Cilt Bakımı

Cilt tiplerine göre bakım şekilleri nelerdir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Merhaba güzelliklerim, saç bakımı kadar cilt bakımımız da biz güzellikler için çok önemlidir. Sizlere cildimiz ile ilgili değinmek istediğim birkaç konu var. Öncelikli olarak cildinizin yapısını öğrenmek için bir uzman doğrultusunda, ondan yardım alarak bunu gerçekleştirin. Doğru soru ve doğru cevap çok önemli. Cilt teşhisi yaptırırken şu sorularla karşılaşabilirsiniz; cildinizde pudra ya da fondöten var mı? Nemlendirici kullanıyor musunuz? Cildinizi gergin hissediyor musunuz? Gergin hissediyorsanız, bu gerginlik sadece sabahları mı yoksa gün boyu süren bir gerginlik mi? Yüzünüzü yıkarken sabun kullanıyor musunuz? Cildiniz kullandığınız kremleri emiyor mu? Daha önce hangi ürünleri kullandınız? sivilce ve akne probleminiz var mı? Gebelik ihtimaliniz var mı? Adet döneminiz geçeli ne kadar zaman oldu? Bu sorulara doğru cevaplar verirseniz sizin için yapılan cilt teşhisi de buna paralel olarak doğru olur.

Cilt bakımı planınız,cilt teşhisi,cildin doğru ürün ile temizlenmesi, cilt tipine uygun peeling yapılması,bu işlemlerin hepsi birbiriyle bütünlük içerisindedir. Buhar işlemi de bunlardan biridir. Buhar işlemini gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken; normal ve kuru ciltler 20 dakika, karma ciltler  10 ila 15 dakika, akneli ve yağlı ciltler de 5 dakika boyunca buharın cilt ile teması uygundur güzelliklerim. Bu buhar işlemini evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Geniş bir kaba kaynamış suyu dökün, havlu ile kendinize başınızın üzerinden çadır yapın. Cildinizi buharda, cilt tipinize uygun olan süre kadar bekleyin. Böylece gözenekleriniz genişlemiş olur ve sonraki temizleme adımına büyük yardımcı olmuş olur. Bu adım nedir peki? Tabi ki gözeneklerin genişlemesinden bahsediyorsak bu adım tonik kullanımıdır. Tonik açılan bu gözeneklerdeki kiri (bizim bile göremediğimiz kirleri) derinlemesine temizler. Akneli ve yağlı ciltlerde alkollü tonik, diğer cilt tiplerinde ise alkolsüz tonik tercih edilmelidir.

cilt bakım önerileri

Ayrıca cilt tiplerine uygun ampüller, cilt tipine uygun kozmetik diğer yan ürünlerle birlikte masaj yapılarak 20 dakika boyunca uygulanır. Akneli güzelliklerim siz bu masajı yapmıyorsanız sizin için uygun değildir. Son olarak da planınızda yer alacak olan şey maskedir, bu da tabi ki cilt tipine uygun olmalıdır. Yağlı ciltlerde genelde arındırıcı özelliğinden dolayı kil maskesi kullanılır. Peki doğru cilt temizleme şekli nasıl olmalı?  Temizleme ürününüzü göz kararı bir miktar avuç içerisine alın, avuç içinde bunu güzelce dağıtın, böylece ürün sürmeden ısıtılmış olur. Ürünü masaj yönünde sürün, yani aşağıdan yukarıya doğru. Yağlı bölgede, özellikle burun kanatları yanında ve ağız bölgesinde yağ bezlerinin üzerinde işlem uygulamak daha doğru olur. Havlu, kese, sünger gibi ürünlerden yardım alarak temizleme yapacaksanız eğer, bu ürünleri önceden hazırlanmış ılık su içine batırın. Daha sonra işaret ve yüzük parmağı arasında sıkıca tutun  masaj yönüne doğru temizleyin. Derinin her bölgesine dikkat edin, bu temizleme işlemini çeneden başlayıp yanaktan alına doğru gerçekleştirmeye dikkat edin güzelliklerim.

Cildimizi hangi yollarla temizlemeliyiz peki? Birincisi; emülsiyon oluşturma yolu ile temizleme. Peki bu emülsiyon oluşturma nedir? Emülsiyon, karışmayan iki maddenin karışarak ortaya üçüncü bir madde çıkarmasına verilen isimdir. Bu tarz bir temizleme cildin sadece temizlenmesini değil, aynı zamanda cildin koruyucu tabakasını da korumayı üstlenir ve bakım yapar. Bu temizleme, süt ve jelin su ile birleşmesi ile yapılır. Emülsiyon hafif asidik ph değerine sahip olduğundan cilt yüzeyindeki koruyucu tabakanın temizlenmesi sırasında hiç zarar görmez. Sonuç olarak cilt derinlemesine ve aynı zamanda bakım sağlanarak temizlenmiş olur.

cilt bakımı

Yağ çözme ile temizleme;  bu işlem yüz temizleyici sular ile olur. Bu sular yaklaşık yüzde 20 yüzde 50 oranında alkol içerir. Bu nedenle cilt temizlemede alkol sayesinde suda çözülen kirler dışında yağlı kirler de çözünür. Normal, kuru, duyarlı ve yaşlı cildi temizlemek için az alkol içeren ya da hiç alkol içermeyen yüz temizleme suları kullanılmalıdır. Çünkü alkol konsantrasyonu çoğaldıkça cilt aşırı yağ kaybeder ve kurur. Bu da istenmeyen bir sonuçtur. Yüz ve buhar banyoları, su buharı sayesinde cilt fonksiyonlarını canlandırır, metabolizma olayları yoğunlaştırılır ve kan dolaşımı artırılır. Terleme arttığında gözenekler genişler ve cilt temizlenir. Kuru, duyarlı, hassas ciltlerde ve kılcal damar genişlemesine eğimli ciltlerde tavsiye edilmez.

cilt bakım

Diğer peelingler; bu işlem sırasında kimyasal,mekanik ya da enzimatik etki ile epidermisin boynuzsu tabakası kısmen ya da bazal tabakaya kadar tamamen kazınır, böylece cildin vitamin alma kapasitesi artmış olur. Bir nevi deri soyma işlemidir. Evde yapılabilecek en iyi, en doğal peeling, kahve telvesidir güzelliklerim. İnanın bana, sonuçtan çok memnun kalacaksınız. Bu işlemleri adım adım gerçekleştirip, düzenli şekilde iyi ürünlerle desteklerseniz sizin için ve bilhassa cildiniz için çok iyi olur güzelliklerim. Beni dinlediğinize pişman olmayacaksınız.Güzellikle kalın, hoşçakalın…


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir