracağı için stres kaynaklarından uzak durarak, yoga yaparak stresinizi üzerinizden atın. Umarım yardımcı olabilmişimdir 🙂

soru-sor


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir