Cilt Bakımı

Yağlı ciltler için bakım önerileri ve yağlı ciltler için maskeler

tarafından tarihinde yayınlandı.

Yağlı cilt tipi, bakımı zor olan ve uğraştırıcı bir cilt tipidir. Yağlı cilde sahip olanların yüzünü sık sık temizlemesi, sürekli ve ağır makyajlardan kaçınması gerekir. Cildi yağlı olanlar bunu zaten biliyorlardır. Sürekli olarak parlama problemiyle, akne problemleriyle başınız derde girer. Üstelik hoş olmayan görüntüler de cabası. Yağlı ciltlerin uygulayabileceği sınırlı sayıda kür ve maske vardır ki sınırlı sayıda olmasının sebebi içeriklerinde yağ ve benzeri maddelerin bulunmamasıdır.

yağlı cilt için killi maske

Yağlı cilt tipi, özen ve fazla cilt bakımı isteyen, ihmal edilmemesi gereken bir cilt tipidir. Aksi takdirde hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlar ne olabilir? Akne, sivilce,iltihap,ciltte döküntüler,kaşıntı,ciltteki yağın yarattığı kötü etkilerdir. Yalnız cildin yağlı olması nem gerektirmiyor demek değildir, yanlış anlaşılmasın. Cilt hangi tipte olursa olsun neme ihtiyaç duyar ve cildin ürettiği yağın bu ihtiyaç duyulan nem ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Cildinizi hafif nemlendiricilerle, çok fazla yağ bazlı ve ağır olmayan kremlerle en azından her gece yatmadan evvel nemlendirmelisiniz. Bu yazımda sizin cilt tipinize uygun bakım önerilerinden birkaçını anlatacağım. Evde çok kolay bulunan veya kolayca temin edebileceğiniz malzemelerle,  cildinizi yağlı görüntüsünden arındırıp düzenli bakımınıza devam ettiğiniz takdirde cildinizi yağdan tamamen kurtarabileceksiniz ve cildiniz sağlıklı bir görünüme kavuşacak.

Yağlı ciltler için maskeler

yağlı cilt maske

Yağlı ciltlerin uygulayabileceği ve bakım sonrası farkı hissedeceği birbirinden faydalı maske tariflerimize geçiyoruz. İlk olarak yoğurt ve bal ile yapacağınız maske tarifi ile başlıyorum.

Yoğurt ve Ballı Maske

Yüz maskesi
Yoğurt, cilt nemlenmesinde etkilidir ve gözeneklerin temizlenmesinde yardımcıdır. Yoğurt, aynı zamanda cildin yağ dengesini sağlar. Balın ise parlama ve kırışık azaltma gibi özellikleri vardır. Bu karışımı yapıp yüzünüze dairesel hareketlerle, masaj yaparak uygulayın. 10 ila 15 dakika arasında bekletip durulayın. Bu maskeyi haftada bir veya iki kere yaptıktan sonra bir ayda inanın değişimi fark edeceksiniz. Yapılan bu maske doğallığı açısından da size farkı gösterecek.

Yağlı Ciltler İçin Günlük Temizleme Suyu
Yarım çay bardağı üzüm suyu
Yarım çay bardağı su
Bir kaşık karbonat
Bu karışım ile düzenli olarak her akşam yüzünüzü silmeye devam ederseniz bir ay bile geçmeden cildinizdeki yağlanmanın azaldığını göreceksiniz.

Ballı-Limonlu Süt Maskesi
Bir kaşık bal ve bir kaşık limon suyuna bu karışım maske haline gelene kadar süt ilave edin ve uygun kıvamı yakaladıktan sonra karışımı yüzünüze uygulayın. Maske kuruduktan sonra yüzünüze fazla bastırmadan nemli bir bez veya sünger yardımıyla yüzünüzü temizleyin. Akne ve siyah noktaların oluşumunu önleyen bu maskeyi 15 günde bir uygulayabilirsiniz.

Karbonat Maskesi
2 çorba kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı karbonat karıştırılıp yüze sürülür. Bu karışım yüzdeki hücreleri harekete geçirdiğinden yanma hissi yaratabilir. 5 dakika sonra nazikçe yıkanır. Yoğurt cildi arındırır ve renk açılmalarına yardımcı olur. Karbonat ise lekelere iyi gelir. Cilt tonundaki dengesizlikler ve ton farklılıkları hepimizin en büyük sorunu bildiğiniz üzere. Karbonat bu dengesizliklerin giderilmesinde en büyük yardımcınız olacaktır. 15 günde bir uygulayabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir