El ve Ayak Bakımı

Tırnak Yeme Alışkanlığından Nasıl Kurtulurum?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Birçok kişi strese ya da psikolojik sebeplere bağlı olarak tırnak yediğini düşünür. Oysaki yalnızca stresten değil alışkanlıktan dolayı da tırnak yenebilir. Yalnızca kötü bir olay yaşandığında ya da psikolojik olarak baskı altında olduğunuzda değil arkadaş ortamında ya da dizi izlerken de tırnaklarınızı yiyorsanız buna bir dur demeni vakti gelmiş demektir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Bırakılabilir Mi?

Çoğu kişide ergenlik döneminde başlayan bu alışkanlık ilerleyen yaşlarda da etkisini arttırarak devam eder. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalara göre her 10 insandan 3’ü tırnak yeme alışkanlığına sahip. Her ne kadar bu alışkanlığın temel sebebi psikolojik rahatsızlıklar olsa da tamamen alışmakla da ilgili olabilir. Sürekli olarak tırnak yiyen insanlar ellerinin aldığı görüntüden rahatsız olsalar bile buna devam edebilir. Bu alışkanlığı birkaç yöntemle terk etmek mümkündür.

Yapılabilecek ilk şey tırnaklarınızı bakım altına almaktır. Eskiden beri en çok kullanılan yöntemlerden biri acı ojelerdir. Bu ojeleri sürdükten sonra tırnaklarınızı yemeye çalıştığınızda ağzınız yanar ve vazgeçersiniz. Bu ojelerin yanı sıra düzenli olarak manikür, el bakımı ve tırnak bakımı yaparak kendinizi tatmin edebilir ve tırnaklarınızı yememek için kendinizi teşvik edebilirsiniz. Tırnaklarını güzel bir hale getirdikten sonra bu görünümünü bozmamak için bu alışkanlığı terk edebilirsiniz.

Tırnaklarınızın biraz uzadığında bile yeme alışkanlığına geri dönüyorsanız sürekli olarak tırnaklarınızı kısa kesmeniz gerekebilir. Derin sayılabilecek bir kısalıkta keserek yeme alışkanlığınızın önüne geçebilirsiniz.

Tüm bu yöntemler tırnak yemenizi engelleyemiyor ise bu alışkanlığınızın oluşmasının altındaki nedenleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Bu sorunla başa çıkmak için öncelikle sizi buna iten nedenleri ortadan kaldırmanızda fayda var. Tırnaklarınızı yediğiniz anları bir kenara not ederek işe başlayabilirsiniz. Bu şekilde stresli anlarda mı, sıkıldığınız zamanlarda mı yoksa hırslandığınız anlarda mı tırnak yediğinizi tespit edebilirsiniz. Örneğin sıkıldığınız anlarda tırnaklarınızı yediğinizi fark ederseniz bu anlarda kendinize farklı bir hobi ya da uğraş bularak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Stresli anlarda tırnak yiyorsanız sakinleştirici bitki çayları, meditasyon gibi yöntemler çözüm olabilir. Tüm bunlarla birlikte ellerinizi oyalacak çeşitli uğraşlar da iyi bir çözüm olabilir. El işi, ahşap boyama, örgü gibi birtakım uğraşlar edinebilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir